Basshunter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy biografii Basshuntera. Zobacz też: grę komputerową In-Fisherman Bass Hunter 64 znaną jako Bass Hunter 64.
Basshunter Full Logo.svg
Basshunter2-1-.jpg
Basshunter podczas koncertu w Szwecji w Halmstad, 20 kwietnia 2008 roku
Recreation of Basshunter Signature made in Paint by Kaiser Spain 03 may 2010.PNG
Podpis Basshuntera
Imię i nazwisko Jonas Erik Altberg
Pseudonim Basshunter (Bass Hunter, BassHunter) lub rzadziej stosowany pseudonim Basscreator (Bass Creator)
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1984
Söndrum, Halmstad, Halland
Pochodzenie Szwecja
Instrument syntezator, sekwencer, vocoder, oprogramowanie komputerowe (m.in. FL Studio)
Gatunek dance, eurodance, club[1], trance, techno[2], electro[3], hard dance[4]
Zawód wokalista, producent muzyczny, DJ
Aktywność od 1998
Wytwórnia płytowa All Around the World, 3 Beat Records, Warner Music Group, Dance Nation, Ultra Records, Extensive Music, Cordless Recordings, Alex Music (do 2004)
Powiązania Aylar Lie, Big Brother, DJ Mental Theo, Bazzheadz, Sebastian Westwood, Scott Simons, Lauren Dyson, Patrik Altberg, Lillen, Lucas Thorheim, PJ Harmony, Emma Wharton, Cutfather, Thomas Troelsen, Engelina, Wez Clarke, Robert Uhlmann, Francis Hill, Alina Puşcău, Dani Mata, Rami Yacoub, Jacob "Jake" Schulze, Stunt, Diane Warren, Anna Lucia Holm, Paul Carnell, Flawe, AudioGate, Erikane, FuckFace, Gyllis, DJ Reptile
Liczba albumów 5
Liczba singli 17
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa
Logo Basshuntera

Basshunter (/ˈbeɪshʌntər/[5]), właśc. Jonas Erik Altberg (ur. 22 grudnia 1984 roku w parafii Söndrum w Halmstad w prowincji Halland[6]) – szwedzki piosenkarz, producent muzyczny, DJ i autor tekstów.

Mieszkał z rodzicami i młodszym bratem Joakimem przy plaży Tylösand, o której zaśpiewał w "Strand Tylösand", znalazła się ona w albumie LOL <(^^,)>. Stworzył trzy albumy studyjne, LOL <(^^,)> (2006), Now You’re Gone: The Album (2008) i Bass Generation (2009). Basshunter jest reprezentowany przez Henrika Ulhmanna[7], a na terenie Stanów Zjednoczonych przez Mayara Zokaeia[8].

Pochodzenie pseudonimu[edytuj | edytuj kod]

Jonas Altberg pseudonim „Basshunter” przyjął w 2001 roku. „Basshunter” to połączenie dwóch słów: (ang.) „bass” i „hunter”, czyli "łowca basu". Basshunter powiedział, że przyjął pseudonim po sześciu miesiącach produkcji w 2001 roku, ponieważ było to potrzebne dla kreślenia jego stylu muzyki[5].

Basshunter używa też czasem pseudonimu Basscreator, co jest połączeniem słów: (ang.) bass i creator, czyli bas i twórca.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Jonas Altberg urodził się 22 grudnia 1984 roku w Söndrum w Halmstad w prowincji Halland w Szwecji[6]. Mieszkał z rodzicami (matką Gunhild Elisabet ur. w 1953 i ojcem Karlem Göranem Altberg ur. w 1951[9]) i młodszym bratem Joakimem (ur. 6 lipca 1988[10]) w pobliżu plaży Tylösand[6].

Basshunter choruje na Zespół Tourette'a, lecz choroba się nie objawia[11][12]. Gdy Altberg miał osiem lat jego rodzice zauważyli u niego tiki, okazało się, że jest to jeden z objawów Zespółu Tourette'a. W szkole był wyśmiewany, bity oraz doznawał wiele przemocy[13], nie miał wielu przyjaciół przez co spędził dużo czasu w samotności. Przez cztery do pięciu lat walczył z chorobą. Otrzymuje wiele wiadomości na pocztę elektroniczną z podziękowaniami za otwartość na temat jego choroby[14]. Nauczył się mieć kontrolę nad chorobą przez cały czas, jest ona niezauważalna[13].

