Sasha Banks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sasha Banks
Ilustracja
Banks w kwietniu 2016
Imię i nazwisko

Mercedes Kaestner-Varnado[1]

Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1992[1]
Fairfield, Kalifornia, Stany Zjednoczone[1]

Współmałżonek

Sarath Ton

Kariera profesjonalnej wrestlerki
Pseudonimy
ringowe

Mercedes KV[1]
Mercedes Moné[1]
Miss Mercedes[1]
Sasha Banks[1]

Wzrost

1,65 m[2]

Masa ciała

52 kg[1]

Zapowiadana z

Boston, Massachusetts[2]
Cambridge, Massachusetts

Trenerzy

Brian Fury[1]
Brian Milonas[1]
Todd Smith[1]
Sara Amato[1]

Debiut

8 sierpnia 2010[1]

Mercedes Kaestner-Varnado (ur. 26 stycznia 1992 w Fairfield w Kalifornii)[1] – amerykańska profesjonalna wrestlerka występująca w federacji New Japan Pro-Wrestling pod pseudonimem ringowym Mercedes Moné[3]. Najbardziej znana jest ze swojego czasu w WWE od 2012 do 2022 roku, gdzie występowała pod pseudonimem Sasha Banks. Varnado pracowała wcześniej dla wielu federacji niezależnych pod pseudonimem Mercedes KV, gdzie w federacji Chaotic Wrestling zdobyła Chaotic Wrestling Women’s Championship.

Jest wraz z Bayley byłą, pierwszą w historii i dwukrotną posiadaczką WWE Women's Tag Team Championship oraz solowo, rekordową, pięciokrotną posiadaczką Raw Women’s Championship. Była także mistrzynią kobiet NXT. Czyni ją to dziewięciokrotną mistrzynią kobiet WWE.

Banks zapisała się w historii jako jedna z dwóch wrestlerek, która wraz z Bayley brała udział w walce wieczoru gali NXT TakeOver: Respect; po raz pierwszy kobiety zamykały kartę walk gali pay-per-view WWE. Był to również pierwszy w historii kobiecy Iron Man match[4]. Rok później, ona i Charlotte Flair wzięły udział w pierwszej walce wieczoru kobiet podczas gali pay-per-view głównego rosteru - na gali Hell in a Cell zmierzyły się w Hell in a Cell matchu[5]. Były również pierwszymi kobietami, które otrzymały nagrodę "Rywalizacji roku"[6]. Iron Man match pomiędzy dwiema wrestlerkami z gali Roadblock: End of the Line trwał ponad 34 minut, ustanawiając rekord w długości pojedynku kobiet w historii federacji[7].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Kaestner-Varnado urodziła się w Fairfield w Kalifornii. Jej rodzina często przeprowadzała się w poszukiwaniu szkół i pomocy lekarskiej dla jej niepełnosprawnego brata[8]. Pierwsze kroki w ringu stawiała w Bostonie, gdzie jej rodzina osiadła na stałe[8]. Uczyła się przez Internet, dorastając oglądała All Japan Women’s Pro-Wrestling[8]. Jest częściowo pochodzenia niemieckiego[8].

Kariera profesjonalnej wrestlerki[edytuj | edytuj kod]

Chaotic Wrestling (2010–2012)[edytuj | edytuj kod]

Kaestner-Varnado zaczęła trenować w Chaotic Wrestling w 2008 roku[1]. 1 października 2010 zadebiutowała jako zawodniczka, a jej pierwszą walką był Intergender Tag-Team Match, w którym wraz z Nikki Roxx przegrała z Alexxis i Dannym E[9]. Od tej pory znana była jako Mercedes KV. Swoje pierwsze zwycięstwo odnotowała 7 stycznia 2011, kiedy to w walce drużynowej razem z Roxx pokonały Alexxis i Mistress Belmont. 11 lutego brała udział w pięcioosobowym Gauntlet Matchu o nowy pas Chaotic Wrestling Women’s Championship, jednak go nie wygrała[9]. 2 grudnia 2011 wygrała „I Quit” Match z ówczesną mistrzynią, Alexxis, i zdobyła Chaotic Wrestling Women’s Championship[1][9][10].

