Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Edukacja/Dla nauczycieli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Niniejsza strona to tzw. FAQ, czyli zestaw pytań najczęściej zadawanych przez nauczycieli, bibliotekarzy czy administratorów szkół. Jeśli zastanawiasz się nad uruchomieniem w swojej placówce edukacyjnej projektu szkolnego lub akademickiego, ta strona jest dla Ciebie. Odpowiedzi na wiele innych pytań o Wikipedię znajdziesz także na stronie Pomoc:FAQ i na jej podstronach poświęconych m.in. prawu autorskiemu, ... <TBC>

Wikipedia to jedna z najczęściej odwiedzanych stron internetowych świata. Korzystają z niej sądy[1][2][3] i bibliotekarze[4], ludzie kultury[5][6] i weterynarze[7], lekarze[8][9][10][11] i ich pacjenci[12][13][14], poloniści i bohaterowie tekstów kultury[15], a także... Twoi uczniowie i studenci[16][17][18].

Na całym świecie tysiące nauczycieli i wykładowców włączyło Wikipedię do swoich zajęć jako narzędzie dydaktyczne - z bardzo wielu powodów[19][20]. Dotyczy to zarówno zajęć dla przyszłych lekarzy[21][22][23], jak (?? TBC?)

Uczestnicy Twoich lekcji/zajęć być może nigdy nie słyszeli o idei open source, copyleft, o pisaniu zespołowym czy idei wolontariatu na rzecz wspólnego dobra. Dla nauczycieli Wikipedia może być zatem świetnym poligonem doświadczalnym, dzięki któremu można pokazać uczniom i studentom praktyczne aspekty idei zaufania publicznego czy kwestie wiarygodności i doboru źródeł informacji. To sprawy kluczowe dla poruszania się w dzisiejszym świecie, a z biegiem lat ich znaczenie będzie stale rosło. W świecie, w którym będą żyli Twoi uczniowie i studenci będą to kwestie o znaczeniu fundamentalnym.

Co znaczy wiki?

[edytuj | edytuj kod]

Termin „wiki” pochodzi od słowa wikiwiki, które w języku hawajskim oznacza „szybko”. W kontekście internetu, termin ten oznacza dowolną stronę internetową która pozwala dzielić się materiałami czy współpracować nad ich tworzeniem. Zobacz też nasz artykuł na ten temat.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o Wikipedii?

[edytuj | edytuj kod]
Odwiedź stronę O Wikipedii, rzuć także okiem na portal wikipedystów i na stronę Pomoc:FAQ. Jeśli interesuje Cię historia Wikipedii, dobry ogląd jej początków daje głośny tekst Roya Rosenzweiga[[:d:{{{Q}}}#sitelinks-wikipedia|(inne języki)]] Can History Be Open-Source z 2006 roku[24].

Czy Wikipedia jest wiarygodna i rzetelna?

[edytuj | edytuj kod]

Celem twórców Wikipedii jest stworzenie kompendium wiedzy na temat znaczących zjawisk opisanych w wiarygodnych, rzetelnych źródłach. Przy ocenie wiarygodności jej artykułów trzeba przede wszystkim wziąć poprawkę na ograniczoną wiarygodność zewnętrznych wobec samej Wikipedii źródeł; zależy ona również od umiejętności redaktorów Wikipedii do zrozumienia tych źródeł. Dlatego każdy artykuł może być lub nie być wiarygodny, a czytelnicy zawsze powinni kierować się własnym osądem i zdrowym rozsądkiem.

Studenci nigdy nie powinni używać informacji z Wikipedii (ani innych podobnych źródeł internetowych) do ważniejszych celów (choćby jako głównego źródła wiedzy zamieszczonej w pracach zaliczeniowych), chyba że sami zweryfikują informacje zawarte w hasłach wiki – choćby na podstawie publikacji użytych do stworzenia danego artykułu. Dlatego Wikipedia, jak każda encyklopedia, jest świetnym źródłem wiedzy pierwszego kontaktu, od którego dobrze jest zacząć swoje badania – ale nie zawsze jest dobrym źródłem, na którym badania powinno się kończyć[25].

