Tomasz ze Lwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz ze Lwowa
biskup
biskup lwowski
Okres sprawowania 1359 - ?
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja dominikanie
Nominacja biskupia 11 stycznia 1359
Sakra biskupia ?
Sukcesja apostolska
Konsekrator kard. Pierre Desprès

Tomasz ze Lwowa, Thomas de Illeye OP (ur. ?, zm. po 1359) – duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, pierwszy biskup lwowski.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Nie jest znane jego pochodzenie. Niektóre źródła przypuszczają, że był Ormianinem ze Lwowa. Jako argument wskazują na pojawiający się w pismach kancelarii papieskiej przymiotnik de Illeye, który może być zniekształconym de Illove (tzn. ze Lwowa). W tym okresie występują również inni biskupi obrządku łacińskiego pochodzący z katolików ormiańskich, więc obecność Ormianina w Awinionie nie jest wykluczona.

11 stycznia 1359 papież Innocenty VI prekonizował go biskupem lwowskim. Sakry biskupiej udzielił mu biskup Palestriny i wicekanclerz Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Pierre Desprès.

13 marca 1359 papież polecił bp. Tomaszowi udanie się do swojej diecezji, jednak polecenie było tylko formalnością. Bp Tomasz pozostał na dworze papieskim w Awinionie, gdzie zajmował się sprawami kościelnymi Anglii. Był również biskupem pomocniczym w Anglii. Do diecezji lwowskiej nigdy nie przybył.

Brak daty opuszczenia lwowskiej katedry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]