Puchar Świata w skokach narciarskich 2018/2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Zobacz też: Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019.
Puchar Świata w skokach narciarskich 2018/2019
2017/2018 2019/2020
Data 17 listopada 2018 – 24 marca 2019
Miejsce rozpoczęcia Polska Wisła
Miejsce zakończenia Słowenia Planica
Organizator FIS
Liczba zawodników 136
Liczba reprezentacji 17
Zwycięzcy
Puchar Świata Japonia Ryōyū Kobayashi
Turniej Czterech Skoczni Japonia Ryōyū Kobayashi
Willingen Five Japonia Ryōyū Kobayashi
Raw Air Japonia Ryōyū Kobayashi
Planica 7 Japonia Ryōyū Kobayashi
Loty narciarskie Japonia Ryōyū Kobayashi
Puchar Narodów  Polska
Strona internetowa

Sezon 2018/2019 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 40. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 17 listopada 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończył 24 marca 2019 na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Zaplanowano rozegranie 28 konkursów indywidualnych, w tym 6 w lotach narciarskich, a także 7 zawodów drużynowych, w tym 2 w lotach narciarskich.

Terminarz zawodów zatwierdzony został w maju 2018 na kongresie FIS w Costa Navarino[1].

W porównaniu do ogłoszonego kalendarza doszło do następujących zmian w planie Pucharu Świata:

  • zawody w Libercu, planowane na 12–13 stycznia 2019, zostały odwołane z powodów organizacyjnych. 10 lipca 2018 ogłoszono, że konkursy w tym terminie rozegrane zostaną we włoskim Predazzo[2].
  • 28 września 2018 zawody w Vikersund zostały odwołane z powodu braku ważnej homologacji dla skoczni Vikersundbakken, wynikającego z niewprowadzenia przez organizatorów wymaganych przez FIS zmian w profilu skoczni[3][4]. Zawody zostały jednak przywrócone 16 listopada 2018[5].
  • pierwszy konkurs w Kuusamo odbył się bez przeprowadzenia kwalifikacji (pomimo próby ich przeniesienia z 23 na 24 listopada[6][7]) i został ograniczony do jednej serii[8].
  • zaplanowane na 8 i 9 grudnia 2018 konkursy w Titisee-Neustadt zostały odwołane z powodu wysokich temperatur, prognozowanego silnego wiatru oraz intensywnych opadów deszczu[9]. Wcześniej zaplanowany konkurs drużyn mieszanych zastąpiono zwykłym konkursem drużynowym z powodów finansowych[10]. W zamian za odwołane zawody do kalendarza wprowadzono dodatkowe konkursy: indywidualny 1 lutego 2019 na skoczni mamuciej w Oberstdorfie oraz drużynowy 15 lutego w Willingen[11]. Ten drugi nie został włączony do turnieju Willingen Five 2019, rozgrywanego między 15 a 17 lutego[12].
  • kwalifikacje do zawodów w Bischofshofen przeniesiono z powodu silnych opadów śniegu z 5 na 6 stycznia 2019, a w samym konkursie zrezygnowano z rywalizacji w systemie KO[13].
  • konkurs drużynowy w Oslo został ograniczony do jednej serii z powodu silnych podmuchów wiatru[14].

Zdobywcą Kryształowej Kuli za sezon 2018/2019 został Japończyk Ryōyū Kobayashi, zostając pierwszym zwycięzcą Pucharu Świata pochodzącym spoza Europy[15].