Swój tytuł obroniła m.in. przeciwko Barbie, Alexxis i Nikki Roxx[1][9]. 1 czerwca 2012 roku pobiła rekord Alexxis, stając się najdłużej panującą mistrzynią kobiet Chaotic Wrestling po tym, jak pokonała Barbie, Alexxis i Mistress Belmont w Fatal 4-Way Matchu[11]. Ostatni raz w Chaotic Wrestling pojawiła się 18 sierpnia, przegrała wtedy z Ivy Fit, nie był to jednak pojedynek o pas[1]. Tego samego dnia zwakowano Chaotic Wrestling Women’s Championship po tym, jak Kaestner-Varnado podpisała kontrakt z WWE[1]. Jej panowanie trwało 260 dni[1].

Inne federacje (2010–2012)[edytuj | edytuj kod]

Mercedes KV w 2012

8 sierpnia 2010 KV zadebiutowała w New England Championship Wrestling, wspólnie z Ivy wygrała wtedy walkę tag teamową przeciwko Ariel i Sammi Lane[1]. Do federacji wróciła 4 września, ponownie łącząc siły z Ivy, aby pokonać Mistress Belmont i Vedę Scott[1]. 23 września pokonała Mistress Belmont[1]. Ponownie wróciła do federacji 14 lipca, została wtedy pokonana przez Adriannę, poprzez wyliczenie pozaringowe[1][12].

Pod pseudonimem Miss Mercedes zadebiutowała w National Wrestling Alliance 19 listopada 2010 roku[1]. Przegrała walkę z Julian Starr, po czym wygrała Intergender Matche z Sheikiem Alim i Nickiem Fahrenheitem[1]. Rozpoczęła rywalizację z The Great Cheyenne, większość stoczonych z nią walk przegrała. 9 sierpnia wygrała pojedynek z Arlene[1].

WWE[edytuj | edytuj kod]

NXT (2012–2015)[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2012 Kaestner-Varnado wzięła udział w sprawdzianach kwalifikacyjnych WWE. 18 sierpnia ogłoszono, że podpisała kontrakt z federacją. Przyjęła imię Sasha Banks i od tej pory była częścią rosteru rozwojowego WWE – NXT. W NXT pierwszy raz pojawiła się 12 grudnia 2012, przegrała pojedynek z Paige[13]. Jej pierwszą wygraną walką było starcie z Alicią Fox odbyte 23 stycznia 2013. Przez następnie tygodnie otrzymywała listy od tajemniczego adoratora, którym ostatecznie okazała się powracająca do ringu Audrey Marie. Marie, zazdrosna o sukcesy Banks, zaatakowała ją 20 lutego oraz pokonała Banks w pojedynku[14]. Rywalizacja pomiędzy Banks a Marie zakończyła się 3 kwietnia 2013, kiedy to, razem z Paige, Banks pokonała Marie i Summer Rae[15]. Banks wzięła udział w turnieju mającym wyłonić pierwszą posiadaczkę pasa NXT Women’s Championship, odpadła jednak w pierwszej rundzie, przegrywając z Summer Rae[16].

11 września Banks przegrała pojedynek z Paige o pas NXT Women’s Championship. Po walce Paige próbowała pocieszyć przeciwniczkę, to jednak doprowadziło do ataku Banks na mistrzynię[17]. Dwa tygodnie później, z Summer Rae przy jej narożniku, Banks pokonała Bayley, po czym wygłosiła promo wraz z Rae i przyjęła gimmick „The Boss”[18]. Banks i Rae utworzyły tag team, który nazwały „BFF's” (skrót od „Beautiful, Fierce Females”). 16 października Rae i Banks pokonały Emmę i Paige[19]. 13 listopada 2013 BFF's pokonały Charlotte i Bayley; po walce Charlotte zaatakowała swoją partnerkę i dołączyła się do BFF's[20]. W połowie stycznia 2014 roku Summer Rae została przeniesiona do głównego rosteru WWE, a Banks i Charlotte rozpoczęły rywalizować z Bayley i Natalyą; przegrały z nimi walki tag teamowe, jak i walki, w których zawodniczki zmierzyły się jedna na jedną[21][22]. 6 kwietnia Banks pojawiła się na WrestleManii XXX, jako jedna z kilku Div będących częścią wejścia Triple H’a na ring[23]. W maju wzięła udział w turnieju o zwakowany pas NXT Women’s Championship. Wygrała z Bayley w pierwszej rundzie, przegrała jednak w półfinale z Natalyą[24][25]. 3 lipca Charlotte i Banks pokonały Bayley i Becky Lynch, po walce Charlotte zostawiła Banks samą w ringu, wystawiając ją na atak ze strony Bayley. Później tego samego wieczoru Banks ogłosiła swoje odejście z BFF's[26].