W 1998 roku Basshunter zaczął śpiewać z jego matką, w 2001 roku poznał program komputerowy Fruity Loops, w którym zaczął produkować muzykę[15]. Jego debiutancki album to The Old Shit, który opublikował na własnej stronie internetowej, zawiera 11 utworów w stylu hardstyle i eurodance[6]. 25 sierpnia 2004 roku wydał drugi album w internecieThe Bassmachine, który został wydany również przez Alex Music, zawiera on 10 utworów w stylu eurodance i hardstyle[6]. 20 grudnia 2005 roku została wydana jego wersja w lepszej głośności i jakości[16].

Basshuntera zainteresowanie muzyką wzrosło gdy osiągnął większy postęp[6]. Jego utwory demo szybko zyskały uznanie w internecie, otrzymywał propozycje pracy jako DJ w szwedzkich klubach[17]. 20 grudnia 2005 roku Basshunter poinformował, że jego nowy singel "Welcome to Rainbow" będzie wkrótce gotowy[16], byłby to jego debiutancki singel, wydanie nigdy nie miało miejsca, a utwór "Welcome to Rainbow" został wydany 1 kwietnia 2006 roku na jego minialbumie Welcome to Rainbow jako "Welcome to Rainbow" (Original Mix) wraz z "Welcome to Rainbow" (Hardstyle Remix), "Evil Beat" i "Boten Anna" (utwór "Boten Anna" został wydany przez Warner Music 9 maja 2006 roku jako singel[18])[19]. Jego działania w dziedzinie muzyki doprowadziły do podpisania w kwietniu 2006 roku pierwszego kontraktu z wytwórniami Extensive Music/Warner Music[20][6].

LOL <(^^,)>[edytuj | edytuj kod]

LOL <(^^,)> jest pierwszym studyjnym albumem Jonasa Altberga, został wydany 30 sierpnia 2006 roku[21], zawiera 12 utworów w tym single "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA", "Boten Anna", "Hallå där" i "Vifta med händerna" oraz instrumentalną wersję "Boten Anna" i remiks "DotA"[22]. Utwory "Var är jag", "Utan Stjärnorna" i "Festfolk" (2006 Remix) zostały skomponowane przy współpracy PJ Harmony[23][24]. 27 listopada 2006 roku została wydana międzynarodowa wersja albumu[25], do której dodano utwory – "Russia Privjet", "We Are the Waccos", "The Beat", "Between the Two of Us", "Jingle Bells". Utwory "Sverige" i "Mellan oss två" zostały pominięte, nazwy utworów "Var är jag", "Hallå där", "Vifta med händerna", "Utan Stjärnorna", "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA" zostały przetłumaczone na język angielski odpowiednio: "GPS", "Hello There", "Throw Your Hands up", "Without Stars", "DotA", a utwory "Festfolk" i "Mellan oss två" zostały dodane jako "We Are the Waccos" oraz "Between the Two of Us" odpowiednio, zostały także przerobione i zaśpiewane w języku angielskim[26]. 1 stycznia 2008 roku album został wydany w Stanach Zjednoczonych[27], zawiera 11 utworów i single z poprzedniego albumu. Dodany został singel "Now You’re Gone" oraz utwór "Beer In The Bar", który został wydany gdy liczba znajomych Basshuntera na stronie MySpace osiągnęła 50 000[6][28], jego rozmowy z fanami za pośrednictwem kamery internetowej były powodem wielu awarii w sieci[6]. 28 maja 2008 roku wytwórnia Warner Music Group wydała specjalną wersję albumu LOL <(^^,)>, w porównaniu do wersji standardowej dodano single "Now You’re Gone" i "Boten Anna" w wersji niemieckiej[29]. Zrezygnowano z: instrumentalnej wersji "Boten Anna" i "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA" w wersji Extended Remix. Utworom "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA" i "Vifta med händerna" zmieniono nazwy na "DotA" oraz "Throw Your Hands up" odpowiednio[29]. 11 czerwca 2008[30] roku album został wydany w Japonii, zawiera 14 utworów oraz teledyski do utworów "Vifta med händerna" oraz "Now You’re Gone"[29]. 22 września 2006 album osiągnął najwyższe – trzecie miejsce w Danii[31]. W Finlandii album zajął czwarte miejsce[32] i został sprzedany w nakładzie 33 365 egzemplarzy uzyskując status złotej i platynowej płyty[33]. W Szwecji album osiągnął miejsce piąte[34]. Międzynarodowa edycja albumu została zanotowana na dwudziestej czwartej pozycji na notowaniu U.S. Billboard Dance/Electronic Albums[35].