Wikipedia rozwija się bardzo szybko, a jej redaktorzy dążą do tego, by stale zwiększać jej wiarygodność i ograniczać ilość błędów. Zachęcamy czytelników, by zawsze porównywali treść artykułów encyklopedii z wiedzą, którą wynieśli z wiarygodnych źródeł (WP:Ź, WP:RS), i by w razie potrzeby sami nanosili niezbędne poprawki, precyzowali i uszczegóławiali istniejące hasła. Wiele artykułów Wikipedii zaczynało jako gotowe teksty opracowane na potrzeby innych publikacji, obecnie znajdujących się w domenie publicznej, dzięki czemu zyskały solidny fundament na którym redaktorzy zbudowali rozszerzone hasła. Ze względu na wygodę użytkowania, Wikipedia niemal codziennie pojawia się w prasie – nie tylko jako temat, ale przede wszystkim jako źródło.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy artykuł może być stronniczy, nieaktualny lub wręcz nieprawdziwy. Dotyczy to każdego źródła wiedzy, nie tylko Wikipedii. Zawsze trzeba sprawdzać kluczowe fakty, niezależnie od źródła. Popularne hasła, te najczęściej edytowane i najczęściej odwiedzane przez czytelników, zazwyczaj są precyzyjniejsze i wiarygodniejsze niż te, do których nikt nie zagląda, więc i prawdopodobieństwo, że ktoś dostrzeże w nich błąd jest niższe. Artykuły Wikipedii mogą również cierpieć z powodu problemów takich jak stronniczość wynikająca z tego, że póki co większość wikipedystów to osoby wywodzące się z jednego kręgu kulturowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Krytyka Wikipedii oraz w angielskojęzycznym artykule Reliability of Wikipedia.

W jaki sposób Wikipedia broni się przed fałszywymi informacjami?

[edytuj | edytuj kod]

Mechanizmy zarządzania treścią Wikipedii są reaktywne, a nie prewencyjne: każdy może wejść na praktycznie każdą stronę i wprowadzić do niej zmiany. Choć większość redaktorów działa w dobrej wierze, wandalizmy zdarzają się stosunkowo często. Na szczęście takie celowo wprowadzane błędy zazwyczaj udaje się relatywnie szybko wyłapać. Setki oddanych wikipedystów przeglądają rejestry ostatnich zmian w poszukiwaniu wandalizmów, i większość z nich usuwają w przeciągu minut. Dotyczy to zwłaszcza artykułów na tematy kontrowersyjne, które z oczywistych powodów monitorowane są najczujniej. Wiele haseł poszczególni redaktorzy mają też na swoich osobistych listach obserwowanych, a artykuły szczególnie ważne lub kontrowersyjne obserwuje w ten sposób często kilkudziesięciu lub nawet kilkuset redaktorów, więc szansa na wprowadzenie w nich zmian wprowadzających w błąd jest o wiele mniejsza.

Trzecią linią obrony Wikipedii są sami czytelnicy, którzy przez całą dobę sięgają do jej artykułów, analizują je i mogą je ulepszać jeśli znajdą w nich błąd. Jeśli anonimowy lub relatywnie nowo zarejestrowany użytkownik zmieni bez wyjaśnienia jakieś ważne dane – pozostałym wikipedystom zapala się czerwona lampka, bo to sygnał, że może chodzić o edycję w złej wierze. Jeśli mimo ostrzeżeń ktoś nadal próbuje wprowadzać czytelników w błąd – może na niego zostać nałożona blokada uniemożliwiająca mu psucie Wikipedii. Kluczem tej obrony jest fakt, że – inaczej niż większość źródeł po które sięgamy w poszukiwaniu wiedzy – w Wikipedii każda edycja, każda zmiana jest zapisywana i przypisywana do konkretnego użytkownika. Nic nigdy nie jest stracone bezpowrotnie, żaden wandalizm nie jest nieodwracalny. Aby uzyskać więcej informacji zobacz: Pomoc:Historia strony.

Oczywiście nie znaczy to, że Wikipedia jest doskonała. Nie jest. Czytelnik może zajrzeć do artykułu akurat w chwilę po tym, gdy ten stał się celem ataku wandala. Czasem zdarza się, że poprawki wprowadzane są z dużym opóźnieniem, czasem mija wiele miesięcy nim ktoś dostrzeże błąd i go naprawi. Właśnie z tego powodu czytelnicy powinni szczególnie aktywnie weryfikować treści Wikipedii w źródłach zewnętrznych wobec niej. Jeśli jakiś artykuł lub jego fragment wydaje się podejrzany, dobrze jest też sprawdzić historię ostatnich zmian w nim poczynionych, być może kryje się tam wandalizm lub edycja w złej wierze, której jeszcze nie wyłapali inni wikipedyści. Przewagą Wikipedii nad innymi publikacjami jest to, że możesz ten błąd naprawić samodzielnie, często w kilka sekund. Śmiało!

Czy studenci mogą cytować Wikipedię w pracach?

[edytuj | edytuj kod]
Więcej informacji na temat formatowania cytatów, patrz Wikipedia:Citing Wikipedia i Wikipedia:Academic use.

Co do zasady: nie, bo nie do tego służą encyklopedie, ale też wiele zależy od oczekiwań nauczyciela, kontekstu i sytuacji. Przecież nie ma co ukrywać, że Wikipedia coraz częściej pojawia się w przypisach artykułów publikowanych przez recenzowane czasopisma naukowe, także te o wysokim wskaźniku cytowań[9], czy w orzeczeniach sądowych[1][2].