Banks jako Mistrzyni Kobiet NXT w marcu 2015
Banks w walce przeciwko Charlotte w marcu 2015

14 sierpnia przegrała walkę z Bayley o miano pretendentki do pasa NXT Women’s Championship[27]. Na NXT TakeOver: Fatal 4-Way zaatakowała Bayley po jej walce z Charlotte. Charlotte jednak udało się rozdzielić zawodniczki[28]. Była partnerka tag teamowa Bayley, Becky Lynch, dołączyła do Banks po tym, jak ta 23 października pokonała Bayley[29]. Na NXT TakeOver: R Evolution Banks przegrała z Charlotte w pojedynku o jej pas mistrzowski[30], nie udało jej się też zdobyć tytułu w rewanżu[31]. 21 stycznia 2014 ponownie przegrała z Charlotte, tym razem przez dyskwalifikację spowodowaną interwencją Becky Lynch w pojedynek[32].

11 lutego 2015 na NXT TakeOver: Rival, Banks stała się nową mistrzynią kobiet NXT, wygrywając Fatal 4-Way Match z Charlotte, Becky Lynch i Bayley[33]. Swój pas obroniła w pojedynku rewanżowym z Charlotte[34], w walce z Alexą Bliss[35], i w starciu przeciwko Becky Lynch na NXT TakeOver: Unstoppable[36]. Banks zgodziła się na walkę z Charlotte po ich walce przeciwko Emmie i Danie Brooke[37]. Banks wygrała pojedynek, po walce Charlotte objęła Banks i podniosła jej rękę w geście szacunku[38].

Na NXT TakeOver: Brooklyn, Banks straciła swój tytuł na rzecz Bayley. Po pojedynku Bayley świętowała swoje zwycięstwo ze swoimi byłymi rywalkami: Charlotte, Becky Lynch, jak i z samą Sashą Banks. Bayley i Banks zawalczyły ze sobą jeszcze raz 7 października 2015 na NXT TakeOver: Respect w pierwszym w historii WWE trwającym 30 minut Iron Man Matchu z udziałem kobiet. Z pojedynku zwycięsko wyszła Bayley, była to ostatnia walka Banks w NXT[39].

Rewolucja kobiet (2015–2016)[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnie, w głównym rosterze WWE Banks zadebiutowała 13 lipca 2015, wraz z Becky Lynch i Charlotte, po tym, jak Stephanie McMahon ogłosiła „rewolucję” w dywizji Div. Charlotte i Lynch dołączyły do Paige, która rywalizowała wówczas z Team Bella (Alicia Fox, Brie i Nikki Bella), a Banks połączyła siły z Taminą i Naomi, tworząc Team B.A.D. (skrót od Beautiful and Dangerous)[40]. 19 lipca, na Battleground walczyła w Triple–Threat Matchu przeciwko Charlotte i Brie Belli, w którym zwyciężyła Charlotte[41]. Trzy drużyny walczyły ze sobą w długiej rywalizacji, podczas trwania której Banks miała okazję czterokrotnie pokonać Paige[42][43][44][45], ówczesną mistrzynię Nikki Bellę (w pojedynku, w którym pas WWE Divas Championship nie był postawiony na szali)[46], Brie Bellę[47], Alicię Fox[48] i Becky Lynch[49].