Basshunter 5 sierpnia 2007, podczas finału koncertu regat "Hity Na Czasie", The Tall Ships' Races (w jęz. pol. Operacja Żagiel) w Szczecinie w Polsce

Debiutancki singel "Boten Anna" został wydany 9 maja 2006 roku[36]. Opowiada o bocie o imieniu Anna z kanału IRC #BassHunter.se[37]. 2 lutego 2007 roku została wydana wersja wykonana w języku niemieckim[38] z tym samym tekstem na singlu "Boten Anna" wraz z wersją Radiomix[39]. 28 września 2007 roku wersja w języku niemieckim została wydana na drugim singlu Basshuntera – "DotA"[40]. Utwór znalazł się na pierwszym miejscu w Szwecji[41], został sprzedany w ponad 30 000 egzemplarzach i osiągnął status złotej i platynowej płyty[42]. W Holandii na liście Single Top 100 i Top 40 osiągnął drugie[43] i pierwsze miejsce[44]. W Danii singel był na pierwszym miejscu przez czternaście tygodni[45], został sprzedany w ponad 105 000 egzemplarzy, osiągnął status złotej i trzykrotnej platynowej płyty[46]. W Austrii singel odnotowano na drugim miejscu[47], został sprzedany w ponad 15 000 egzemplarzy, uzyskał status złotej płyty[48]. Na europejskim notowaniu European Hot 100 Singles singel zajął trzydzieste miejsce[49]. Gdy 23 września 2006 roku singel "Boten Anna" w wykonaniu Basshuntera był notowany na drugim miejscu na Single Top 100 w Holandii jego cover o tym samym tytule wykonywany przez Gebroeders Ko był notowany na tej liście na trzecim miejscu[50]. Basshunter wykonał utwór 8 lipca 2006 roku na żywo w Szwecji podczas "Sommarkrysset"[51]. Basshunter wykonał utwór 14 września 2006 roku w Finlandii podczas imprezy "Elämä Lapselle"[52]. Basshunter wykonał utwór 2 marca 2007 roku na kanale RTL 2 podczas imprezy "The Dome 41" w Niemczech[53]. Basshunter wykonał utwór 8 lipca 2007 na roku żywo na Wrocławskim rynku podczas imprezy "Hity Na Czasie", był to jego pierwszy koncert w Polsce[54][55]. Basshunter wykonał utwór na żywo 5 sierpnia 2007 roku w Szczecinie podczas finału koncertu "Hity Na Czasie" na regatach The Tall Ships' Races (w jęz. pol. Operacja Żagiel), gdzie po wykonaniu utworu "Boten Anna" założył czapkę z polskim godłem i powiedział, że kocha Polskę, a następnie wykonał utwór "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA"[56][57]. Basshunter wykonał utwór podczas koncertu "Hity Na Czasie" w Zielonej Górze, gdzie podczas wykonywania utworu wziął od publiczności polską flagę i machał nią, następnie wykonał utwór "DotA" z 2007 roku[58]. 6 września 2008 roku Basshunter wykonał "Boten Anna" i "DotA" podczas imprezy "Donauinselfest" w Austrii[59]. Basshunter wykonał utwór 24 listopada 2010 roku podczas imprezy w klubie "Zero Gravity" w Stanach Zjednoczonych[60].