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość HS Szczegóły Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 17 listopada 2018 Polska Wisła HS134 szczegóły nocny, druż.  Polska
1. Piotr Żyła
2. Jakub Wolny
3. Dawid Kubacki
4. Kamil Stoch
 Niemcy
1. Karl Geiger
2. Markus Eisenbichler
3. Stephan Leyhe
4. Richard Freitag
 Austria
1. Michael Hayböck
2. Clemens Aigner
3. Daniel Huber
4. Stefan Kraft
2. 18 listopada 2018 nocny Rosja Jewgienij Klimow Niemcy Stephan Leyhe Japonia Ryōyū Kobayashi
3. 24 listopada 2018 Finlandia Kuusamo HS142 szczegóły nocny[a] Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Kamil Stoch Polska Piotr Żyła
4. 25 listopada 2018 nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Andreas Wellinger Polska Kamil Stoch
5. 1 grudnia 2018 Rosja Niżny Tagił HS134 szczegóły nocny Norwegia Johann André Forfang Polska Piotr Żyła Japonia Ryōyū Kobayashi
6. 2 grudnia 2018 nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Norwegia Johann André Forfang Polska Piotr Żyła
8 grudnia 2018 Niemcy Titisee-Neustadt HS142 nocny, druż[b] odwołany
9 grudnia 2018 nocny[b] odwołany
7. 15 grudnia 2018 Szwajcaria Engelberg HS140 szczegóły nocny Niemcy Karl Geiger Polska Piotr Żyła Austria Daniel Huber
8. 16 grudnia 2018 Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Piotr Żyła Polska Kamil Stoch
9. 30 grudnia 2018 Niemcy Oberstdorf HS137 szczegóły TCS, nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Austria Stefan Kraft
10. 1 stycznia 2019 Niemcy Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Polska Dawid Kubacki
11. 4 stycznia 2019 Austria Innsbruck HS130 TCS Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft Norwegia Andreas Stjernen
12. 6 stycznia 2019 Austria Bischofshofen HS142 TCS, nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Dawid Kubacki Austria Stefan Kraft
67. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowa Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Stephan Leyhe
13. 12 stycznia 2019 Włochy Predazzo HS135 szczegóły nocny[c] Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Dawid Kubacki Polska Kamil Stoch
14. 13 stycznia 2019 nocny[c] Polska Dawid Kubacki Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch
15. 19 stycznia 2019 Polska Zakopane HS140 szczegóły nocny, druż.  Niemcy
1. Karl Geiger
2. Markus Eisenbichler
3. David Siegel
4. Stephan Leyhe
 Austria
1. Daniel Huber
2. Jan Hörl
3. Michael Hayböck
4. Stefan Kraft
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Maciej Kot
3. Kamil Stoch
4. Dawid Kubacki
16. 20 stycznia 2019 nocny Austria Stefan Kraft Norwegia Robert Johansson Japonia Yukiya Satō
17. 26 stycznia 2019 Japonia Sapporo HS137 szczegóły nocny Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch Norwegia Robert Johansson
18. 27 stycznia 2019 Austria Stefan Kraft Słowenia Timi Zajc Japonia Ryōyū Kobayashi
19. 1 lutego 2019 Niemcy Oberstdorf HS235 szczegóły loty, nocny[d] Słowenia Timi Zajc Polska Dawid Kubacki Niemcy Markus Eisenbichler
20. 2 lutego 2019 loty, nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Austria Stefan Kraft
21. 3 lutego 2019 loty, nocny Polska Kamil Stoch Rosja Jewgienij Klimow Polska Dawid Kubacki
22. 9 lutego 2019 Finlandia Lahti HS130 szczegóły nocny, druż.  Austria
1. Philipp Aschenwald
2. Gregor Schlierenzauer
3. Michael Hayböck
4. Stefan Kraft
 Niemcy
1. Karl Geiger
2. Richard Freitag
3. Andreas Wellinger
4. Stephan Leyhe
 Japonia
1. Yukiya Satō
2. Daiki Itō
3. Junshirō Kobayashi
4. Ryōyū Kobayashi
23. 10 lutego 2019 nocny Polska Kamil Stoch Japonia Ryōyū Kobayashi Norwegia Robert Johansson
24. 15 lutego 2019 Niemcy Willingen HS145 szczegóły nocny, druż.[d]  Polska
1. Piotr Żyła
2. Jakub Wolny
3. Dawid Kubacki
4. Kamil Stoch
 Niemcy
1. Karl Geiger
2. Richard Freitag
3. Markus Eisenbichler
4. Stephan Leyhe
 Słowenia
1. Anže Semenič
2. Peter Prevc
3. Jernej Damjan
4. Timi Zajc
25. 16 lutego 2019 WF, nocny Niemcy Karl Geiger Polska Kamil Stoch Japonia Ryōyū Kobayashi
26. 17 lutego 2019 WF Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Polska Piotr Żyła
Willingen Five 2019 – klasyfikacja końcowa Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Piotr Żyła Niemcy Karl Geiger
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019Austria Seefeld/Innsbruck, 22 lutego – 2 marca 2019
27. 9 marca 2019 Norwegia Oslo HS134 szczegóły RA, druż.[a]  Norwegia
1. Johann André Forfang
2. Robin Pedersen
3. Marius Lindvik
4. Robert Johansson
 Japonia
1. Yukiya Satō
2. Noriaki Kasai
3. Junshirō Kobayashi
4. Ryōyū Kobayashi
 Austria
1. Michael Hayböck
2. Manuel Fettner
3. Philipp Aschenwald
4. Stefan Kraft
28. 10 marca 2019 RA Norwegia Robert Johansson Austria Stefan Kraft Słowenia Peter Prevc
29. 12 marca 2019 Norwegia Lillehammer HS140 RA, nocny Austria Stefan Kraft Norwegia Robert Johansson Japonia Ryōyū Kobayashi
30. 14 marca 2019 Norwegia Trondheim HS138 RA, nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Norwegia Andreas Stjernen Austria Stefan Kraft
31. 16 marca 2019 Norwegia Vikersund HS240 RA, loty, nocny, druż.[e]  Słowenia
1. Anže Semenič
2. Peter Prevc
3. Domen Prevc
4. Timi Zajc
 Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Richard Freitag
3. Karl Geiger
4. Markus Eisenbichler
 Austria
1. Michael Hayböck
2. Philipp Aschenwald
3. Daniel Huber
4. Stefan Kraft
32. 17 marca 2019 RA, loty, nocny[e] Słowenia Domen Prevc Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft
Raw Air 2019 – klasyfikacja końcowa Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft Norwegia Robert Johansson
33. 22 marca 2019 Słowenia Planica HS240 szczegóły P7, loty Niemcy Markus Eisenbichler Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Piotr Żyła
34. 23 marca 2019 P7, loty, druż.  Polska
1. Jakub Wolny
2. Kamil Stoch
3. Dawid Kubacki
4. Piotr Żyła
 Niemcy
1. Karl Geiger
2. Constantin Schmid
3. Richard Freitag
4. Markus Eisenbichler
 Słowenia
1. Anže Semenič
2. Peter Prevc
3. Domen Prevc
4. Timi Zajc
35. 24 marca 2019 P7, loty Japonia Ryōyū Kobayashi Słowenia Domen Prevc Niemcy Markus Eisenbichler
Planica 7 (2019) – klasyfikacja końcowa Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Słowenia Timi Zajc
Klasyfikacje generalne 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Puchar Świata w skokach narciarskich 2018/2019 Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch
Puchar Świata w lotach narciarskich 2018/2019 Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Polska Piotr Żyła
Puchar Narodów w skokach narciarskich 2018/2019  Polska  Niemcy  Japonia

Legenda:

     zawody indywidualne      zawody drużynowe      Turniej Czterech Skoczni      Raw Air      PŚ w lotach      Willingen Five      Planica 7

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Pucharu Świata 2018/2019 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS[16] Rekord skoczni Źr.
Odległość Rekordzista Data
POL Wisła Malinka Skocznia.JPG im. Adama Małysza Polska Wisła K120 HS134 139,0 m Austria Stefan Kraft 08.01.2013 [17]
Kuusamo Rukatunturi K-120.jpg Rukatunturi Finlandia Kuusamo K120 HS142 147,5 m Austria Stefan Kraft 25.11.2017 [18]
Japonia Ryōyū Kobayashi 25.11.2018
Г.Нижний Тагил, Горнолыжный комплекс "Аист" - panoramio.jpg Aist Rosja Niżny Tagił K120 HS134 141,5 m Norwegia Johann André Forfang 02.12.2017 [19]
Engelberg HS140 (2).jpg Gross-Titlis-Schanze Szwajcaria Engelberg K125 HS140 144,0 m Słowenia Domen Prevc 18.12.2016 [20]
Japonia Ryōyū Kobayashi 16.12.2018
Schattenberg20061230.jpg Schattenbergschanze Niemcy Oberstdorf K120 HS137 143,5 m Norwegia Sigurd Pettersen 29.12.2003 [21]
Garmisch-Partenkirchen - Grosse Olympiaschanze.jpg Große Olympiaschanze Niemcy Garmisch-Partenkirchen K125 HS142 143,5 m Szwajcaria Simon Ammann 01.01.2010 [22]
Bergisel Ski-Jump (32053673714).jpg Bergisel Austria Innsbruck K120 HS130 138,0 m Austria Michael Hayböck 04.01.2015 [23]
Schanzenanlage B'Hofen.JPG Paul-Ausserleitner-Schanze Austria Bischofshofen K125 HS142 145,0 m Polska Dawid Kubacki 06.01.2019 [24]
Trampolino Giuseppe dal Ben 2012-38.JPG Trampolino Dal Ben Włochy Predazzo K120 HS135 136,0 m Polska Adam Małysz 22.02.2003 [25]
Japonia Ryōyū Kobayashi 12.01.2019
Wielka Krokiew 03.jpg Wielka Krokiew Polska Zakopane K125 HS140 143,5 m Polska Dawid Kubacki 19.01.2019 [26]
The OKURAYAMA Jump Stadium..jpg Ōkurayama Japonia Sapporo K123 HS137 148,5 m Polska Kamil Stoch 26.01.2019 [27]
Heini-Klopfer-Schanze 006.JPG Heini-Klopfer-Skiflugschanze Niemcy Oberstdorf K200 HS235 238,5 m Norwegia Daniel-André Tande 19.01.2018 [28]
Salpausselkä 02.jpg Salpausselkä Finlandia Lahti K116 HS130 138,0 m Norwegia Johann André Forfang 04.03.2017 [29]
Mühlenkopfschanze.jpg Mühlenkopfschanze Niemcy Willingen K130 HS145 152,0 m Finlandia Janne Ahonen 09.01.2005 [30]
Słowenia Jurij Tepeš 01.02.2014
Holmenkollbakken in background.jpg Holmenkollbakken Norwegia Oslo K120 HS134 144,0 m Norwegia Robert Johansson 09.03.2019 [31]
Lillehammer Ski Jump.jpg Lysgårdsbakken Norwegia Lillehammer K123 HS140 146,0 m Szwajcaria Simon Ammann 05.12.2009 [32]
Granåsen Skijump Arena.JPG Granåsen Norwegia Trondheim K124 HS138 146,0 m Polska Kamil Stoch 15.03.2018 [33][34]
Ski flying Vikersund 2011.jpg Vikersundbakken Norwegia Vikersund K200 HS240 253,5 m Austria Stefan Kraft 18.03.2017 [35]
Prenovljena letalnica bratov Gorišek, marec 2015.jpg Letalnica Słowenia Planica K200 HS240 252,0 m Japonia Ryōyū Kobayashi 24.03.2019 [36]