Przede wszystkim – nie kopiuj haseł Wikipedii słowo w słowo. To, że jej treść jest dostępna na wolnej licencji nie znaczy jeszcze, że masz prawo do plagiatu. Zawsze najlepsze prace dobrze jest oprzeć na więcej niż jednym źródle, a Wikipedia może być świetnym miejscem by takie źródła znaleźć, punktem wyjścia do dalszych badań[25]. Dobrze jednak, by szukanie wiedzy nie kończyło się na sprawdzeniu li tylko encyklopedii.

Praca z Wikipedią może być też świetnym ćwiczeniem: nauczyciel może zapytać uczniów co konkretnie zrobili by zweryfikować wiadomości znalezione w sieci. Taką pracę można wykonać nawet nie ruszając się sprzed komputera, choćby za pomocą wyszukiwarki internetowej porównać treść Wikipedii z renomowanymi, rzetelnymi źródłami na dany temat dostępnymi w sieci. Większość artykułów Wikipedii zawiera również sekcje „przypisy” lub „linki zewnętrzne”, które często zawierają takie właśnie odnośniki. Studenci mogą także porównać informacje zawarte w hasłach Wikipedii z książkami czy papierowymi leksykonami dostępnymi w bibliotece.

Jednym z najpilniej przestrzeganych wymogów jest podawanie źródeł informacji w formie przypisów, ale oczywiście nie wszystkie artykuły są póki co odpowiednio uźródłowione. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz się powołać na Wikipedię jako źródło we własnej pracy, pamiętaj, by powoływać się na artykuły, które poprawnie podają źródła. Wszystkie dobre artykuły Wikipedii posiadają sekcje „Przypisy” i/lub „Bibliografia”, w których wyszczególnione są źródła zawartych w nich informacji.

W celu ustalenia autorstwa konkretnego hasła można skorzystać z karty „historia i autorzy” (link do niej znajduje się nad każdą stroną Wikipedii), dzięki niej można zidentyfikować współtwórców artykułu i sprawdzić co konkretnie do niego dodali. Wszyscy wikipedyści mają własne strony dyskusji, gdzie można zostawić im wiadomość. Zalogowani użytkownicy na części stron wikipedystów znajdą również link „Wyślij e-mail do tego użytkownika”, dzięki któremu można skontaktować się z nimi nawet, jeśli nie zaglądają już na Wikipedię. Jeśli szukasz innych sposobów skontaktowania się z wikipedystami, rzuć okiem na stronę Wikipedia:Kontakt z wikipedystami.

Czy Wikipedia jest bezpiecznym środowiskiem dla dzieci i młodzieży?

[edytuj | edytuj kod]
Naukowiec wyjaśniający uczniom różnicę między płucami palacza i osoby wolnej od tego nałogu. Jedno z wyróżnionych zdjęć w konkursie European Science Photo Competition 2015

Wikipedii dotyczą te same zastrzeżenia, co innych podobnie otwartych projektów. Nie ma ograniczeń wiekowych dla wikipedystów, jednak dzieci i młodzież angażujący się w każdą aktywność internetową powinni znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie. W Wikipedii dziecko może wejść w interakcję z nieznanymi sobie dorosłymi, więc – w zależności od wieku dziecka – potrzebny może być nadzór rodziców czy nauczycieli, dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego miejsca w internecie. Nikt nie powinien też zakładać, że z osobami poznanymi w Wikipedii bezpiecznie jest spotkać się w świecie rzeczywistym. Należy zawsze pamiętać o tych samych zasadach, co w reszcie sieci: nie podawaj swoich danych osobowych, nie umawiaj się z obcymi poznanymi w sieci, a jeśli ktoś sprawia, że czujesz się niezręcznie czy niekomfortowo – powiedz o tym rodzicom lub nauczycielowi. Tak czy inaczej, Wikipedia to środowisko skupione na tworzeniu encyklopedii, a nie sieć społecznościowa, więc luźne rozmowy o wszystkim i niczym czy zawiązywanie sieciowych przyjaźni zdarzają się tu dość rzadko.

W przeciwieństwie do wielu innych miejsc w sieci, cała komunikacja w Wikipedii odbywa się w sposób otwarty, publiczny i kontrolowalny: nawet „prywatne” wiadomości zostawiane na czyjejś stronie dyskusji mogą zostać odczytane przez dowolnego innego czytelnika. To zwiększa poziom bezpieczeństwa. Trzeba też jednak pamiętać, że – inaczej niż wiele dużych portali internetowych – Wikipedia nie ma etatowych pracowników zajmujących się moderacją niewłaściwych komentarzy czy patrolowaniem stron dyskusji w poszukiwaniu niebezpiecznych zachowań. Zadaniem tym zajmują się wolontariusze, którzy zwracają baczną uwagę na nadużycia, na naruszenie zasad etykiety czy dobrego wychowania, ale którzy nie zajmują się cenzorowaniem dyskusji na tematy przeznaczone raczej dla dorosłych. Oczywiście mamy sposoby blokowania osób, które zostaną uznane za tworzące zagrożenie dla dzieci, tak w świecie realnym, jak i w samej Wikipedii. Ale trzeba też pamiętać, że Wikipedia nie szpieguje swoich użytkowników ani nie zbiera informacji na ich temat (w podobny sposób jak to czynią choćby portale społecznościowe takie jak Facebook), więc nawet osoby posiadające konto użytkownika są w praktyce anonimowe.