Drugi singel to "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA" wydany 13 września 2006 roku[61] – jest o scenariuszu do gier Warcraft III: The Frozen Throne i Warcraft III: Reign of ChaosDefense of the Ancients (w skrócie DotA). Najwyższe drugie miejsce na liście przebojów singel osiągnął w Finlandii[62], w Szwecji szóste[61]. W Danii osiągnął siódmą pozycję[63], został sprzedany w nakładzie ponad 15 000 egzemplarzy i osiągnął status złotej płyty[46]. Basshunter wykonał utwór 8 lipca 2007 na roku żywo we Wrocławiu podczas imprezy "Hity Na Czasie", był to jego pierwszy koncert w Polsce[54][55]. Basshunter wykonał utwór na żywo 5 sierpnia 2007 roku w Szczecinie podczas finału koncertu "Hity Na Czasie" na regatach The Tall Ships' Races[56][57]. Basshunter wykonał utwór podczas koncertu "Hity Na Czasie" w Zielonej Górze[64]. Basshunter ponownie wykonał utwór występując drugi raz we Wrocławiu 31 grudnia 2007 roku podczas imprezy "Hity Na Czasie" z okazji nowego roku[65]. 6 września 2008 roku Basshunter wykonał "Boten Anna" i "DotA" podczas imprezy "Donauinselfest" w Austrii[59].

Trzecim singlem jest "Hallå där" wydany w 2006 roku, który uplasował się na pięćdziesiątym pierwszym miejscu na oficjalnej szwedzkiej liście przebojów Top 60 Singles[66].

Czwartym singlem jest "Vifta med händerna", który został wydany 13 grudnia 2006 roku[67]. Znalazł się na siódmym miejscu na fińskiej liście przebojów[68]. Na szwedzkiej liście przebojów osiągnął dwudzieste piąte miejsce[69]. Singel powstał przy udziale wykonawców o pseudonimach Patrik i Lillen[67].

13 listopada 2006 roku został wydany singel "Jingle Bells"[70], który został umieszczony na międzynarodowej edycji albumu LOL <(^^,)>. Singel został odnotowany m.in. na dziewiątym miejscu na norweskiej liście przebojów[71] oraz na trzynastym na szwedzkiej liście przebojów[72].

W 2007 roku Basshunter nagrał nową wersję singla "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA", ostatecznie wydano ją pod tytułem "DotA"[6].

Now You’re Gone: The Album[edytuj | edytuj kod]

Basshunter podczas pierwszego koncertu we Francji na "Point Gamma", 7 lipca 2008 roku

Now You’re Gone: The Album jest drugim studyjnym albumem Basshuntera, został wydany 11 lipca 2008 roku. Według United World Chart album w pierwszym tygodniu po premierze został sprzedany w nakładzie 39 000 kopi[73]. Osiągnął pierwsze miejsce 26 lipca 2008 roku we Wielkiej Brytanii[74], został sprzedany w ponad 300 000 egzemplarzy i osiągnął status platynowej płyty[75][76]. Pierwsze miejsce osiągnął także w Nowej Zelandii[77], gdzie został sprzedany w liczbie ponad 22 500 egzemplarzy i osiągnął status platynowej płyty[78]. W Irlandii zajął on drugie miejsce[77] i został sprzedany w 40 000 egzemplarzy i osiągnął status dwukrotnej platynowej płyty[79]. W Szwecji zajął 38. miejsce[80]. Na notowaniu U.S. Billboard Dance/Electronic Albums album zajął czternastą a na U.S. Billboard Top Heatseekers Albums czterdzieste piąte miejsce[81]. Na liście przebojów United World Chart obejmującą cały świat, album zajął 25. miejsce[77]. W Europie album sprzedano w 350 000 egzemplarzach[75]. Na albumie znalazło się 14 utworów w tym single "Now You’re Gone", "All I Ever Wanted", "Please Don’t Go", "I Miss You", "Angel in the Night", "Boten Anna", "DotA" oraz, dwa remiksy "Now You’re Gone" i "All I Ever Wanted"[82]. Przy utworach "Love You More" i "Dream Girl" wokalnie współpracowała Lauren Dyson. Utwór "In Her Eyes" został napisany i wyprodukowany wspólnie ze Scottem Simonsem[83]. Utwór "Love You More" został napisany przez Annę Lucia Holm i Paula Carnella oraz wyprodukowany przez Basshuntera i Scotta Simonsa[84]. "Camilla" w wersji angielskiej została napisana przez Basshuntera i Francisa Hilla[85]. Utwór "Dream Girl" został napisany i częściowo wyprodukowany przez Scotta Simonsa[86]. Utwór "Basscreator" został napisany wspólnie z Francisem Hillem[87]. 5 kwietnia 2009 roku została wydana edycja specjalna tego albumu, która zawiera sześć singli oraz ich remiksy, utwory z albumu w wersji standardowej. Utwór "I Can Walk on Water" (utwór był odnotowany na czwartym miejscu na World Dance / Trance Top 30 Singles i pięćdziesiątym dziewiątym na Web Top 100[88]) został zastąpiony singlem "Walk on Water"[89]. W Nowej Zelandii edycja specjalna była notowana przez 19 tygodni i osiągnęła siódme miejsce[90].