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 18.11 Kuusamo 24.11 Kuusamo 25.11 Niżny Tagił 1.12 Niżny Tagił 2.12 Engelberg 15.12 Engelberg 16.12 Oberstdorf 30.12 Garmisch-Partenkirchen 1.01 Innsbruck 4.01 Bischofshofen 6.01 Predazzo 12.01 Predazzo 13.01 Zakopane 20.01 Sapporo 26.01 Sapporo 27.01 Oberstdorf 1.02 Oberstdorf 2.02 Oberstdorf 3.02 Lahti 10.02 Willingen 16.02 Willingen 17.02 Oslo 10.03 Lillehammer 12.03 Trondheim 14.03 Vikersund 17.03 Planica 22.03 Planica 24.03
 Austria
Clemens Aigner 24 44 41 q 43 27 51 35 41 21 31 33 17 q 26 25 34 40 q q
Philipp Aschenwald q 42 16 39 40 q 37 35 42 23 35 22 37 29 15 7 dns 11 16 17 4 9 19 q 22 23
Manuel Fettner 27 22 15 q 16 28 48 48 28 16 24 8 24 32 23 19 23 31 28 27 17 26 34 q 30
David Haagen q q
Michael Hayböck 32 55 q 10 41 27 45 21 14 33 22 16 q 11 14 13 24 20 23 16 25 21 17 18
Thomas Hofer q 44
Jan Hörl 29 33 32 38 21 17 15 q q 35 20 dsq 42 31 42 47 q
Daniel Huber 18 14 46 24 28 3 q 10 15 14 11 24 31 6 8 18 9 37 23 21 12 15 19 39 17 16 21
Stefan Huber q
Andreas Kofler q q
Stefan Kraft 21 26 10 5 20 8 12 3 49 2 3 4 2 1 1 1 6 3 7 4 11 10 2 1 3 3 14 17
Clemens Leitner 48 42 34 41
Markus Schiffner 39 43 30 47 q q 30 34 34 41 45
Gregor Schlierenzauer 48 12 q 34 45 30 42 dsq
Ulrich Wohlgenannt 32 28 q
 Bułgaria
Władimir Zografski 47 6 48 15 15 19 26 23 25 27 28 28 27 31 q 39 q 18 34 q q q q 27
 Czechy
Lukáš Hlava 29 18 34 q 42 q 50 46 q q q 45 dsq 47 29 q
Roman Koudelka 25 19 17 23 17 11 9 11 4 9 6 6 14 10 4 14 12 19 25 17 26 24 7 22 21 36
Čestmír Kožíšek q 54 43 29 47 q q q q 38 30 35 51 28 31 47 36 q 28 37 q q 47 q q
Viktor Polášek 12 51 42 42 22 25 39 28 q 44 46 31 32 39 28 34 36 29 41 30 32 23 37
Filip Sakala q q q q
Tomáš Vančura 28 38 39 q q
 Estonia
Artti Aigro 39 19 q q q q q
Kevin Maltsev q
Martti Nõmme 57 q q q q q q q 49 q q q q q
 Finlandia
Antti Aalto 7 32 33 12 6 15 10 22 36 41 20 23 23 18 40 40 20 9 18 25 18 25 29 18 34 25
Andreas Alamommo q 62 q 46 49 43 43 q q q q 29 47 49 q q q q q
Kalle Heikkinen 63 q
Niko Kytösaho 61 q
Niko Löytäinen dsq q
Jarkko Määttä 31 45 29 49 48 q 40 q q q q q q q 40 43 q q
Eetu Nousiainen q 47 q q q q q 50 50 q 39 q 27 31 dsq 44 q q q q q
Frans Tähkävuori 64 q
 Francja
Jonathan Learoyd 50 q 46 45 38 q 44 43 q 40
 Japonia
Yūmu Harada 43 38
Daiki Itō 34 52 32 44 23 40 44 31 12 15 22 36 49 41 18 26 q 25 22 27 13 27 45 38 16 q 27 21
Kenshirō Itō 38 q
Noriaki Kasai q 38 38 35 34 49 30 q 32 32 32 44 40 33 32 7 29 21 11 46 40 36 28 36 q q 19
Junshirō Kobayashi 19 17 18 30 19 22 20 50 5 26 29 21 28 37 19 22 21 27 24 21 12 18 11 6 20 33 13 15
Ryōyū Kobayashi 3 1 1 3 1 7 1 1 1 1 1 1 7 7 5 3 14 1 9 2 3 1 5 3 1 2 2 1
Tomofumi Naitō 45 dsq
Naoki Nakamura 44 28 23 27 18 42 14 29 26 31 34 36 45 q 36 20 38 36 38 47 q q q 49 28 29 28
Kento Sakuyama 44 43
Keiichi Satō 26 23
Yukiya Satō 18 32 15 17 6 23 16 20 3 20 28 34 10 19 40 30 35 8 27 22 15 24 14
Taku Takeuchi 43 58 q 41 39 22 q
Shōhei Tochimoto q 38 q q 33
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes 37 27 45 31 38 29 28 31 q q 38 38 48 35 q q q 39 46 48 46 29 31 24 q
Matthew Soukup q 46 q q q q q q q
 Kazachstan
Sabirżan Muminow q q q q q q q q q 42 56 q q q q q q q q q
Siergiej Tkaczenko q q q q q q q 47 q q 33 40 47 q 41 35 q
 Korea Południowa
Choi Heung-chul q q
Choi Seou q q
 Niemcy
Moritz Baer 44 38 29 36
Markus Eisenbichler 15 15 25 32 10 48 6 2 2 13 5 q 6 26 10 16 3 2 10 36 2 10 15 9 5 1 3
Richard Freitag 22 21 14 40 31 32 q 16 24 8 27 17 16 25 22 20 q 19 6 4 7 13 15 24
Severin Freund 29 31 22 30 50 47 36 41
Karl Geiger 9 5 8 10 5 1 4 12 19 24 10 19 19 24 42 35 16 18 30 6 1 6 17 20 8 22 9 7
Martin Hamann 49 50 q 30 29 15 38 39 37 q q
Felix Hoffmann 41 39 48 40
Stephan Leyhe 2 16 6 4 25 6 11 13 7 4 4 5 18 7 9 8 11 35 17 16 35 22 dns 23 34
Justin Lisso q q
Pius Paschke 39 21 35 q 45 42 39 q
Constantin Schmid 24 29 33 19 15 31 33 q 33 34 21 21 28 24 20 23
David Siegel 13 49 22 43 29 44 25 17 17 28 48 14 5 dns
Andreas Wellinger 11 9 2 13 13 14 24 39 32 20 15 26 26 13 17 13 q 31 32 19 19 34 14 37 11 26 20
 Norwegia
Joakim Aune q dsq
Andreas Granerud Buskum q 41
Anders Fannemel 14 36 40 33 7 24 23 33 14 25 31 q 36 38 39 37 26 q 34 45 31 q q 26 q
Johann André Forfang 10 13 9 1 2 4 15 25 22 21 17 11 12 4 q 10 7 8 8 7 10 9 9 5 5 7 8 8
Halvor Egner Granerud q 24 27 9 37 16 21 q 9 dsq 7 25 13 5 7 4 8 15 33 5 14 14 q 47 32 28 36 28
Robert Johansson 16 8 7 6 9 17 7 7 19 11 9 13 4 2 3 9 17 5 15 3 17 15 1 2 10 6 25 16
Marius Lindvik 37 13 47 44 q 47 q 32 33 dsq 13 30 23 dns
Thomas Aasen Markeng 27 38 39 q 36 q
Mats Bjerke Myhren q q
Robin Pedersen 34 30 q 18 46 52 30 dsq 16 18 27 31 20
Sondre Ringen 37 46
Andreas Stjernen 35 42 50 30 17 4 10 3 25 20 8 20 18 23 12 dns 41 30 2
Daniel-André Tande 36 33 24 46 21 44 34 43 36 10 14 5 dns
Fredrik Villumstad q 46
Oscar P. Westerheim q 48
 Polska
Stefan Hula 38 20 44 21 36 31 27 43 43 30 36 29 30 17 27 25 q q q 22 34 36 24 45 q q
Przemysław Kantyka q 48
Maciej Kot 29 53 q 36 41 26 42 q q q 40 34 25 30 50 21 33 37 30 35
Dawid Kubacki 8 35 12 20 11 13 5 5 3 18 2 2 1 12 15 12 2 22 3 28 5 5 24 8 18 10 7 6
Klemens Murańka q 47
Tomasz Pilch q
Andrzej Stękała q dsq
Kamil Stoch 4 2 3 7 4 9 3 8 6 5 12 3 3 36 2 6 5 6 1 1 2 7 13 4 17 12 18 11
Paweł Wąsek q 27 q q q 43 42 q 50 q
Jakub Wolny 23 11 13 47 q 41 22 26 13 34 45 40 29 22 35 30 25 16 6 14 33 16 19 21 13 4 12 12
Aleksander Zniszczoł q 42 44 q q 45
Piotr Żyła 6 3 5 2 3 2 2 6 11 42 13 7 10 19 11 4 4 4 4 10 4 3 26 33 11 9 3 4
 Rosja
Aleksandr Bażenow q q q q
Władisław Bojarincew q q
Ilmir Chazietdinow q q 49 39 q
Jewgienij Klimow 1 31 26 11 8 5 8 20 16 19 26 11 23 29 2 7 13 22 11 6 14 11 10
Dienis Korniłow 49 40 q q q q q q q q q q q
Kiriłł Kotik q
Michaił Maksimoczkin q 49 q q q q 42
Michaił Nazarow q 48 39 45 q q q q q 46 dsq 41 32 31 35 30 q
Maksim Siergiejew q q q q q q q q q q
Roman Trofimow 26 44 q 35 q 48 q q q q q q q q
Jegor Usaczow q
Dmitrij Wasiljew dns 46 q 17 32 q 49 q q q 35 44 27 30
 Słowenia
Tilen Bartol 39 42 44 q 29 q 24 32 31
Jernej Damjan q 23 37 19 35 23 36 47 46 45 50 27 35 dsq 23 37 33 q q
Nejc Dežman q
Jaka Hvala 38
Žiga Jelar 25 32 35 31 37 38 25 26 33 q 37
Rok Justin 40
Robert Kranjec q
Anže Lanišek 20 10 21 25 q 36 34 12 39 18 17 13 16 11 24 34 36 24 37 44 37 q q 29
Žak Mogel q 24 20 50 q 38 q
Tomaž Naglič 41 q q q q
Bor Pavlovčič 40 33 36 q 50 40 q 36 q 25 44 43 29
Domen Prevc 4 4 14 14 20 18 q q 23 24 13 20 13 16 39 32 6 7 q 1 5 2
Peter Prevc 35 16 18 q 40 53 q 20 40 3 26 12 16 10 19
Anže Semenič 26 60 47 36 27 37 21 10 15 43 12 24 19 12 18 22 28 29 q q q 19 20 9
Jurij Tepeš q q 26 26 48 39
Timi Zajc 5 7 11 8 24 12 18 9 8 10 43 12 21 7 6 2 1 9 13 9 8 14 39 4 25 4 5
 Stany Zjednoczone
Kevin Bickner 42 59 49 18 26 34 33 q 37 39 q q 46 q 37 q 37 q q q q q q 45 q q
Casey Larson q q 40 44 q q q q q q q q
Andrew Urlaub q q
 Szwajcaria
Simon Ammann 46 37 q 45 29 14 21 17 16 15 9 46 30 q 21 12 15 23 12 12 15 8 6 13
Gregor Deschwanden 45 30 35 28 q 47 46 q
Luca Egloff q q 40 37
Sandro Hauswirth q q 49 57 q q q
Killian Peier 17 41 28 16 12 21 31 19 23 7 8 9 11 13 14 27 27 32 q 8 8 11 20 10 14 32 q 26
Dominik Peter 45 47 q q q 35 q 38 33
Andreas Schuler 33 56 30 48 33 43 q q 39 49 q 42 33 41 q q q 44 41 45 q q
 Włochy
Davide Bresadola q 58
Giovanni Bresadola q 59
Federico Cecon q 55
Sebastian Colloredo q q 54 q q q 43 q 49 q q
Alex Insam 28 38 27 33 38 q 31 q 47 47 41 q q q q 43 46 dsq q q q 32
 1–3       4–30       poniżej 30      q – Zawodnik nie zakwalifikował się     dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie
dns – Zawodnik zakwalifikowany nie wystartował w konkursie     - – Zawodnik niezgłoszony do konkursu