Po miesięcznej przerwie, powróciła do ringu 24 stycznia 2016 na Royal Rumble i zaatakowała Charlotte i Lynch po ich walce[50]. 1 lutego oznajmiła, że chce zostać niezależną od Team B.A.D., co poskutkowało atakiem ze strony Naomi i Taminy podczas walki Banks z Becky Lynch[51]. 15 lutego Becky Lynch wygrała pojedynek z Naomi, po pojedynku została zaatakowana przez Taminę i Naomi, te jednak wycofały się po przybyciu Banks[52]. Mimo drobnej sprzeczki między Banks a Lynch na SmackDown, zdołały one pokonać Naomi i Taminę na gali Fastlane[53]. 29 lutego na Raw, zmierzyła się z Lynch o miano pretendenckie do tytułu Divas Championship, jednak pojedynek zakończył się remisem[54]. Ich rewanż odbył się na następnym SmackDown i ponownie zakończył się remisem, kiedy to Charlotte zaatakowała obie uczestniczki walki[55]. W rezultacie ogłoszono Triple Threat match o tytuł Div pomiędzy Lynch, Banks i Charlotte na WrestleManii 32[56]. 7 marca na Raw, wraz z Lynch pokonały Team B.A.D., po czym zostały zaatakowane przez Charlotte[57]. Na WrestleManii zawalczyła o nowy pas WWE Women’s Championship w Triple Threat matchu, lecz nie udało jej się go zdobyć[58].

Po przerwie od akcji w ringu, Banks powróciła do WWE w czerwcu i wznowiła rywalizację z Charlotte. Obroniła Paige przed atakiem ze strony Charlotte i Dany Brooke. 27 czerwca, Paige i Banks pokonały rywalki w starciu drużynowym. Po atakach ze strony Brooke i Charlotte w kolejnych tygodniach, ogłoszono walkę drużynową między Banks i partnerką jej wyboru a Brooke i Charlotte[59].

Raw Women’s Champion ( od 2016 )[edytuj | edytuj kod]

Banks w grudniu 2016

W lipcu w wyniku Draftu, Banks stała się członkinią brandu Raw[60]. Na gali Battleground, Banks i debiutująca w głównym rosterze Bayley pokonały Charlotte i Brooke[61]. Dzień później, na pierwszym Raw po drugim podziale na brandy, Sasha Banks pokonała Charlotte w walce o WWE Women’s Championship, zdobywając mistrzostwo po raz pierwszy[62]. Straciła je po zaledwie 27 dniach panowania, na SummerSlam, w kolejnej walce z Charlotte[63]. 5 września, po kolejnej krótkiej przerwie od akcji w ringu, Banks ogłosiła, że wykorzysta przysługujący jej rewanż na Clash of Champions[64]; ostatecznie w walce wzięła też udział Bayley, a wygrała ją Charlotte[65]. 3 października 2016 Banks zmierzyła się z Charlotte w walce wieczoru Raw i pokonała ją, zdobywając WWE Raw Women’s Championship po raz drugi w karierze[66]. 30 października, na gali Hell in a Cell zawalczyła z Charlotte w pierwszym w historii Hell in a Cell matchu kobiet; przegrała walkę i tytuł[67]. 7 listopada na odcinku Raw została ujawniona ostatnią członkinią żeńskiej drużyny Raw do 5-on-5 Survivor Series Tag Team Elimination matchu na gali Survivor Series, gdzie pomimo jej eliminacji przez Natalyę jej drużyna odniosła zwycięstwo. 28 listopada na tygodniówce Raw, Banks wykorzystała klauzulę rewanżu[68] i pokonała Charlotte w Falls Count Anywhere matchu zdobywając Raw Women’s Championship po raz trzeci[69]. W następnym tygodniu wyzwała Charlotte do 30-minutowego Iron Man matchu na galę Roadblock: End of the Line, gdzie jej rywalka zakończyła trzecie panowanie pokonując Banks z wynikiem 3-2 (po remisie ze zgodą na kontynuację z decydującym przypięciem)[7][70]. Następnej nocy na tygodniówce Raw, kiedy Banks chciała pogratulować Flair, do ringu wkroczyła Nia Jax, która zaatakowała wrestlerkę[71]. Doprowadziło to do walki pomiędzy nimi podczas pre-show gali Royal Rumble, gdzie Jax pokonała Banks[72][73]. 13 lutego na odcinku Raw, Banks pomogła Bayley pokonać Flair i zdobyć Raw Women’s Championship w walce wieczoru gali[74]. Po pokonaniu Jax na gali Fastlane[75][76], Banks ponownie pomogła Bayley obronić tytuł w rewanżu z Flair na tej samej gali[77]. Na WrestleManii 33 wzięła udział w Fatal 4-way elimination matchu o tytuł, lecz Bayley obroniła tytuł pokonując ją, Flair oraz Nię Jax[78]. Na Raw 29 maja 2017 została przeniesiona do WWE 205 Live.26 czerwca 2017 pokonała Nię Jax w Gauntlet Matchu o miano pretendentki do Raw Women’s Championship. 9 lipca 2017 na Great Balls of Fire wygrała z Alexą Bliss przez dyskwalifikację przez co nie zdobyła Raw Women’s Championship. 20 sierpnia 2017 na Summerslam Banks pokonała Alexę Bliss tym samym zdobywając Raw Women’s Championship po raz czwarty. 28 stycznia 2018 The Boss wzięła udział w historycznym Royal Rumble Matchu kobiet, w którym weszła do ringu z numerem 1 i wytrzymała 54 minuty i 46 sekundy.