Osobną kwestią jest treść samej Wikipedii, która nie jest w żaden sposób bowdleryzowana ani cenzurowana. Może zawierać artykuły na temat wulgaryzmów, kwestii kontrowersyjnych czy choćby seksualności człowieka; zawiera również zdjęcia, które dla wielu odbiorców mogą być drastyczne, w tym zdjęcia przedstawiające nagość czy ofiary przemocy. Z drugiej strony informacje na temat seksualności człowieka znalezione w Wikipedii będą prawdopodobnie i tak bardziej neutralne i wiarygodne niż to, co większość młodych może usłyszeć od swoich rówieśników; na pewno nie będą też bardziej pobudzające od treści, które w wielu krajach świata przekazują lekcje edukacji seksualnej, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Artykuły Wikipedii, w tym te na temat seksualności czy przemocy, ograniczają się do raportowania faktów, nie mają za zadanie rozbudzać czytelnika czy instruować go jak coś wykonać czy zrobić: Wikipedia nie jest instrukcją. Mogą jednak zawierać obrazy, które w niektórych kulturach czy kontekstach mogą być uznane za nieodpowiednie dla młodszych odbiorców. Istnieją sposoby ukrycia takich zdjęć przed wzrokiem dzieci, zobacz Help:Options to hide an image na angielskiej Wikipedii.

Artykuły, które w normalnych warunkach uznalibyśmy za akceptowalne dla młodszych czytelników, bywają także wandalizowane, okazjonalnie może w nich pojawić się nieodpowiednie słowo czy drastyczny obraz. Wandalizmy takie zazwyczaj wikipedyści usuwają w ciągu kilku minut, jeśli nie sekund, jednak taka sytuacja jest potencjalnie możliwa i warto o niej pamiętać.

W angielskojęzycznej Wikipedii powstał projekt Wikipedii dla szkół, czyli zestawu sześciu tysięcy artykułów, które zostały sprawdzone i skorygowane pod kątem najmłodszych czytelników. Zestaw ten zawiera równowartość około 20 tomów papierowej encyklopedii szkolnej, można go pobrać bezpłatnie do użytku prywatnego czy szkolnego. Jeśli chcesz przygotować podobny projekt – zgłoś się do nas, chętnie pomożemy. Zobacz także: http://schools-wikipedia.org/.

Czego studenci mogą się nauczyć dzięki Wikipedii?

[edytuj | edytuj kod]
Zobacz też: Wikipedia:Projekty Edukacyjne

Wikipedia idealnie wpisuje się w wytyczne UNESCO dotyczące edukacji w XXI wieku, współtworzenie jej daje zestaw umiejętności spełniający stawiane przez UNESCO kryteria[26].

Olbrzymia większość młodych ludzi korzysta z internetu, jednak dalece nie wszyscy korzystają z niego w sposób świadomy i odpowiedzialny[27]. Mimo blisko ćwierci wieku sporów na ten temat, polskiej młodzieży nadal brakuje edukacji medialnej[28], a jej umiejętności cyfrowe stoją na bardzo nierównym poziomie. Projekty edukacyjne związane z Wikipedią mogą wypełnić tę lukę.

Współtworzenie Wikipedii uczy oceny informacji, odpowiedzialnego i rozsądnego podejścia do źródeł i krytycznego myślenia, pokazuje też jak w praktyce działa system przekazywania wiedzy i informacji[20][29]. To kluczowe tematy dla budowania umiejętności cyfrowych. Dla nauczycieli praca z uczniami nad budowaniem Wikipedii to także możliwość nauczenia ich podstaw wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci i przekazania im dobrych praktyk korzystania z internetu. Przy okazji nauczyciele mogą także zaszczepić w uczniach i studentach świadomość istnienia hierarchii źródeł, bez której zrozumienie dzisiejszego świata jest utrudnione, a weryfikacja treści znalezionych gdziekolwiek – niemożliwa[20]. Jeśli chcemy wyjaśnić młodzieży o co chodzi z tzw. postprawdą czy zjawiskiem fake newsów – instrumentarium zdobyte dzięki tworzeniu haseł Wikipedii bardzo się przyda. Jednocześnie Wikipedia daje okazję, by zapoznać młodych ludzi z ideą otwartej treści; to szansa na wzięcie udziału w otwartej społeczności opartej przede wszystkim na wzajemnym szacunku i współpracy, która jednocześnie nie jest w żaden sposób zhierarchizowana, co mogłoby niektórych młodych ludzi odrzucać.