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 17.11 Zakopane 19.01 Lahti 9.02 Willingen 15.02 Oslo 9.03 Vikersund 16.03 Planica 23.03
 Austria
3 2 1 6 3 3 5
Clemens Aigner +
Philipp Aschenwald + + + + +
Manuel Fettner +
Michael Hayböck + + + + + + +
Jan Hörl +
Daniel Huber + + + + +
Stefan Kraft + + + + + + +
Gregor Schlierenzauer +
 Czechy
8 6 7 8 7 10 9
Lukáš Hlava + + + + +
Roman Koudelka + + + + + +
Čestmír Kožíšek + + + + + +
Viktor Polášek + + + + + +
Filip Sakala + + +
Tomáš Vančura + +
 Finlandia
9 9 8 9 10 9 8
Antti Aalto + + + + + + +
Andreas Alamommo + + + + + + +
Jarkko Määttä + + + + + + +
Eetu Nousiainen + + + + + + +
 Japonia
4 5 3 5 2 5 4
Daiki Itō + + + +
Noriaki Kasai + +
Junshirō Kobayashi + + + + + + +
Ryōyū Kobayashi + + + + + + +
Naoki Nakamura +
Yukiya Satō + + + + + +
Taku Takeuchi +
 Kazachstan
11
Nikita Diewiatkin +
Sabirżan Muminow +
Siergiej Tkaczenko +
Nurszat Tursunżanow +
 Niemcy
2 1 2 2 5 2 2
Markus Eisenbichler + + + + + +
Richard Freitag + + + + +
Karl Geiger + + + + + + +
Stephan Leyhe + + + + +
Constantin Schmid + + +
David Siegel +
Andreas Wellinger +
 Norwegia
10 8 9 4 1 6 6
Anders Fannemel + + +
Johann André Forfang + + + + + + +
Halvor Egner Granerud + +
Robert Johansson + + + + + + +
Marius Lindvik + + +
Thomas Aasen Markeng +
Robin Pedersen + +
Andreas Stjernen + +
Daniel-André Tande +
 Polska
1 3 4 1 4 4 1
Maciej Kot +
Dawid Kubacki + + + + + + +
Kamil Stoch + + + + + + +
Jakub Wolny + + + + + +
Piotr Żyła + + + + + + +
 Rosja
6 10 10 10 9 7 10
Ilmir Chazietdinow +
Jewgienij Klimow + + + + + +
Dienis Korniłow + + +
Michaił Maksimoczkin + +
Michaił Nazarow + + + + +
Maksim Siergiejew + + + + +
Roman Trofimow + +
Dmitrij Wasiljew + + + +
 Słowenia
7 4 5 3 6 1 3
Jernej Damjan + +
Žiga Jelar +
Anže Lanišek + + +
Tomaž Naglič +
Bor Pavlovčič + +
Domen Prevc + + + +
Peter Prevc + + + + +
Anže Semenič + + + +
Timi Zajc + + + + + +
 Szwajcaria
5 7 6 7 8 8 7
Simon Ammann + + + + + + +
Gregor Deschwanden + +
Luca Egloff + +
Sandro Hauswirth + +
Killian Peier + + + + + + +
Dominik Peter + + +
Andreas Schuler + + + + +