Women's Tag Team Championship (od 2019)[edytuj | edytuj kod]

17 lutego 2019 roku podczas Elimination Chamber Boss 'n' Hug Connection (Banks & Bayley) zmierzyły się z Nia Jax & Tamina, The Riott Squad (Liv Morgan & Sarah Logan), Mandy Rose & Sonya Deville, The IIconics (Billie Kay & Peyton Royce) i Naomi & Carmella wygrywając pierwsze w historii WWE pasy Tag Team dla kobiet.

2 stycznia 2022 Banks doznała kontuzji kości piętowej podczas meczu house show z Charlotte Flair[79].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Kaestner-Varnado jest kuzynką Snoop Dogga[80]. Jest fanką k-popu i anime Czarodziejka z Księżyca[80].

4 sierpnia 2016 poślubiła wrestlera Saratha Tona (znanego lepiej jako Kid Mikaze)[81]. Ton pracuje w WWE jako projektant kostiumów[82].

Jako swojego ulubionego wrestlera wskazuje zmarłego Eddiego Guerrero, była obecna na specjalnym odcinku Raw poświęconym pamięci Guerrero. Co ciekawe nie wiedziała o tym, że Eddie nie żyje, dopóki nie dojechała na galę[8].

Banks jako posiadaczka NXT Women’s Championship
Banks (po lewej) wraz z Bayley (po prawej) to inauguracyjne i rekordowo dwukrotne posiadaczki WWE Women’s Tag Team Championship