Projekty edukacyjne Wikipedii to także możliwość przekazania uczestnikom umiejętności niezbędnych w XXI wieku, jak choćby nauka zespołowej pracy nad tekstem czy tworzenie tekstów hipertekstualnych (zawierających hiperłącza, odnośniki itd)[20][30]. W dzisiejszym świecie coraz więcej tekstów powstaje w takiej właśnie formie, to podstawa współczesnej nauki, ale też wielu innych „piszących” zawodów[31]. Tymczasem programy nauczania wciąż koncentrują się na pracy indywidualnej tworzonej z myślą o druku. Dla studentów uczestnictwo w takim projekcie może przybrać formę praktycznego testowania warsztatu pracy naukowca: umiejętności prowadzenia kwerendy, kompilacji tekstu, publikowania czy wprowadzania poprawek w procesie recenzji naukowej[20]. Dobre artykuły Wikipedii wykorzystują dokładnie to samo instrumentarium, bez którego trudno myśleć o napisaniu choćby licencjatu. Dotyczy to zarówno umiejętności miękkich (praca nad tekstem, ocena źródeł, poprawa stylu pisarskiego), jak i czysto technicznych (umiejętność tworzenia przypisów bibliograficznych czy korzystania z narzędzi informatycznych do zarządzania bibliografią)[32]. Podczas szkoleń towarzyszących zwykle tego typu projektom uczestnicy zapoznają się także z podstawami prawa autorskiego. Z tej perspektywy Wikipedia jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Co ważne, jej współtworzenie pozwala studentom uczyć się przydatnych treści, a jednocześnie uczyć także innych[33].

Czy tego chcemy czy nie, olbrzymia część internautów korzysta z Wikipedii, to jedna z dziesięciu najpopularniejszych stron internetowych[34][35]. Dla wielu ludzi jest to podstawowe i pierwsze źródło wiedzy o świecie. Dlatego projekty wzbogacania jej treści w oparciu o zasoby instytucji edukacyjnych to także tworzenie bazy wiedzy, z której korzystać będą obecni i przyszli uczniowie czy studenci. Im rzetelniejsza będzie to wiedza, tym lepiej przygotowane będą przyszłe roczniki. Co równie ważne, uczestnicy często po raz pierwszy w życiu będą mieli możliwość opublikowania tekstu związanego ze swoją działalnością akademicką czy zainteresowaniami, który niemal natychmiast znajdzie czytelników szukających wiedzy w internecie. Często - znacznie więcej czytelników, niż jakikolwiek artykuł naukowy na ten sam temat kiedykolwiek znajdzie.

W przypadku projektów skoncentrowanych na pracy z obrazem, młodzi ludzie mają okazję na własnym przykładzie przekonać się jak dobór i przygotowanie obrazu (zdjęcia, grafiki itd) wpływają na jego odbiór, a także czego rynek oczekuje od artystów – tak od strony technicznej, jak i merytorycznej.

Umiejętność przedstawiania tematów za pomocą encyklopedycznego stylu (wszystko jedno, czy mówimy o warstwie słownej encyklopedii, czy jej warstwie ilustracyjnej) to podstawa warsztatu pracy wszystkich zawodów kreatywnych i ważne osiągnięcie na drodze do wypracowania własnego stylu. Jako że wszystkie artykuły Wikipedii muszą być zgodne z zasadą neutralnego punktu widzenia, wszyscy wikipedyści nabywają też umiejętności odróżniania faktów od opinii oraz wyczulenia na stronniczość, tendencyjność czy ukryte motywy, zarówno we własnych pracach, jak i w tekstach, które czytają.

Co ja z tego będę mieć?

[edytuj | edytuj kod]

Dobre i zasadne pytanie. Nauczyciele przyzwyczajeni są do sprawdzania wiedzy studentów m.in. za pomocą zadawanych im prac: okresowych, semestralnych, rocznych itd. To często rzetelna, porządnie opracowana forma wiedzy która… nigdy nikomu się nie przyda, a przeczyta ją - w najlepszym wypadku - jedna osoba. Tymczasem ta sama praca umieszczona w Wikipedii może być świetnym wprowadzeniem do tematu dla innych. Ponadto praca na wiki (w odróżnieniu od pracy dostarczonej w pliku tekstowym) ma wiele zalet także dla nauczyciela, nie tylko dla świata[20]:

Co moja instytucja może zyskać dzięki współpracy z Wikipedią?

[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia to nie tylko największa encyklopedia w historii[37][38], to także jedna z najczęściej odwiedzanych stron internetowych świata, jest też jednym z najlepiej rozpoznawalnych projektów edukacyjnych w historii ludzkości. To świetna, rozpoznawalna marka, dlatego pochwalenie się współpracą z nią daje wymierne korzyści promocyjne. Co ważne, Wikipedia to nie tylko znane logo, ale też pozytywnie odbierany projekt. Wielu odbiorców szanuje jej wolontariuszy za ich wkład w życie każdego użytkownika internetu, ale także za to, że Wikipedia znacząco różni się od innych dużych projektów internetowych: nie śledzi swoich użytkowników, nie handluje ich danymi, nie sprzedaje ich ani nie wyświetla im reklam.