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2018/2019[37]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 28 2085
2. Austria Stefan Kraft 28 1349
3. Polska Kamil Stoch 28 1288
4. Polska Piotr Żyła 28 1131
5. Polska Dawid Kubacki 28 988
6. Norwegia Robert Johansson 28 974
7. Niemcy Markus Eisenbichler 26 937
8. Norwegia Johann André Forfang 27 892
9. Słowenia Timi Zajc 27 833
10. Niemcy Karl Geiger 28 765
11. Niemcy Stephan Leyhe 24 636
12. Rosja Jewgienij Klimow 23 592
13. Słowenia Domen Prevc 19 542
14. Czechy Roman Koudelka 26 523
15. Norwegia Halvor Egner Granerud 25 422
16. Austria Daniel Huber 26 413
17. Szwajcaria Killian Peier 26 399
18. Niemcy Andreas Wellinger 26 371
19. Japonia Junshirō Kobayashi 28 335
Norwegia Andreas Stjernen 18 335
21. Niemcy Richard Freitag 22 331
22. Polska Jakub Wolny 27 328
23. Japonia Yukiya Satō 23 316
24. Szwajcaria Simon Ammann 22 313
25. Finlandia Antti Aalto 26 288
26. Austria Philipp Aschenwald 22 247
27. Austria Michael Hayböck 22 228
28. Słowenia Anže Semenič 21 203
29. Słowenia Peter Prevc 13 179
30. Słowenia Anže Lanišek 21 177
31. Austria Manuel Fettner 23 166
32. Japonia Daiki Itō 26 145
33. Bułgaria Władimir Zografski 18 134
34. Niemcy David Siegel 13 131
35. Norwegia Daniel-André Tande 12 106
36. Norwegia Anders Fannemel 20 103
37. Japonia Noriaki Kasai 23 88
38. Niemcy Constantin Schmid 15 86
39. Japonia Naoki Nakamura 23 72
40. Polska Stefan Hula 21 69
41. Norwegia Robin Pedersen 12 58
42. Czechy Viktor Polášek 22 54
43. Austria Jan Hörl 14 53
44. Norwegia Marius Lindvik 11 49
45. Austria Clemens Aigner 16 46
46. Słowenia Jernej Damjan 16 40
47. Polska Maciej Kot 16 25
48. Austria Gregor Schlierenzauer 7 23
49. Niemcy Martin Hamann 8 19
Rosja Dmitrij Wasiljew 8 19
51. Stany Zjednoczone Kevin Bickner 13 18
Kanada Mackenzie Boyd-Clowes 19 18
Słowenia Žak Mogel 4 18
54. Czechy Lukáš Hlava 10 17
Słowenia Žiga Jelar 10 17
56. Japonia Keiichi Satō 2 13
57. Estonia Artti Aigro 2 12
Niemcy Severin Freund 8 12
59. Niemcy Pius Paschke 6 10
Słowenia Jurij Tepeš 4 10
61. Słowenia Tilen Bartol 7 9
Czechy Čestmír Kožíšek 15 9
Japonia Taku Takeuchi 5 9
64. Słowenia Bor Pavlovčič 10 8
65. Włochy Alex Insam 13 7
66. Rosja Roman Trofimow 4 5
67. Szwajcaria Gregor Deschwanden 6 4
Norwegia Thomas Aasen Markeng 4 4
Finlandia Eetu Nousiainen 8 4
Polska Paweł Wąsek 4 4
71. Czechy Tomáš Vančura 3 3
Austria Ulrich Wohlgenannt 2 3
73. Finlandia Andreas Alamommo 8 2
Niemcy Moritz Baer 4 2
Finlandia Jarkko Määttä 8 2
Austria Markus Schiffner 9 2
77. Rosja Michaił Nazarow 10 1
Szwajcaria Andreas Schuler 14 1

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2018/2019[38][39]

Miejsce Reprezentacja Występy[g] Ind. Druż. Razem
1.  Polska 35 3833 2250 6083
2.  Niemcy 35 3300 2350 5650
3.  Japonia 35 3063 1750 4813
4.  Austria 35 2530 2000 4530
5.  Norwegia 35 2943 1000 3943
6.  Słowenia 35 2036 1700 3736
7.  Szwajcaria 35 717 750 1467
8.  Czechy 33 606 450 1056
9.  Rosja 33 617 250 867
10.  Finlandia 33 296 100 396
11.  Bułgaria 18 134 134
12.  Kanada 20 18 18
 Stany Zjednoczone 14 18 18
14.  Estonia 3 12 12
15.  Włochy 14 7 7

