X-COM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z XCOM)
Skocz do: nawigacja, szukaj
X-COM
Producenci Mythos Games, MicroProse, Firaxis Games
Wydawcy MicroProse, 2K Games
Dystrybutorzy Cenega Polska
Projektant Julian Gollop
Kompozytor John Broomhall, Matthew Simmonds, Allister Brimble, Michael McCann, Roland Rizzo
Pierwsza gra serii UFO: Enemy Unknown
Ostatnia gra serii XCOM 2
Platformy sprzętowe PlayStation, PlayStation 3, Xbox 360
Gatunek strategiczna, ekonomiczna, taktyczna

X-COM – zapoczątkowana przez MicroProse seria strategiczno-ekonomicznych gier komputerowych, opartych przeważnie na systemie turowym (niektóre także symulacyjne, czy TPP), toczących się wokół tematyki inwazji Obcych.

Pierwsze części serii zyskały ogromną popularność dzięki rewolucyjnemu połączeniu gry czasu rzeczywistego z turowością. Gracz porusza się między ekranami Geoscape (mapa globu w czasie rzeczywistym) oraz Battlescape (pola bitwy gdzie strategia staje się turowa, jedynie w X-COM: Apocalypse opcjonalnie możliwa także w czasie rzeczywistym).

Pierwsze wydanie gry okazało się prawdziwym sukcesem do tego stopnia iż powstała wzorująca na systemie walki seria gier zwana UFO – na cześć pierwszego tytułu UFO: Enemy Unknown.

Opis fabuły[edytuj]

Seria osadzona jest w okresie przełomu XX/XXI wieku i w latach późniejszych – licząc od czasu odkrycia, iż nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami wszechświata. Z tego właśnie powodu państwa niebieskiego globu powołały do życia tajną organizację obronną ziemi, objętą kryptonimem X-COM (Extraterrestrial Combat Unit). W pierwszych tytułach gracz wciela się w taktyka dowodzącego rozwojem bazy i planowaniu linii defensywy, a do jego zadań prócz obrony ludzkości należy wybranie odpowiednich lokacji, wybudowanie baz tworzących jedyną linię obrony ludzkości i będących zarazem laboratoriami w których można rozpoznać nowe technologie (w tym obcych), jak również dowódcę oddziału kierującego jego poczynaniami oraz rozwojem każdej z postaci. Fakt bycia jednocześnie zarządcą finansowym, architektem, szkoleniowcem, dowódcą każdej operacji w terenie, wymaga przemyślnej strategii. W sytuacji bojowej oddano nam do dyspozycji najlepsze jednostki zbrojne naszego świata.

W kolejnych częściach serii, jak np. X-COM: Interceptor możemy wcielić się w jednego z pilotów kosmicznego „myśliwca” sprawdzając swoją zręczność w walce powietrznej.

Seria[edytuj]

Protoplasta serii[edytuj]

Lista gier serii[edytuj]

Powiązane[edytuj]

Gry z serii UFO:

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • UFOpaedia, encyklopedia fanów
  • UFO 2000 (Gra inspirowana X-COM umożliwiająca grę gwieloosobową, jak i ustawienie rozdzielczości do 800/600)
  • Project Xenocide
  • X-Force – darmowy klon UFO: Enemy Unknown
  • xcomufo – strona tematyczna z wersją online UFO: Enemy Unknown
  • OpenXcom – otwarto-źródłowy port do gry UFO: Enemy Unknown (wkrótce także do X-COM: Terror from the Deep)