Ważnym czynnikiem jest też zgodność misji Wikipedii z misją większości instytucji edukacyjnych na świecie. Misją Wikipedii jest zapewnienie każdemu człowiekowi dostępu do sumy ludzkiej wiedzy: bezpłatnie, bez warunków wstępnych i bez skrzywienia ideologicznego. To myślenie idealnie wpisuje się w działania uczelni, bibliotek, galerii, muzeów czy instytutów badawczych, których celem jest m.in. popularyzacja wiedzy i dostarczanie jej nie tylko własnym uczniom czy studentom, ale także ogółowi społeczeństwa. Ze wszystkich wersji językowych Wikipedii korzysta miesięcznie przeszło pół miliarda unikalnych użytkowników. W praktyce oznacza to, że działania typu outreach prowadzone za pomocą Wikipedii naprawdę mogą dotrzeć do szerszego ogółu społeczeństwa[39][40]. Jako że Wikipedia jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy o świecie dla milionów Polaków, im lepsze będą jej hasła, tym lepsze będą przyszłe pokolenia studentów.

Współczesne instytucje edukacyjne coraz częściej koncentrują się nie na przekazywaniu wiedzy jako takiej, a na przekazywaniu swoim uczniom i studentom kompetencji i umiejętności, dzięki którym będą mogli lepiej funkcjonować w coraz szybciej zmieniającym się świecie. Praca z Wikipedią pozwoli im zdobyć kompetencje cyfrowe i umiejętności, bez których już dziś trudno myśleć o funkcjonowaniu w świecie nauki. Projekty wykorzystujące tworzenie Wikipedii to także łatwy sposób na udowodnienie, że Twoja instytucja naprawdę wybiega w przyszłość.

Wiele uczelni i instytucji badawczych, zwłaszcza w świecie anglojęzycznym, coraz częściej wymaga od swoich pracowników opisywania tematów ich badań także w Wikipedii. Wpływa to zarówno na cytowalność publikacji ich pracowników (jeśli zostaną wykorzystane jako źródła w hasłach)[39][41][42], ale także pozwala łatwiej wyjaśnić społeczeństwu po co finansuje takie badania ze swoich podatków. Coraz popularniejsze są także projekty w rodzaju studenckich projektów badawczych, nauki cyfrowej czy cyfrowej humanistyki. Wikipedia może być dla nich świetnym partnerem.

Jak przygotować zajęcia?

[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2010 pięciu brytyjskich naukowców opublikowało na łamach PLOS Computational Biology dziesięć prostych punktów, które należy mieć na uwadze, nim wraz ze studentami zacznie się poprawiać Wikipedię[43]. W skrócie są to:

  1. Utwórz konto użytkownika
  2. Naucz się Pięciu Filarów
  3. Śmiało, ale z rozwagą
  4. Pamiętaj, że hasła powstają także dla laików
  5. Nie naruszaj praw autorskich
  6. Przypisy, przypisy, przypisy!
  7. Unikaj bezwstydnej autopromocji
  8. Dziel się doświadczeniem, ale nie z pozycji autorytetu
  9. Pisz neutralnie, zachowuj właściwe proporcje
  10. Proś o pomoc

Jakiego typu zadania mogę zlecać uczniom/studentom?

[edytuj | edytuj kod]

Tworzenie Wikipedii to nie tylko pisanie gotowych artykułów. W interakcję z nią można wchodzić na wiele różnych sposobów[44][20].

<TBC>

  • Tłumaczenie artykułów z innych wersji językowych. To świetne, praktyczne zadanie przygotowujące do pracy tłumacza[45] <tbc>