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Pucharu Świata w lotach narciarskich 2018/2019[40]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 6 407
2. Niemcy Markus Eisenbichler 6 371
3. Polska Piotr Żyła 6 289
4. Słowenia Domen Prevc 6 271
5. Polska Dawid Kubacki 6 251
6. Słowenia Timi Zajc 6 250
7. Polska Kamil Stoch 6 244
8. Austria Stefan Kraft 6 228
9. Norwegia Johann André Forfang 6 200
10. Rosja Jewgienij Klimow 6 158
11. Polska Jakub Wolny 6 155
12. Norwegia Robert Johansson 6 136
13. Szwajcaria Simon Ammann 5 103
Niemcy Karl Geiger 6 103
15. Słowenia Anže Semenič 6 99
16. Norwegia Daniel-André Tande 3 89
17. Austria Michael Hayböck 5 79
Japonia Yukiya Satō 6 79
19. Austria Daniel Huber 6 76
20. Austria Philipp Aschenwald 4 69
21. Niemcy Richard Freitag 5 63
22. Niemcy Andreas Wellinger 5 60
23. Japonia Junshirō Kobayashi 6 57
24. Norwegia Halvor Egner Granerud 6 54
25. Słowenia Peter Prevc 3 53
26. Japonia Noriaki Kasai 4 48
27. Norwegia Andreas Stjernen 3 43
28. Czechy Roman Koudelka 4 40
29. Niemcy Stephan Leyhe 3 38
30. Finlandia Antti Aalto 6 30
31. Japonia Daiki Itō 4 29
32. Niemcy Constantin Schmid 4 19
33. Austria Clemens Aigner 2 14
34. Norwegia Robin Pedersen 2 11
35. Norwegia Anders Fannemel 3 10
Słowenia Jurij Tepeš 3 10
37. Słowenia Anže Lanišek 4 9
Szwajcaria Killian Peier 4 9
39. Norwegia Marius Lindvik 1 8
40. Słowenia Tilen Bartol 3 7
Kanada Mackenzie Boyd-Clowes 1 7
42. Japonia Naoki Nakamura 5 5
Rosja Dmitrij Wasiljew 2 5
44. Finlandia Eetu Nousiainen 2 4
Bułgaria Władimir Zografski 2 4
46. Niemcy Martin Hamann 2 3
Czechy Čestmír Kožíšek 2 3
Czechy Tomáš Vančura 3 3
Austria Ulrich Wohlgenannt 2 3
50. Słowenia Bor Pavlovčič 1 2
51. Austria Manuel Fettner 2 1
Rosja Michaił Nazarow 1 1

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu 67. Turnieju Czterech Skoczni[41]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 4 1098,0
2. Niemcy Markus Eisenbichler 4 1035,9
3. Niemcy Stephan Leyhe 4 1014,1
4. Polska Dawid Kubacki 4 1010,8
5. Czechy Roman Koudelka 4 1006,3
6. Polska Kamil Stoch 4 994,0
7. Norwegia Andreas Stjernen 4 988,0
8. Norwegia Robert Johansson 4 983,2
9. Austria Daniel Huber 4 970,4
10. Szwajcaria Killian Peier 4 959,3
11. Niemcy Karl Geiger 4 951,5
12. Japonia Yukiya Satō 4 947,4
13. Szwajcaria Simon Ammann 4 945,8
14. Niemcy Richard Freitag 4 927,6
15. Rosja Jewgienij Klimow 4 910,0
16. Norwegia Johann André Forfang 4 899,1
17. Austria Stefan Kraft 4 881,6
18. Bułgaria Władimir Zografski 4 872,4
19. Polska Piotr Żyła 4 842,1
20. Słowenia Timi Zajc 4 834,1
...

Klasyfikacja Willingen Five[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Willingen Five 2019[42]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 737,5
2. Polska Piotr Żyła 708,6
3. Niemcy Karl Geiger 708,0
4. Polska Kamil Stoch 697,4
5. Polska Dawid Kubacki 685,7
6. Słowenia Timi Zajc 683,3
7. Austria Stefan Kraft 671,8
8. Rosja Jewgienij Klimow 670,1
9. Niemcy Richard Freitag 669,8
10. Szwajcaria Killian Peier 664,5
11. Norwegia Johann André Forfang 664,2
12. Austria Daniel Huber 646,3
13. Norwegia Robert Johansson 644,7
14. Norwegia Halvor Egner Granerud 634,5
15. Austria Philipp Aschenwald 631,9
16. Japonia Junshirō Kobayashi 628,6
17 Austria Michael Hayböck 621,2
18. Szwajcaria Simon Ammann 617,9
19. Niemcy Andreas Wellinger 616,4
20. Japonia Daiki Itō 607,9
...

Klasyfikacja Raw Air[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Raw Air 2019[43]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 10 2461,5
2. Austria Stefan Kraft 10 2458,6
3. Norwegia Robert Johansson 10 2351,6
4. Niemcy Markus Eisenbichler 10 2296,8
5. Norwegia Johann André Forfang 10 2265,3
6. Szwajcaria Simon Ammann 10 2196,5
7. Polska Dawid Kubacki 10 2196,0
8. Polska Jakub Wolny 10 2187,1
9. Polska Kamil Stoch 10 2147,6
10. Rosja Jewgienij Klimow 10 2144,1
11. Niemcy Karl Geiger 10 2131,0
12. Słowenia Peter Prevc 10 2122,7
13. Japonia Yukiya Satō 10 2106,0
14. Austria Michael Hayböck 10 2075,0
15. Niemcy Constantin Schmid 10 2074,5
16. Słowenia Timi Zajc 10 2067,0
17. Polska Piotr Żyła 10 2050,6
18. Słowenia Domen Prevc 9 2013,4
19. Japonia Junshirō Kobayashi 10 1932,5
20. Finlandia Antti Aalto 10 1885,2
...

Klasyfikacja Planica 7[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Planica 7 2019[44]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 1601,3
2. Niemcy Markus Eisenbichler 1572,1
3. Słowenia Timi Zajc 1513,5
4. Polska Piotr Żyła 1507,4
5. Słowenia Domen Prevc 1499,8
6. Niemcy Karl Geiger 1446,9
7. Polska Dawid Kubacki 1446,2
8. Szwajcaria Simon Ammann 1431,7
9. Norwegia Johann André Forfang 1428,6
10. Polska Jakub Wolny 1420,4
11. Polska Kamil Stoch 1410,3
12. Austria Stefan Kraft 1390,8
13. Japonia Junshirō Kobayashi 1379,7
14. Austria Michael Hayböck 1371,3
15. Słowenia Anže Semenič 1366,2
16. Austria Daniel Huber 1359,5
17. Słowenia Peter Prevc 1355,6
18. Niemcy Richard Freitag 1344,1
19. Norwegia Robert Johansson 1333,3
20. Japonia Yukiya Satō 1306,2
...