W 2007 roku Basshunter podpisał kontrakt z Brytyjsko-Irlandzką wytwórnią Hard2Beat (w 2010 zmieniła nazwę na Dance Nation). W tej wytwórni razem z DJ-em Mentalem Theo i Bazzheadzem oraz wokalistą Sebastianem Westwoodem nagrał singel "Now You’re Gone"[91]. Singel znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów we Wielkiej Brytanii[92] i Irlandii[93]. W Szwecji odnotowany został na drugim miejscu[94]. We Wielkiej Brytanii singel na liście Singles Top 100 na pierwszym miejscu przebywał przez pięć tygodni[95][6], został sprzedany w nakładzie ponad 400 000 egzemplarzy osiągając status złotej płyty[96]. We Francji singel osiągnął 6 miejsce[97] i sprzedano go 92 230 razy w sprzedaży fizycznej i elektronicznej[98]. W Nowej Zelandii singel osiągnął trzecie miejsce, został sprzedany w ponad 22 500 egzemplarzy i osiągnął status złotej i platynowej płyty[99]. Na europejskim notowaniu European Hot 100 Singles singel zajął czwarte miejsce[100]. Basshunter w 2008 roku wykonał utwór w brytyjskim programie Życie w Hollyoaks[101] oraz w ramach Channel 4 podczas imprezy "T4 on the Beach 2008" pod koniec lipca 2008 roku[102][103]. 4 lipca 2010 roku w ramach Channel 4 na "T4 on the Beach 2010" ponownie wykonał ten utwór[104]. 25 kwietnia 2008 roku Basshunter wykonał utwór "Now You’re Gone" na żywo w Łodzi w Polsce podczas "Eska Music Awards 2008", otrzymał nagrodę – Radioaktywny Hit Roku Era[105][106]. Basshunter wykonał utwór na kanale RTL 2 podczas imprezy "The Dome 45" w Niemczech[107]. Basshunter wykonał utwór 24 listopada 2010 roku podczas imprezy "Zero Gravity" w Stanach Zjednoczonych[29].

1 sierpnia 2008 roku został wydany singel "All I Ever Wanted"[108]. Singel znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów we Wielkiej Brytanii oraz Irlandii[109]. W Nowej Zelandii singel został odnotowany na 17. miejscu[110], sprzedano go w liczbie ponad 7500 egzemplarzy, singel osiągnął status złotej płyty[99]. Na europejskim notowaniu European Hot 100 Singles singel zajął dziesiąte miejsce[111]. W lipcu 2008 roku w ramach Channel 4 podczas imprezy "T4 on the Beach 2008" wykonał utwór[103]. Basshunter w 2010 roku wykonał utwór w brytyjskim programie relity show Celebrity Big Brother[101]. Basshunter pod koniec lipca 2010 roku wykonał utwór na żywo podczas imprezy "Radio Aire's Party In The Park 2010"[112]. 4 lipca 2010 roku w ramach Channel 4 na "T4 on the Beach 2010" ponownie wykonał ten utwór[104].