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab Sasha Banks – Online World of Wrestling, www.onlineworldofwrestling.com [dostęp 2016-02-03].
 2. a b c Sasha Banks, WWE [dostęp 2016-02-03].
 3. a b SmackDown Women's Championship, WWE [dostęp 2020-12-03] (ang.).
 4. Bobby Melok: NXT Women’s Champion Bayley vs. Sasha Banks (30-Minute WWE Iron Man Match). WWE. [dostęp 2015-09-10].
 5. Ryan Pappolla: Charlotte Flair def. Sasha Banks to win the Raw Women’s Championship (Hell in a Cell Match). [w:] WWE [on-line]. [dostęp 2016-10-30].
 6. the PWI Awards. „Pro Wrestling Illustrated”. 36 (2), s. 22–23, 2015. 
 7. a b Michael Burdick: Charlotte Flair def. Sasha Banks to win the Raw Women’s Championship (30-Minute Iron Man Match). [w:] WWE [on-line]. [dostęp 2016-12-18].
 8. a b c d e Chris Jericho, TIJ - EP168 - Sasha Banks - Talk Is Jericho, podcastone.com [dostęp 2016-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-18].
 9. a b c d Chaotic Wrestling – Online World of Wrestling, www.onlineworldofwrestling.com [dostęp 2016-02-03].
 10. a b Chaotic Wrestling Title Histories | Chaotic Wrestling, chaoticwrestling.com [dostęp 2016-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-01].
 11. Philip Kreikenbohm, CW Breaking Point 2012 « Event-Datenbank « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, www.cagematch.de [dostęp 2016-02-03].
 12. Philip Kreikenbohm, NECW Red White & Bruised « Events Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database, www.cagematch.net [dostęp 2016-02-03].
 13. WWE NXT REPORT: MAHAL VERSUS ROLLINS FOR THE NXT TITLE (THE BAND IS PLAYING BUT THERE IS NO SHIELD); DUSTY ADDRESSES THE BOUNTY SITUATION; OHNO AND KRUGER TALK ABOUT TROPHIES; AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 14. WWE NXT REPORT: BRAY WYATT RETURNS TO THE RING; EL RETURN OF EL LOCAL; DIVAS DRAMA AND ACTION; AND THE NXT TITLE PICTURE INCREASES | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 15. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 4/3 - Week 40: Big E. defends NXT Title, final hype for Regal-Ohno, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 16. WWE NXT REPORT: WYATT FAMILY IN SIX MAN ACTION; Women’s TOURNAMENT CONTINUES; ZAYN/CESARO III IS COMING | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 17. WWE NXT REPORT: THE SHOW STARTS OFF S-A-W-F-T BUT PICKS UP STEAM WITH Women’s ACTION AND KRUGER VS. WOODS | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 18. WWE NXT REPORT: THE BO DALLAS INVITATIONAL ANNOUNCED; THE COO NAMES A NEW GM; AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 19. WWE NXT REPORT: ZAYN VERSUS DALLAS; TAG TITLE REMATCH; DIVAS TAG ACTION; BREEZE VERSUS PARKER | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 20. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 11/13 - Week 72: Must-see 2/3 Falls main event, Flair's daughter turns, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 21. PWTorch.com - JAMES' WWE NXT REPORT 1/8 - Week 80: NXT tag champs in action, Summer Rae, Tyson Kidd, Rusev, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 22. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT RESULTS 1/22 - Week 82: NXT Title developments heading into live Network episode, plus Miz, Cesaro, Natalya, Woods, Zayn/Generico, more; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 23. PWTorch.com - WRESTLEMANIA 30 PPV RESULTS (Hour 4): Complete „virtual-time” coverage of WWE Title main event, Divas Title, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 24. Jason Namako, SPOILERS: WWE NXT TV Tapings (5/1 to 5/22) - Wrestleview.com, www.wrestleview.com [dostęp 2016-02-03].
 25. WWE NXT REPORT: NEVILLE VERSUS CLAY IN A NO DQ MATCH; THE EXOTIC EXPRESS STOPS AT FULL SAIL; Women’s TITLE TOURNAMENT STARTS; AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 26. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 7/3 - Week 105: Sami Zayn vs. Justin Gabriel main event, Kidd sit-down interview, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 27. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 8/14 - Week 111: Neville defends NXT Title vs. Breeze, tournament continues, #1 contender to Women’s Title; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 28. NXT TakeOver Results: Charlotte Retains the Women’s Title, Shows Her True Colors – Diva Dirt, www.diva-dirt.com [dostęp 2016-02-03].
 29. Jason Namako, WWE NXT Results - 10/23/14 (O’Neil vs. Neville - NXT Title) - Wrestleview.com, www.wrestleview.com [dostęp 2016-02-03].