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Trenerzy poszczególnych reprezentacji w sezonie 2018/2019[45]:

Kraj Trener
 Austria Austria Andreas Felder
 Bułgaria Słowenia Matjaž Zupan
 Czechy Czechy David Jiroutek
 Estonia Estonia Jaan Jüris
 Finlandia Finlandia Lauri Hakola
 Francja Francja Nicolas Bal
 Japonia Japonia Hideharu Miyahira
 Kanada Kanada Gregor Linsig
 Kazachstan Kazachstan Kajrat Bijekienow
 Korea Południowa Korea Południowa Kang Chil-ku
 Niemcy Austria Werner Schuster
 Norwegia Austria Alexander Stöckl
 Polska Austria Stefan Horngacher
 Rosja Rosja Jewgienij Plechow
 Słowenia Słowenia Gorazd Bertoncelj
 Stany Zjednoczone Słowenia Bine Norčič
 Szwajcaria Niemcy Ronny Hornschuh
 Włochy Polska Łukasz Kruczek

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów[edytuj | edytuj kod]

Przed każdymi zawodami Pucharu Świata rozgrywa się kwalifikacje, wyłaniające uczestników konkursu głównego, przy czym na skoczniach dużych awansuje 50 najlepszych skoczków, a na skoczniach mamucich (konkursy lotów) awansuje 40 najlepszych zawodników.

Nie przeprowadza się kwalifikacji do ostatniego konkursu indywidualnego w sezonie (tzw. finału Pucharu Świata), w którym prawo startu ma wyłącznie najlepszych 30 zawodników klasyfikacji generalnej PŚ. Gdyby kraj organizujący tę rywalizację (Słowenia) miał mniej niż 4 skoczków w tej grupie, mógłby wystawić dodatkowo tylu zawodników, aby wypełnić ten limit.

Nr Data kwalifikacji Data konkursu Miejsce Zawodnik
1. 16 listopada 2018 18 listopada 2018 Polska Wisła Rosja Jewgienij Klimow
24 listopada 2018 Finlandia Kuusamo kwalifikacje odwołane[h]
2. 25 listopada 2018 25 listopada 2018 Austria Stefan Kraft
3. 30 listopada 2018 1 grudnia 2018 Rosja Niżny Tagił Polska Piotr Żyła
4. 2 grudnia 2018 2 grudnia 2018 Japonia Ryōyū Kobayashi
9 grudnia 2018 Niemcy Titisee-Neustadt zawody odwołane
5. 14 grudnia 2018 15 grudnia 2018 Szwajcaria Engelberg Japonia Ryōyū Kobayashi
6. 16 grudnia 2018 16 grudnia 2018 Japonia Ryōyū Kobayashi
7. 29 grudnia 2018 30 grudnia 2018 Niemcy Oberstdorf Austria Stefan Kraft
8. 31 grudnia 2018 1 stycznia 2019 Niemcy Garmisch-Partenkirchen Polska Dawid Kubacki
9. 3 stycznia 2019 4 stycznia 2019 Austria Innsbruck Japonia Ryōyū Kobayashi
10. 6 stycznia 2019[i] 6 stycznia 2019 Austria Bischofshofen Niemcy Markus Eisenbichler
11. 11 stycznia 2019 12 stycznia 2019 Włochy Predazzo Japonia Ryōyū Kobayashi
13 stycznia 2019 kwalifikacje odwołane[h]
12. 18 stycznia 2019 20 stycznia 2019 Polska Zakopane Norwegia Johann André Forfang
13. 25 stycznia 2019 26 stycznia 2019 Japonia Sapporo Austria Stefan Kraft
14. 27 stycznia 2019 27 stycznia 2019 Japonia Ryōyū Kobayashi
15. 1 lutego 2019 1 lutego 2019 Niemcy Oberstdorf Norwegia Johann André Forfang
16. 2 lutego 2019 2 lutego 2019 Niemcy Markus Eisenbichler
17. 3 lutego 2019 3 lutego 2019 Austria Stefan Kraft
18. 8 lutego 2019 10 lutego 2019 Finlandia Lahti Japonia Ryōyū Kobayashi
19. 15 lutego 2019 16 i 17 lutego 2019 Niemcy Willingen Niemcy Markus Eisenbichler
20. 8 marca 2019 10 marca 2019 Norwegia Oslo Norwegia Robert Johansson
21. 11 marca 2019 12 marca 2019 Norwegia Lillehammer Japonia Junshirō Kobayashi
22. 13 marca 2019 14 marca 2019 Norwegia Trondheim Austria Stefan Kraft
23. 15 marca 2019 17 marca 2019 Norwegia Vikersund Japonia Ryōyū Kobayashi
24. 21 marca 2019 22 marca 2019 Słowenia Planica Japonia Ryōyū Kobayashi

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie indywidualnym inaugurującym nowy sezon żółty plastron, przeznaczony dla lidera, nosił Kamil Stoch – zwycięzca poprzedniej edycji PŚ.

Nr Zawodnik Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1. Rosja Jewgienij Klimow 18 listopada 2018 Polska Wisła 24 listopada 2018 Finlandia Kuusamo 1
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 24 listopada 2018 Finlandia Kuusamo Zwycięzca PŚ 2018/2019 27
Ryōyū KobayashiJewgienij Klimow

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Narodów należy do kraju, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu.

Nr Państwo Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1.  Polska 17 listopada 2018 Polska Wisła 6 stycznia 2019 Austria Bischofshofen 11
2.  Niemcy 6 stycznia 2019 Austria Bischofshofen 12 stycznia 2019 Włochy Predazzo 1
3.  Polska 12 stycznia 2019 Włochy Predazzo Zwycięzcy klasyfikacji PN 2018/2019 22
Reprezentacja Polski w skokach narciarskichReprezentacja Niemiec w skokach narciarskichReprezentacja Polski w skokach narciarskich

Kwoty startowe[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczone zostaną kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dane periody Pucharu Świata 2018/2019. Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Państwa niewymienione w tabeli mogą wystawić maksymalnie 2 skoczków. Państwo będące gospodarzem zawodów może w swoim kraju dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków.

W przypadku, gdy w dany weekend rozgrywane są zawody indywidualne i drużynowe, każdy kraj mający kwotę niższą niż 4 skoczków, wyjątkowo może wystawić do konkursu indywidualnego 4 zawodników posiadających prawo startu w PŚ.