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Szymon Grabarczuk, Wykorzystanie encyklopedii internetowej Wikipedia w orzecznictwie sądów administracyjnych, Tadeusz Stanisławski, Bogusław Przywora, Łukasz Jurek (red.), [w:] E-administracja. Szanse i zagrożenia, (licencja CC BY-SA 3.0 Polska), Lublin: Wydawnictwo KUL, 2013, ISBN 978-83-7702-832-2.
  2. a b Jason C. Miller, Hannah B. Murray, Wikipedia in Court: When and How Citing Wikipedia and Other Consensus Websites is Appropriate, „St. John's Law Review”, 84, 2010 [dostęp 2017-11-30].
  3. Joseph L. Gerken, How Courts Use Wikipedia Developments, „Journal of Appellate Practice and Process”, 11, 2010 [dostęp 2017-11-30].
  4. Marcin Roszkowski, Kartoteki nazw osobowych w środowisku sieciowym, „Biuletyn EBIB”, 160, 7 października 2015, s. 1–14, ISSN 1507-7187 [dostęp 2016-02-22] (pol.).
  5. Katarzyna Kukowska, Sebastian Skolik, Potencjał współpracy instytucji kultury ze środowiskiem wikimediów w udostępnianiu dziedzictwa kulturowego [pdf], „Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej. Zarządzanie”, 2 (24), 2016, s. 47–60, DOI10.17512/znpcz.2016.4.2.05.
  6. Krzysztof Gajewski, Kto się boi Wikipedii? [pdf], „Czas Kultury” (2), luty 2015, s. 66-72 (pol.).
  7. Darius Kolski i inni, Is there a “net generation” in veterinary medicine? A comparative study on the use of the Internet and Web 2.0 by students and the veterinary profession, „GMS Journal for Medical Education”, 30 (1), 2013, DOI10.3205/zma000850 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  8. David Metcalfe, John Powell, Should doctors spurn Wikipedia?, „Journal of the Royal Society of Medicine”, 104 (12), 2011, s. 488–489, DOI10.1258/jrsm.2011.110227 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  9. a b M. Dylan Bould i inni, References that anyone can edit: review of Wikipedia citations in peer reviewed health science literature, „British Medical Journal”, 348, 2014, g1585, DOI10.1136/bmj.g1585, ISSN 1756-1833, PMID24603564 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  10. Marcio von Muhlen, Lucila Ohno-Machado, Reviewing social media use by clinicians, „Journal of the American Medical Informatics Association”, 19 (5), 2012, s. 777–781, DOI10.1136/amiajnl-2012-000990, ISSN 1067-5027 [dostęp 2017-11-30].
  11. Benjamin Hughes i inni, Junior physician's use of Web 2.0 for information seeking and medical education: A qualitative study, „International Journal of Medical Informatics”, 78 (10), s. 645–655, DOI10.1016/j.ijmedinf.2009.04.008 [dostęp 2017-11-30].
  12. Lane Rasberry, Wikipedia: what it is and why it matters for healthcare, „British Medical Journal”, 348, London, 8 kwietnia 2014 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  13. James M Heilman i inni, Wikipedia: A Key Tool for Global Public Health Promotion, „Journal of Medical Internet Research”, 13 (1), 2011, DOI10.2196/jmir.1589 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  14. James M Heilman, Andrew G West, Wikipedia and Medicine: Quantifying Readership, Editors, and the Significance of Natural Language, „Journal of Medical Internet Research”, 17 (3), 2015, DOI10.2196/jmir.4069 [dostęp 2017-12-31] (ang.).
  15. Agnieszka Kulig, Wiedza nie-wyszukana: o Wikipedii w edukacji polonistycznej, Anna Janus-Sitarz i inni red., [w:] Trudne lekcje języka polskiego: ku rozwiązaniom praktycznym, seria Edukacja Nauczycielska Polonisty; t. 21, Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", 2015, s. 82-93, ISBN 978-83-242-2691-7 (pol.).
  16. Alison J. Head, Michael B. Eisenberg, How today’s college students use Wikipedia for course-related research, „First Monday”, 15 (3), 26 lutego 2010 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  17. Nicola Brennan i inni, Qualified doctor and medical students' use of resources for accessing information: what is used and why?, „Health Information & Libraries Journal”, 31 (3), 2014, s. 204–214, DOI10.1111/hir.12072, ISSN 1471-1842 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  18. Usaid K. Allahwala, Aniket Nadkarni, Deshan F. Sebaratnam, Wikipedia use amongst medical students – New insights into the digital revolution, „Medical Teacher”, 35 (4), 2013, s. 337–337, DOI10.3109/0142159x.2012.737064, ISSN 0142-159X, PMID23137251 [dostęp 2017-11-30].
  19. Adrianne Wadewitz, Anne Ellen Geller, Jon Beasley-Murray, Wiki-hacking: Opening up the academy with Wikipedia [online], Wikipedia, 28 maja 2010 (ang.).