 30. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE NXT TAKEOVER RESULTS 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens's debut, Corey Graves retires, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 31. WWE NXT REPORT: RECAPPING 2014 PLUS A Women’s TITLE MATCH | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 32. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 1/21 - Week 136: Zayn-Owens announced for next „Takeover” special, #1 contender tournament begins, Charlotte defends Women’s Title; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 33. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT TAKEOVER REPORT 2/11: Zayn vs. Owens NXT Title match, Women’s Title semi-main event, Neville-Balor; Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 34. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 3/4 - Week 142: Sasha vs. Charlotte for Women’s Title, Crowe's in-ring debut, Alex Riley fires up, message from Sami Zayn, more; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 35. PWTorch.com - JAMES' WWE NXT REPORT 3/25 - Week 145: Owens vs. Balor for NXT Title, Sasha Banks defends Women’s Title; Overall Reax, www.pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 36. WWE NXT TAKEOVER UNSTOPPABLE REPORT: BANKS VS. LYNCH, OWENS VS. ZAYN, A NEW DEBUT, WHO IS THE NUMBER ONE CONTENDER, AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 37. WWE NXT REPORT: HIGHLIGHTS OF OWENS/BALOR, THE BFFs ARE BACK FOR ONE NIGHT, WHO ARE THE NUMBER ONE CONTENDERS FOR THE TAG TITLES? | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 38. PWTorch.com - JAMES'S WWE NXT REPORT 7/15 - Week 171: Sasha vs. Charlotte battle for NXT Women’s Title, Samoa Joe, Comic Con title announcement, Sami Zayn return promo, more; Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 39. NXT Women’s Champion Bayley vs. Sasha Banks (30-Minute WWE Iron Man Match), WWE [dostęp 2016-02-03].
 40. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 7/13: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - Brock-Seth contract signing, Cena's Open Challenge, final PPV hype, major Divas Reset, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 41. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE BATTLEGROUND PPV REPORT 7/19: Complete „virtual-time” coverage of live PPV - Rollins vs. Lesnar, Cena vs. Owens III, Orton returns home, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 42. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 7/20: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - Battleground fall-out, Taker-Lesnar pullapart, big six-man tag main event, Divas, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 43. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 7/27: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - Cena vs. Rollins for U.S. Title, SSlam hype, Owens vs. RKO, two Divas matches, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 44. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 9/7: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - Night of Champions build-up, Seth Rollins wrestles twice, Edge & Christian, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 45. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 9/14: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - final Night of Champions hype, Sting wrestles first Raw TV match, two title matches, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 46. PWTorch.com - CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 8/17: Complete „virtual-time” coverage of live Raw - Final Summerslam hype, Lesnar & Taker, Cena returns from injury, more, pwtorch.com [dostęp 2016-02-03].
 47. WWE RAW REPORT: A NEW GROUP IS FORMED, IS THE QUEEN OF THE JUNGLE SHOWING HER TRUE STRIPES?, ARE THE NEW DAY TURNING INTO J&J SECURITY FOR SHEAMUS?, A FEW RETURNS, AND MORE | PWInsider.com, pwinsider.com [dostęp 2016-02-03].
 48. 12/1 WWE Main Event Results, plus NXT'er in Dark Match -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-02-03] (ang.).
 49. 11/10 WWE Main Event Results, plus Finn Balor in Dark Match -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-02-03] (ang.).
 50. 1/24 Royal Rumble PPV Results - CALDWELL'S Complete Live Report -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-02-03] (ang.).
 51. 2/1 WWE Raw TV Results - CALDWELL'S Complete, Live Report -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-02-03] (ang.).
 52. Adam Martin, WWE RAW Results - 2/15/16 (Big Show vs. Braun Strowman) - Wrestleview.com, www.wrestleview.com [dostęp 2016-02-22].
 53. WWE Fastlane Live Results, Your Feedback And Viewing Party - WrestlingInc.com, WrestlingInc.com [dostęp 2016-02-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-23].
 54. Live Raw results, Feb. 29, 2016: Ambrose comes at the crown, www.wwe.com [dostęp 2016-03-01].
 55. Parks, Greg: 3/3 WWE Smackdown – Parks’s Complete, Real-Time Report. Pro Wrestling Torch, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-04].