Informacje o periodach[edytuj | edytuj kod]

  • I period: Letnie Grand Prix
  • II period: Letnie Grand Prix
  • III period: 17 listopada – 16 grudnia (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • IV period: 30 grudnia – 6 stycznia (4 konkursy)
  • V period: 12 stycznia – 27 stycznia (5 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • VI period: 1 lutego – 17 lutego (6 konkursów indywidualnych, 2 drużynowe)
  • VII period: 9 marca – 24 marca (6 konkursów indywidualnych, 3 drużynowe)
I i II period III period[46] IV Period[47] V Period[48] VI Period[49] VII Period[50]
Letnie
Grand
Prix
Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja
7  Austria 7  Niemcy 7  Austria 7  Austria 7  Austria
 Niemcy  Norwegia  Japonia  Niemcy  Niemcy
 Słowenia  Polska  Norwegia  Słowenia  Norwegia
6  Japonia 6  Austria 6  Słowenia 6  Japonia 6  Japonia
 Norwegia  Japonia  Polska  Norwegia  Polska
 Polska  Słowenia  Niemcy  Polska  Słowenia
4  Czechy 4  Czechy 4  Rosja 4  Rosja 4  Rosja
 Rosja  Rosja  Szwajcaria  Szwajcaria  Szwajcaria
 Szwajcaria  Szwajcaria 3  Bułgaria 3  Bułgaria 3  Bułgaria
3  Bułgaria 3  Bułgaria  Czechy  Czechy  Czechy
 Kanada  Finlandia  Finlandia  Finlandia  Finlandia
 Stany Zjednoczone  Kanada  Kanada  Kanada  Kanada
 Włochy  Stany Zjednoczone  Stany Zjednoczone  Stany Zjednoczone  Stany Zjednoczone
 Włochy  Włochy  Włochy

Grupa krajowa[edytuj | edytuj kod]

Państwo będące gospodarzem zawodów może dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo (w kwalifikacjach) grupę krajową, składającą się maksymalnie z 6 skoczków[j]. W tabeli poniżej podano liczbę jej członków (o ile wykorzystano ten przywilej).

Wisła HS134 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Niżny Tagił HS134 Niżny Tagił HS134 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Oberstdorf HS137 Garmisch-Partenkirchen HS140 Innsbruck HS130 Bischofshofen HS140 Predazzo HS135 Predazzo HS135 Zakopane HS140 Sapporo HS140 Sapporo HS140 Oberstdorf HS235 Oberstdorf HS235 Oberstdorf HS235 Lahti HS130 Willingen HS145 Willingen HS145 Oslo HS134 Lillehammer HS140 Trondheim HS140 Vikersund HS240 Planica HS240 Planica HS240
6 6 6 6 6 6 6 6 6 2 2 5 6 6 6 6 6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozegrano jedną serię.
  2. a b Konkurs odwołany z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.
  3. a b Konkursy przeniesione z Liberca do Predazzo z powodu problemów organizacyjnych.
  4. a b Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu w Titisee-Neustadt.
  5. a b Zawody w Vikersund początkowo zostały odwołane z powodu braku homologacji dla skoczni Vikersundbakken, lecz ostatecznie zostały przywrócone do kalendarza.
  6. a b c d Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  7. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
  8. a b Kwalifikacje odwołane z powodu silnego wiatru.
  9. Kwalifikacje przełożone z powodu złych warunków atmosferycznych.
  10. Wyjątkiem jest ostatni konkurs sezonu (finał), do którego nie przeprowadza się kwalifikacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Bucholz: FIS zatwierdziła kalendarze na sezon 2018/2019!. skijumping.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-07-11].
  2. Adam Bucholz: Predazzo zastąpi Liberec w kalendarzu Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2018-07-10. [dostęp 2018-07-11].
  3. Adam Bucholz: Mamut w Vikersund wyrzucony z Pucharu Świata? Decyzja w piątek. skijumping.pl, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-28].
  4. Adam Bucholz: Kłótnia Norwegów z FIS. Vikersund skreślone z Pucharu Świata. skijumping.pl, 2018-09-28. [dostęp 2018-09-28].
  5. Adam Bucholz: Vikersund wraca do kalendarza Pucharu Świata. skijumping.pl, 2018-11-16. [dostęp 2018-11-16].
  6. Adam Bucholz: PŚ w Ruce: Wiatr nie daje szans skoczkom, trening i kwalifikacje przełożone na sobotę (lista startowa). skijumping.pl, 2018-11-23. [dostęp 2018-11-24].
  7. Adam Bucholz: PŚ w Ruce: Wiatr nie ustępuje. Kwalifikacje odwołane, konkurs przesunięty na 17:50 (lista startowa). skijumping.pl, 2018-11-24. [dostęp 2018-11-24].
  8. Adam Bucholz: PŚ w Ruce: Pierwszy triumf Ryoyu Kobayashiego, Stoch i Żyła na podium!. skijumping.pl, 2018-11-24. [dostęp 2018-11-24].
  9. Dominik Formela: Puchar Świata w Titisee-Neustadt odwołany!. skijumping.pl, 2018-12-04. [dostęp 2018-12-04].
  10. Dominik Formela: Mikst w Titisee-Neustadt odwołany. skijumping.pl, 2018-07-31. [dostęp 2018-08-01].
  11. Adam Bucholz: Dodatkowe konkursy Pucharu Świata w Oberstdorfie i Willingen!. skijumping.pl, 2018-12-13. [dostęp 2018-12-13].
  12. Adam Bucholz: Willingen Five bez zmian, konkurs drużynowy poza klasyfikacją cyklu. skijumping.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-16].
  13. Adam Bucholz: TCS w Bischofshofen: Kwalifikacje przełożone na niedzielę, konkurs bez systemu KO!. skijumping.pl, 2019-01-05. [dostęp 2019-01-05].
  14. Adam Bucholz: Raw Air w Oslo: Norwegowie triumfują, Polska czwarta. skijumping.pl, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-09].
  15. Adam Bucholz: Raw Air w Oslo: Triumf Johanssona, Kobayashi z Kryształową Kulą!. skijumping.pl, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-10].
  16. Homologated Jumping Hills (ang.). fis-ski.com, 2018-11-09. [dostęp 2018-11-09].
  17. Malinka, Wisła (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  18. Ruka, Kuusamo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  19. Nizhniy Tagil (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  20. Engelberg (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  21. Audi Arena, Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  22. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  23. Bergisel, Innsbruck (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  24. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  25. Predazzo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-12].
  26. Wielka Krokiew, Zakopane (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-19].
  27. Ōkurayama, Sapporo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-26].
  28. Skiflugschanze, Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  29. Salpausselkä, Lahti (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  30. Mühlenkopf, Willingen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  31. Holmenkollen, Oslo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  32. Lysgård, Lillehammer (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  33. Granåsen, Trondheim (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  34. Homologations: Trondheim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-03-13].
  35. Skiflygingsbakke, Vikersund (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  36. Letalnica, Planica (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  37. Klasyfikacja Pucharu Świata w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-24].
  38. Klasyfikacja Pucharu Świata w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-24].
  39. Calendar & Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-03-24].
  40. Klasyfikacja Pucharu Świata w Lotach w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-24].
  41. Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-01-06].
  42. Klasyfikacja Turnieju Willingen Five w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-02-17].
  43. Klasyfikacja Turnieju RAW AIR w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-17].
  44. Klasyfikacja Turnieju Planica 7 w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-23].
  45. Drużyny. berkutschi.com. [dostęp 2018-12-17].
  46. Adam Bucholz: Limity startowe na 3. period PŚ i PK 2018/2019 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2018-10-31].
  47. Adam Bucholz: Limity startowe na 4. period PŚ i PK 2018/2019 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2018-12-21].
  48. Adam Bucholz: Limity startowe na 5. period PŚ i PK 2018/2019 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-01-07].
  49. Adam Bucholz: Limity startowe na 6. period PŚ i PK 2018/2019 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-01-28].
  50. Adam Bucholz: Limity startowe na 7. period PŚ i PK 2018/2019 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-03-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]