Iron Man (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filmu z 2008 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Iron Man
Gatunek akcja
Rok produkcji 2008
Data premiery Ziemia 14 kwietnia 2008
Polska 30 kwietnia 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 126 min
Reżyseria Jon Favreau
Scenariusz Hawk Ostby
Arthur Marcum
Matthew Hollaway
Mark Ferqus
Główne role Robert Downey Jr.
Gwyneth Paltrow
Jeff Bridges
Terrence Howard
Clark Gregg
Paul Bettany
Muzyka Ramin Djawadi
John Debney
Zdjęcia Matthew Libatique
Scenografia Suzan Wexler
Lauri Gaffin
J. Michael Riva
Kostiumy Rebecca Bentjen
Laura Jean Shannon
Montaż Dan Lebental
Produkcja Avi Arad
Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Fairview Entertainment
Dystrybucja Ziemia Paramount Pictures
Polska United International Pictures Sp z o.o.
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Iron Man

Iron Manamerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau z 2008. Film jest oparty na serii komiksów o Iron Manie – postaci komiksowej stworzonej przez Stana Lee, Larry’ego Liebera, Jacka Kirby’ego i Dona Hecka.

Światowa premiera filmu odbyła się 14 kwietnia 2008 roku w Sydney w Australii. W Polsce miała miejsce 30 kwietnia 2008 roku przed premierą w Stanach Zjednoczonych, która odbyła się 2 maja 2008 roku.

Film jest pierwszą częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe oraz pierwszym filmem z serii. Jego kontynuacja Iron Man 2 pojawiła się 2 lata później a trzecia część Iron Man 3 5 lat później.

Głównym bohaterem filmu jest grany przez Roberta Downeya, Jr. Tony Stark – przemysłowiec i genialny inżynier, który w trakcie filmu buduje egzoszkielet wspomagany, dzieki któremu staje się superbohaterem o pseuonimie Iron Man. Gwyneth Paltrow wciela się w rolę jego osobistej asystentki Virginię "Pepper" Potts, Terrence Howard gra przyjaciela Tony'ego i podpułkownika armii USA Jamesa Rhodesa, a Jeff Bridges gra dyrektora Stark Industries Obadiaha Stane'a.

Recenzje były pozytywne, szczególnie chwalące występ Downeya[1]. Amerykański Instytut Filmowy wybrał film jako jeden z dziesięciu najlepszych roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Playboy i geniusz Tony Stark odziedziczył po ojcu firmę zbrojeniową Stark Industries. Wraz ze swoim przyjacielem i oficerem łącznikowym – podpułkownikiem Jamesem Rhodesem ma zaprezentować nowy pocisk "Jericho" w Afganistanie. Stark zostaje bardzo ciężko ranny w zasadzce i uwięziony w jaskini przez grupę terrorystyczną Dziesięć Pierścieni. Współwięzień Yinsen wszczepia w pierś Starka elektromagnes, który utrzymuje drobne kawałki pocisku z dala od serca. Yinsen i Tony mają zbudować broń Jericho, którą Stark wcześniej prezentował. Zamiast tego budują reaktor łukowy i pancerz, który pomoże im w ucieczce. Wkrótce pancerz jest już gotowy, Stark go zakłada, a Yinsen podczas ich wspólnej ucieczki ginie. Po powrocie do Nowego Jorku okazuje się, że za jego porwaniem stoi dyrektor jego firmy Obadiah Stane.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Rola Aktor
Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.
Virginia "Pepper" Potts Gwyneth Paltrow
James "Rhodey" Rhodes Terrence Howard
Obadiah Stane / Iron Monger Jeff Bridges
J.A.R.V.I.S. Paul Bettany
Harold "Happy" Hogan Jon Favreau
Phil Coulson Clark Gregg
Ho Yinsen Shaun Toub
Christine Everhat Leslie Bibb
Raza Faran Tahir

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film znajdował się we wstępnej fazie rozwoju od 1990 w wytwórniach Universal Pictures, 20th Century Fox i New Line Cinema, zanim Marvel Studios odzyskało prawa do niego w 2006. Marvel rozwinął projekt do fazy produkcji jako ich pierwszy film w pełni finansowany przez firmę. Paramount Pictures został dystrybutorem. Favreau podjął się reżyserowania i wybrał Kalifornię jako główne miejsce kręcenia filmu. Odrzucił Wschodnie Wybrzeże USA by odróżnić się od wielu filmów o superbohaterach, które kręcone były w podobnych do Nowego Jorku sceneriach. W czasie kręcenia aktorzy mieli wolną rękę w kreacji swoich bohaterów i dialogów, ponieważ nacisk stawiano na opowiadaną historię i akcję. Gumowe i metalowe wersje pancerzy, stworzone przez firmę Stana Winstona, zostały przetworzone w ramach efektów specjalnych by stworzyć tytułowego bohatera. Hasbro i Sega sprzedawały różne przedmioty związane z filmem, a umowy dotyczące product placementu podpisano z Audi, Burger Kingiem, LG i 7-Eleven.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Downey, Favreau i Paltrow byli także zaangażowani w stworzenie sequelu Iron Man 2, którego premiera miała miejsce w 2010 roku. Downey wystąpił w roli cameo w filmie Incredible Hulk oraz zagrał w 2012 w filmie Avengers. Downey wcielił się w rolę Starka po raz piąty w filmie Iron Man 3 z 2013 roku, powtórzył ją w Avengers: Czas Ultrona[2] w 2015 roku i powróci do roli w Captain America: Civil War[3], który premierę ma w 2016 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]