X-COM: Apocalypse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
X-COM: Apocalypse
Producent Mythos Games
Wydawca MicroProse
Dystrybutor IPS Computer Group
Seria gier X-COM
Data wydania ŚWI: 13 maja 1997
USA: 17 lipca 1997
POL: 21 października 1997
Gatunek taktyczna, RTS
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
Wymagania sprzętowe
Platforma PC
Nośniki CD (1)
Wymagania
Kontrolery klawiatura, mysz

X-COM: Apocalypsegra komputerowa z gatunku strategiczno-taktycznych opracowana przez studio Mythos Games na komputery klasy PC i wydana przez firmę Microprose w 1997 roku. Jest to trzecia gra z serii X-COM.

Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości na terenie futurystycznego miasta-państwa Mega-Primus, a gracz wciela się w rolę dowódcy X-COM – tajnej agencji pozarządowej, powołanej do walki z obcymi najeźdźcami z kosmosu. Do głównych zadań gracza należy zarządzanie bazą oraz dowodzenie oddziałami podczas akcji bojowych.

Polskim dystrybutorem gry była firma IPS Computer Group, która również wydała grę w polskiej wersji językowej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W mieście Mega-Primus zarządzanym przez radę 13 senatorów działają różne organizacje. I tak S.E.L.F. to organizacja androidów niewrażliwych na ataki psioniczne, którzy w roku 2076 zostali usunięci z miasta do slumsów, Mutant Alliance to organizacja obdarzonych zdolnościami psionicznymi mutantów – znanych z poprzednich części Obcych-sektoidów z ludźmi, Cult of Sirius to zwolennicy Obcych i wiele innych. W mieście działają także organizacje rządowe, policja i gangi.

Obcy pojawiający się w tej grze nie mają związku ze znanymi z poprzednich części. W mieście gracz posiada ograniczoną możliwość budowy i rozbudowy baz – musi ograniczyć się do pustostanów w slumsach. Znany z poprzednich części sposób produkcji i prowadzenia badań się nie zmienił, jednak technicy i uczeni mają konkretne umiejętności. Agenci poprawiają swoje charakterystyki w trakcie zdobywania doświadczenia bojowego, ale także mogą odbywać szkolenie bojowe i psioniczne w przerwach między misjami.

Początkowo wyposażenie gracza pochodzi głównie z zakupów lub z wojennych zdobyczy, w miarę upływu czasu zyskujemy dostęp do nowych technologii. Początkowo nękającą stroną są głównie Obcy pojawiający się w różnych punktach miasta przez wrota międzywymiarowe, lecz z czasem X-COM też zyskuje możliwość z nich korzystania i zaczyna nękać kolonie Obcych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • UFOpaedia (ang. • hiszp. • ros. • fr. • kor.)