BBC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 12:19, 23 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
British Broadcasting Corporation
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Broadcasting House, Londyn

Data założenia

18 października 1922

Prezes

David Clementi

Dyrektor

Tony Hall

Zatrudnienie

20,9 tys. osób (2016)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Centrum Telewizyjne BBC w Londynie
Studio BBC News
Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
BBC New Media Village w Londynie

BBC (skrót od British Broadcasting Company, od 1 stycznia 1927 - British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie[1].

Powstała 18 października 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie[2]. Licencję na nadawanie programu radiowego BBC otrzymała 1 listopada 1922, a pierwszy program radiowy wyemitowany został 14 listopada 1922 roku. Był to biuletyn informacyjny, czytany przez Arthura Burrowsa[3].

1 stycznia 1927 BBC została przejęta przez państwo. Zmieniła wówczas nazwę z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation.

Pierwsze, eksperymentalne programy telewizyjne, z wykorzystaniem technologi opracowanej przez Johna Logie Bairda, nadane zostały 22 sierpnia 1932 roku. W trakcie testów emisyjnych BBC zdecydowało się ostatecznie na wykorzystywanie konkurencyjnej technologii, opracowanej przez firmę Guglielmo Marconiego. Początek oficjalnego nadawania przez BBC Television Service miał miejsce 2 listopada 1936 roku[4].

Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego (BBC nie pobiera abonamentu za słuchanie radia, a jedynie za oglądanie jednego z ośmiu kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide (tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne), działa na zasadach komercyjnych[5].

BBC w Wielkiej Brytanii

Telewizja

Aktualnie działające stacje:

  • BBC One – Pierwszy kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Dostępny w HD w telewizji naziemnej. Istnieje w piętnastu wersjach - osobnych dla Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i dwunastu regionów Anglii.
  • BBC Two – Drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej, dostępny w HD w telewizji naziemnej. Istnieje w czterech wersjach - osobnych dla Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i Anglii.
  • BBC Three – Trzeci kanał BBC (dla młodzieży dorosłej) - aktualnie nadaje jako serwis internetowy.
  • BBC Four – Czwarty kanał BBC (dokument, kultura i sztuka) - dzieli swoją częstotliwość z CBeebies. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
  • CBeebies – kanał dla dzieci - dzieli swoją częstotliwość z BBC Four. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
  • CBBC – Kanał młodzieżowy. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
  • BBC News – 24-godz. kanał informacyjny. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
  • BBC Parliament – Kanał parlamentarny
  • BBC HD – Kanał HD BBC
  • BBC Alba – kanał w języku szkockim gaelickim

Stacje telewizyjne BBC są dostępne wyłącznie cyfrowo - poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce oraz w naziemnej telewizji cyfrowej. Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej (z wyjątkiem BBC News i BBC Parliament, które są na łatwo dostępnej Astrze 2A).

Zlikwidowane stacje:

Bloki programowe:

Radio

Ogólnokrajowe

Dział radiowy BBC dla słuchaczy z Wielkiej Brytanii tworzy dziewięć rozgłośni radiowych i serwis tymczasowy. W Zjednoczonym Królestwie wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe BBC emitowane są w pokrywającym zdecydowaną większość obszaru kraju multipleksie radia cyfrowego DAB podobnym do systemu wykorzystywanego przez Polskie Radio, jednak bez uczestnictwa stacji lokalnych (obecnych czasem na multipleksach lokalnych). Poza tym stacje dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej, przez satelitę oraz nadawanie analogowe na falach długich, średnich i ultrakrótkich. Stacje BBC słuchane są chętnie także za granicą Zjednoczonego Królestwa - za pomocą internetu, w tym specjalnie dedykowanej aplikacji BBC iPlayer Radio na urządzenia mobilne. Aktualnie działające stacje:

Stacja Opis UKF LW MW DAB SAT DVB-T Słuchalność (w mln)[6]
BBC Radio 1 Rozgłośnia dla młodzieży dojrzałej (24-30 lat), emitujący muzykę nową, głównie pop. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 9,586
BBC 1Xtra Rozgłośnia dla młodzieży (18-24). Nie Nie Nie Tak Tak Tak 1,031
BBC Radio 2 Najsłabiej sformatowana stacja dla dojrzałych odbiorców, obejmująca wiele gatunków muzycznych. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 14,884
BBC Radio 3 Program emitujący muzykę klasyczną i zajmujący się sztuką. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 2,062
BBC Radio 4 Stacja mówiona, zawierająca między innymi słuchowiska. Tak Tak Regionalnie Tak Tak Tak 11,551
BBC Radio 4 Extra Rozgłośnia emitująca archiwalne materiały BBC, głównie słuchowiska. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 2,093
BBC Radio 5 Live Stacja informacyjna, zajmująca się też transmisją zawodów sportowych. Tak[7] Nie Tak Tak Tak Tak 5,631
BBC Radio 5 Live Sports Extra Stacja emitująca transmisje z rozgrywek sportowych, które nie zmieściły się w głównej stacji. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 1,246
BBC Radio 6 Music Rozgłośnia emituje muzykę alternatywną. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 2,235
BBC Asian Network Emituje program dla mniejszości etnicznych, częściowo w językach innych niż angielski. Nie Nie Regionalnie Tak Tak Tak 0,646
BBC World Service[8] Program informacyjny w języku angielskim, skierowany głównie na zagranicę Tak Tak Regionalnie Tak Tak Tak 1,593

Zlikwidowane stacje:

Stacje regionalne

Stacje regionalne BBC dzielą się na te skierowane do różnych regionów poza Anglią. Główne stacje regionalne to:

  1. BBC Radio nan Gàidheal - program po gaelicku
  2. BBC Radio Shetland - program dla Szetland
  3. BBC Radio Orkney - program dla Orkad
  1. BBC Radio Foyle - program dla północno-zachodniej części Irlandii Północnej

Stacje lokalne

Dla Anglii produkowanych jest 40 stacji regionalnych, pokrywających różne części tego kraju. Stacje te mogą się rozszczepiać (w celu emisji programów lokalnych lub różnych programów w przekazach cyfrowym oraz analogowym, na przykład dwóch równoległych meczów piłkarskich) oraz łączyć (emitując na przykład programy muzyczne lub pasma wieczorne przygotowywane przez jedną stację dla większego regionu), posiadają podobne dżingle.

BBC na świecie

 Osobny artykuł: BBC Worldwide.

Większość zagranicznej działalności BBC wyłączona została do osobnej spółki, BBC Worldwide, która w przeciwieństwie do zasadniczej części korporacji, działa na zasadach czysto komercyjnych. Jedynymi kanałami telewizyjnymi na rynki zagraniczne nie nadawanymi przez BBC Worldwide, lecz BBC World Service, są arabskojęzyczny kanał informacyjny BBC Arabic i jego odpowiednik w języku perskim BBC Persian.

Logo korporacji zmieniło się 2 razy. Od 1922 do 1963 logo stanowiły trzy czarne litery (dwie pierwsze B, trzecia C). Od 1963 do 1997 funkcjonowała zmieniona wersja logo - trzy czarne romby (w pierwszym i w drugim rombie litera B, w trzecim C). Od 1997 logo BBC to trzy czarne kwadraty (w pierwszym i w drugim kwadracie litera B, w trzecim litera C).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. BBC: World's largest broadcaster & Most trusted media brand. [dostęp 2011-01-18].
  2. Fragment kalendarium brytyjskiego radia. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)]. (ang.). [dostęp 2010-01-18]
  3. Małgorzata Dwornik, Radio BBC. Historia od Marconiego po Elektryczne Gitary, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
  4. Małgorzata Dwornik, Telewizja BBC. Historia największego nadawcy TV na świecie, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
  5. BBC - Annual Report and Accounts 2009/10 - Executive: financial overview. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-02)].
  6. Badanie RAJAR za okres od maja do lipca 2017
  7. W godzinach nocnych (dokładne godziny są zależne od stacji) stacja jest retransmitowana przez część stacji lokalnych BBC na ich częstotliwościach
  8. Na falach długich, UKF oraz średnich stacja wykorzystuje częstotliwości BBC Radio 4 między 01:00 a 05:20 czasu brytyjskiego (02:00 a 06:20 czasu polskiego). W DAB stacja nadaje całodobowo.