Apostolis Anthimos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Apostolis Anthimos
Apostolis Anthimos Częstochowa Klub Zero 01.06.2011 3p.jpg
Imię i nazwisko Apostolis Anthimos
Pseudonim Lakis
Data i miejsce urodzenia 25 września 1954
Siemianowice Śląskie
Pochodzenie Polska
Instrument gitara, perkusja, instrumenty klawiszowe
Gatunek rock, jazz, blues
Zawód gitarzysta,
kompozytor
Aktywność od 1970
Powiązania Dżem, Krzak
Zespół
SBB
Osjan
Apostolis Anthimos Trio
Apostolis Anthimos Quartet

Apostolis Anthimos właśc. Apostolos Anthimos, znany również jako Antymos Apostolis (ur. 25 września 1954 w Siemianowicach Śląskich[1]) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, m.in. gitarzysta rockowy i jazzowy.

Pochodzi z rodziny greckich emigrantów. Jego rodzice zamieszkali w Katowicach-Piotrowicach, niebawem przeprowadzili się na Koszutkę. Uczył się grać na banjo, a potem na gitarze 7-strunowej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band (SBB), w którym grał do 1981 r. Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości jak Charles Mingus oraz John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra. W okresie tym towarzyszył też z Grupą Niemen w trasie koncertowej Jacka Bruce'a. Z SBB koncertował w kraju i za granicą (Węgry, Austria, NRD, RFN, Czechosłowacja, Dania, Szwecja, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Belgia, Rosja, Meksyk, USA, Kanada).

W latach 80 XX wieku współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko.

W roku 1989 wyjechał na stałe do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Współpracował ze znanymi muzykami greckimi (Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios). Brał udział nie tylko w nagraniach, lecz także w trasach koncertowych, podczas których zjeździł niemal cały świat. Do Polski przyjeżdżał sporadycznie, głównie na zaproszenie Tomasza Stańko. Gdy w latach 90 XX w. zespół SBB reaktywował się, Apostolis Anthimos również miał w tym swój udział.

Współpracował z Johnem McLaughlinem oraz z Patem Methenym.

W XXI wieku znów zaczął szerzej działać w Polsce, m.in. współpraca z Marcinem Pospieszalskim, a także z Tomaszem Stańko. Założył też własne zespoły – Theatro z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio (z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i Robertem Szewczugą, grającym na gitarze basowej), Apostolis Anthimos Quartet, w którym grają Arild Andersen (pochodzący z Norwegii kontrabasista), Tomasz Szukalski i Krzysztof Dziedzic oraz Anthimos Skowron United z Januszem Skowronem. Występuje też gościnnie w zespołach EMPE3 i Drum Freaks.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Artysta ten ma na swoim koncie kilkadziesiąt albumów nagranych z zespołem SBB, 4 albumy nagrane z Czesławem Niemenem, 6 z Tomaszem Stańką. Uczestniczył też w nagraniach albumów muzyków zagranicznych m.in. Bob Lenox, Vangelis Katsoulis.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Antymon Apostolis, s. 6.

Przypisy

  1. Biografia: Apostolis Anthimos (pol.). www.apostolis.pl. [dostęp 2008-12-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]