 56. Clapp, John: Divas Champion Charlotte vs. Becky Lynch vs. Sasha Banks (Triple Threat Match). WWE, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-04].
 57. Becky Lynch & Sasha Banks vs. Naomi & Tamina: Raw, March 7, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-03-12].
 58. Charlotte def. Becky Lynch and Sasha Banks to become first new WWE Women’s Champion. [dostęp 2016-04-04].
 59. John Clapp: Sasha Banks and a partner to be named vs. Charlotte & Dana Brooke. wwe.com, 2016-07-14. [dostęp 2016-07-19].
 60. Get complete 2016 WWE Draft results here [dostęp 2016-07-20].
 61. Sasha Banks & Bayley def. Charlotte & Dana Brooke. wwe.com, 2016-07-24. [dostęp 2016-07-26].
 62. a b Raw, July 25, 2016. wwe.com, 2016-07-25. [dostęp 2016-07-26].
 63. WWE SummerSlam 2016 results. wwe.com. [dostęp 2016-08-22].
 64. Raw results, Sept. 5, 2016: Reigns and Rollins close in on The Prizefighter [dostęp 2016-10-05].
 65. Charlotte survives Women’s Triple Threat thriller [dostęp 2016-10-05].
 66. Raw results, Oct. 3, 2016 Sasha Banks reclaims the throne in Raw Women’s Title main event. [dostęp 2016-10-05].
 67. Charlotte Flair def. Sasha Banks to win the Raw Women’s Championship (Hell in a Cell Match), wwe.com [dostęp 2016-10-31].
 68. WWE RAW REPORT: THE FALLOUT FROM SURVIVOR SERIES, A TITLE MATCH, NUMBER ONE CONTENDER MATCHES, THE FIRST ENTRANT IN THE ROYAL RUMBLE, ONE MAN'S PUNISHMENT FOR LOSING IS ANOTHER MAN'S REWARD FOR LOSING, HOW MANY RENEES ARE THERE IN WWE?. (ang.).
 69. WWE RAW REPORT: THE HOUR OF CHAMPIONS, FRIENDSHIPS, PAUL HEYMAN DROPS A BOMBSHELL ABOUT ROYAL RUMBLE, SHEAMUS AND CESARO GO APA, AND SAMI ZAYN HAS ISSUES. (ang.).
 70. Jason Powell: Powell's WWE Roadblock: End of the Line 2016 live review: Sasha Banks vs. Charlotte in an Iron Man match for the Raw Women’s Championship, Kevin Owens vs. Roman Reigns for the WWE Universal Title. [w:] Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp 2016-12-18].
 71. Tom Clark: Sasha Banks vs. Nia Jax: Pros and Cons of WWE Raw Feud. [dostęp 2017-01-03].
 72. James Wortman: Nia Jax def. Sasha Banks. WWE. s. wwe.com. [dostęp 2017-01-29].
 73. Jason Powell: 1/29 Powell's WWE Royal Rumble Kickoff Show coverage – Cesaro and Sheamus vs. Luke Gallows and Karl Anderson for the Raw Tag Titles, Sasha Banks vs. Nia Jax, six-woman tag match. [w:] Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp 2017-01-29].
 74. Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 2/13: Las Vegas Festival of Friendship, Emmalina's debut, Fastlane developments, more. [w:] Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2017-02-13].
 75. John Clapp: Sasha Banks vs. Nia Jax. WWE. [dostęp 2017-02-27].
 76. Anthony Benigno: Sasha Banks def. Nia Jax. WWE. [dostęp 2017-03-05].
 77. Jason Powell: 3/5 Powell's WWE Fastlane Live Review: Kevin Owens vs. Goldberg for the WWE Championship, Roman Reigns vs. Braun Strowman, Bayley vs. Charlotte for the Raw Women’s Championship, Samoa Joe vs. Sami Zayn. [w:] Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp 2017-03-05].
 78. Jason Powell: Powell’s WrestleMania 33 live review: Undertaker vs. Roman Reigns, Goldberg vs. Brock Lesnar for the WWE Universal Championship, AJ Styles vs. Shane McMahon, Seth Rollins vs. Triple H in an unsanctioned match. [w:] Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp 2017-04-02].
 79. NIKKI BELLA VS. RONDA ROUSEY, LAST WOMAN STANDING, NXT WOMEN'S TITLE & MORE WWE EVOLUTION PPV COVERAGE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2022-12-08].
 80. a b NXT 10-Count: Sasha Banks, WWE [dostęp 2016-02-03].
 81. Dave Meltzer: DAILY UPDATE: RYBACK DONE WITH WWE, SASHA BANKS TIES THE KNOT, BISPING VS. HENDO 2. 2016-08-05. [dostęp 2016-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-20)].
 82. Check Out How Sasha Banks’ Fiancé Creates WWE’s Hottest New Gear In This Revealing Mini-Doc. [dostęp 2016-10-05].
 83. IWE - History, iwrestlinge.webs.com [dostęp 2016-02-03].
 84. Pro Wrestling Illustrated (PWI) Female 50 for 2015 - The Internet Wrestling Database, www.profightdb.com [dostęp 2016-02-03].
 85. Sexy Star, la novena mejor de EUA según PWI, [w:] MedioTiempo [online] [dostęp 2016-11-05] (hiszp.).
 86. a b c WWE Wrestler(s) of the Year. Rolling Stone. [dostęp 2015-12-14].
 87. WWE Women's Tag Team Championship, WWE [dostęp 2020-12-03] (ang.).
 88. 1/13 Zim’s WWE NXT Live Coverage: Battle Royal to determine Bayley’s next challenger for the NXT Women’s Championship, Dash and Dawson vs. The Ascension, plus Elias Sampson and Tommaso Ciampa in action – Pro Wrestling Dot Net, prowrestling.net [dostęp 2016-02-03].
 89. Solowrestling, WWE presenta The Bumpy Awards 2021, solowrestling.mundodeportivo.com, 4 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-01] (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]