  20. a b c d e f g Piotr Konieczny, Wikis and Wikipedia as a teaching tool: Five years later, „First Monday”, 2012, DOI10.5210/fm.v0i0.3583 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  21. Seung Park i inni, Use of a wiki as an interactive teaching tool in pathology residency education: Experience with a genomics, research, and informatics in pathology course, „Journal of Pathology Informatics”, 3 (1), 2012, DOI10.4103/2153-3539.100366 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  22. Tünde Varga-Atkins, Peter Dangerfield, David Brigden, Developing professionalism through the use of wikis: A study with first-year undergraduate medical students, „Medical Teacher”, 32 (10), 2010, s. 824–829, DOI10.3109/01421591003686245, ISSN 0142-159X, PMID20854158 [dostęp 2017-11-30].
  23. Maged N. Kamel Boulos, Inocencio Maramba, Steve Wheeler, Wikis, blogs and podcasts: a new generation of Web-based tools for virtual collaborative clinical practice and education, „BMC Medical Education”, 6, 2006, s. 41, DOI10.1186/1472-6920-6-41, ISSN 1472-6920 [dostęp 2017-11-30].
  24. Roy Rosenzweig, Can History Be Open Source? Wikipedia and the Future of the Past, „Journal of American History”, 93 (1), 2006, s. 117–146, DOI10.2307/4486062, ISSN 0021-8723, JSTOR4486062 [dostęp 2017-06-21].
  25. a b Matt Bailey, Using Wikipedia [online], Lawrence McKinley Gould Library, Carleton College, 2 października 2007 [zarchiwizowane z adresu 2011-07-19] (ang.).
  26. Międzynarodowa Komisja ds. Edukacji dla XXI wieku (autor korporatywny), Cztery filary edukacji, [w:] Jacques Delors (red.), Edukacja: jest w niej ukryty skarb [pdf], Warszawa: Stowarzyszenie Oświatowców Polskich, 1998.
  27. Dominik Batorski i inni, Cyfrowa przyszłość: Edukacja medialna i informacyjna w Polsce – raport otwarcia [pdf], Jarosław Lipszyc, Dorota Górecka (red.), Fundacja Nowoczesna Polska, styczeń 2012.
  28. Damian Muszyński, Grzegorz Stunża, Edukacja medialna w polskiej szkole, [w:] Narodowy Instytut Audiowizualny [online], 2017 [dostęp 2017-03-31] (pol.).
  29. Jon Beasley-Murray, Was introducing Wikipedia to the classroom an act of madness leading only to mayhem if not murder? [online], edycja francuska, Wikipedia, 1 maja 2009 [dostęp 2017-12-01] (ang.).
  30. Robert E. Cummings, Matt Barton (red.), Wiki Writing: Collaborative Learning in the College Classroom, 2008, DOI10.3998/dcbooks.5871848.0001.001 [dostęp 2017-11-30].
  31. Helen Caple, Mike Bogle, Making group assessment transparent: what wikis can contribute to collaborative projects, „Assessment & Evaluation in Higher Education”, 38 (2), 2013, s. 198–210, DOI10.1080/02602938.2011.618879, ISSN 0260-2938 [dostęp 2017-03-31].
  32. Robert E Cummings, Lazy virtues: teaching writing in the age of Wikipedia, Nashville, Tenn.: Vanderbilt University Press, 2009, ISBN 978-0-8265-1615-2, OCLC 227914066 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  33. Piotr Konieczny, Wikis and Wikipedia as a Teaching Tool, „International Journal of Instructational Technology & Distance Learning”, 4 (1), styczeń 2007, ISSN 1550-6908 [dostęp 2017-11-30].
  34. Top Sites in Poland – Alexa [online], www.alexa.com [dostęp 2017-03-31] (ang.).
  35. TOP10 najpopularniejszych stron internetowych, „Gemius Polska” [dostęp 2017-03-31] (pol.).
  36. Zobacz podgląd najświeższych zmian na żywo
  37. Cathy N. Davidson, Humanities 2.0: Promise, Perils, Predictions, „PMLA”, 123 (3), 2008, s. 707–717 [dostęp 2017-03-31].
  38. Radosław Bomba, Narzędzia cyfrowe jako wyznacznik nowego paradygmatu badań humanistycznych, [w:] Andrzej Radomski, Radosław Bomba (red.), Zwrot cyfrowy w humanistyce. Internet / Nowe Media / Kultura 2.0 [pdf], Lublin: E-naukowiec, 2013, s. 63, ISBN 978-83-936418-0-2.
  39. a b Misha Teplitskiy, Grace Lu, Eamon Duede, Amplifying the impact of open access: Wikipedia and the diffusion of science, „Journal of the Association for Information Science and Technology”, 2016, s. 2116–2127, DOI10.1002/asi.23687, ISSN 2330-1643 [dostęp 2017-03-31] (ang.).
  40. Tom Caswell i inni, Open Content and Open Educational Resources: Enabling universal education, „The International Review of Research in Open and Distributed Learning”, 9 (1), 2008, DOI10.19173/irrodl.v9i1.469, ISSN 1492-3831 [dostęp 2017-03-31] (ang.).
  41. Eamon Duede, Wikipedia is significantly amplifying the impact of Open Access publications., [w:] London School of Economics, „Impact of Social Sciences”, 8 września 2015 [dostęp 2017-03-31] (ang.).
  42. Neil Thompson, Douglas Hanley, Science Is Shaped by Wikipedia: Evidence from a Randomized Control Trial, Rochester, NY, 19 września 2017 [dostęp 2017-09-21].
  43. Darren W. Logan i inni, Ten Simple Rules for Editing Wikipedia, „PLOS Computational Biology”, 6 (9), 2010, e1000941, DOI10.1371/journal.pcbi.1000941, ISSN 1553-7358 [dostęp 2017-11-30].
  44. Martin Poulter, Ten ways educators can use Wikipedia [online], Jisc, 6 marca 2014 [dostęp 2017-11-30] (ang.).
  45. https://depot.ceon.pl/handle/123456789/6762