Wikipedia:Nazwa użytkownika
Nazwa użytkownika pełni funkcję loginu i umożliwia zalogowanie się na Wikipedię. Nazwą tą podpisane będą wszystkie twoje edycje i wypowiedzi w dyskusjach. Jest to także używana do identyfikacji autora w przypadku publikacji zewnętrznych (np. cytatów). W codziennej komunikacji wikipedyści zwracają się do siebie z użyciem nazw użytkowników.
Dostępność nazw
Sprawdź dostępność wybranej nazwy (możesz tu wpisać początek swojej ksywki).
Możesz też podejrzeć, jakie nazwy wybrały sobie inne wikipedystki i wikipedyści.
Wymagania
Nazwa może zawierać spacje i znaki diakrytyczne. Musi ona być rozpoznawalna, więc jej pierwsza litera zawsze będzie duża.
Nazwa nie może być:
- zbyt długa;
- zbyt trudna do napisania;
- niezgodna z prawem (np. rasistowska);
- prowokacyjna ani wulgarna;
- zbyt podobna do numeru IP (także IPv6), czyli z ciągiem cyfr na początku;
- zbyt podobna do istniejących nazw (zwłaszcza jeśli może być uznana za celowe podszywanie się);
- adresem strony internetowej typu firma.com;
- reklamą, nazwą przedsiębiorstwa, instytucji, nazwą znaku towarowego.
Jeżeli nazwa użytkownika nie narusza zasad, a oprogramowanie informuje, że wskazana nazwa nie jest prawidłowa, należy napisać wiadomość e-mail do któregoś z administratorów z prośbą o rejestrację.
Przedstawiciele i współpracownicy podmiotów instytucji GLAM współpracujących z organizacjami wspierającymi projekty Wikimedia (Wikimedia Foundation, Wikimedia Polska), czyli rezydenci GLAM, mogą zakładać w tym celu konta, których częściami nazwy są: część osobista (np. imię, nazwisko, imię i nazwisko, inicjały lub pseudonim) oraz pełna nazwa lub skrót instytucji, np. Jarosław Nowacki Muzeum Narodowe w Warszawie lub Jaron MNW. Na stronie użytkownika takiego konta powinna znaleźć się informacja o tym, z jaką instytucją współpracuje i na jakich zasadach (odpłatnie czy jako wolontariusz).
Zgłaszanie naruszeń
Konta z nazwami niespełniającymi podanych wyżej warunków są blokowane. Użytkownik korzystający z takiej nazwy może utworzyć nowe konto, którego nazwa będzie zgodna z zasadami albo poprosić o zmianę nazwy konta (zobacz sekcja poniżej). Po zakończeniu procesu zmiany nazwy użytkownika, blokadę z konta może zdjąć dowolny administrator bez potrzeby konsultacji z zakładającym blokadę.
Nazwy użytkownika łamiące zasady należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.
Zmiana nazwy konta
Możliwość zmiany nazwy użytkownika mają stewardzi oraz globalnie zmieniający nazwy[a]. Zmiana dokonywana jest jedynie na wyraźną prośbę danego użytkownika.
Prośby o zmianę nazwy konta należy składać na lokalnej stronie specjalnej (formularze) lub na globalnej stronie z wnioskami.
Dokonane zmiany nazw użytkowników widoczne są na tym rejestrze zmian. Należy też poinformować społeczność o swojej decyzji na Tablicy ogłoszeń (nie dotyczy nowych użytkowników).
Zobacz też
- Szablony do umieszczania w dyskusji użytkownika z niedozwoloną nazwą: {{Kom/nick}} i {{Kom/blokada-nick}}[b]
- Wikipedia:Przejmowanie nazwy użytkownika
Uwagi
- ↑ w polskojęzycznej społeczności są to Masti, Maire, Nadzik, MemicznyJanusz oraz AramilFeraxa.
- ↑ Ten ostatni szablon do użycia przez administratorów