Singel "Please Don’t Go" wydany w 2008 roku w Szwecji[113] oraz 11 czerwca 2008 roku w Niemczech jest coverem utworu "Please Don’t Go" napisanego przez Ricka Fincha i Harrya Caseya[114] wykonywanego przez KWS[115]. W Szwecji singel był notowany przez siedem tygodni, osiągnął szóste miejsce[114], stając się najwyżej odnotowanym singlem o tytule "Please Don’t Go" na oficjalnej szwedzkiej liście przebojów Top 60 Singles[116].

"Angel in the Night" został wydany 29 września 2008 roku[117]. Singel osiągnął czternaste miejsce we Wielkiej Brytanii[118]. W Irlandii singel odnotowano na dziesiątym miejscu[119]. Na europejskiej liście European Hot 100 Singles singel osiągnął czterdziestą trzecią pozycję[120].

Singel "I Miss You" został nagrany przy współpracy wokalnej Lauren Dyson[121]. Utwór został napisany przez Rami Yacoub i Jacoba "Jake'a" Schulze'a[122]. Został wydany 15 września 2008 roku[123]. Znalazł się na trzydziestym miejscu na brytyjskiej liście przebojów Singles Top 40[124][6].

"Walk on Water" został wydany w 2009 roku[125]. Singel został odnotowany na siedemdziesiątym szóstym miejscu na brytyjskiej liście przebojów Singles Top 100[126].

Bass Generation[edytuj | edytuj kod]

Basshunter podczas rozpoczęcia koncertu w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2009 roku

Bass Generation jest trzecim albumem studyjnym Bassuntera, został wydany 29 września 2009 roku w wersji jedno i dwu płytowej[127]. Edycja jedno płytowa zawiera 14 utworów w tym single "Every Morning" i "I Promised Myself", remiks "Every Morning", oraz trzy utwory bonusowe[128]. Edycja dwupłytowa zawiera 14 utworów, 2 bonusowe, 7. remików singli z poprzedniego albumu – Now You’re Gone: The Album oraz remiks "Every Morning"[127]. Przy utworze "I Can't Deny" Basshunter współpracował wokalnie z Lauren Dyson. Utwór "I Can't Deny" został napisany wspólnie ze Scottem Simonsem[129]. "I Still Love" został napisany wspólnie z Francisem Hillem[130]. "Day & Night" został napisany wspólnie ze Scottem Simonsem i wyprodukowany wspólnie z Robertem Uhlmannem[131]. Przy "I Will Learn to Love Again" współpracował z grupą Stunt[132], został napisany przez Dianę Warren oraz wyprodukowany przez Basshuntera i Scotta Simonsa[133]. "On Our Side" został napisany i wyprodukowany wspólnie ze Scottem Simonsem[134]. Utwór "Can You" został napisany wspólnie ze Scottem Simonsem i Francisem Hillem[135]. Album w Nowej Zelandii znalazł się na drugim miejscu na notowaniu Top 40 Albums[136], w Wielkiej Brytanii i Irlandii zajął on 16 miejsca[137]. Album został odnotowany na piętnastym miejscu na notowaniu U.S. Billboard Dance/Electronic Albums[138] oraz na trzydziestym czwartym na U.S. Billboard Top Heatseekers Albums[139]. Basshunter opublikował na swoim profilu na Bebo i MySpace w aplikacji Flash (Basshunter Remix Player) próbki utworów do odsłuchania, znajdujących się na albumie[140][141]. Zanim album został wydany, utwór "Numbers" został udostępniony do pobrania za darmo za pośrednictwem oficjalnego profilu Basshuntera na stronie internetowej bebo[142]. Na profilu wytwórni w serwisie YouTube ukazały się reportaże przedstawiające realizację utworów z albumu[143]. W październiku 2009 roku Basshunter ogłosił trasę koncertową Bass Generation Tour w celu promowania albumu wystąpił 10 razy w Wielkiej Brytanii i dwa razy w Irlandii informacje ogłoszono 1 lipca 2009 roku, zaś bilety trafiły do sprzedaży 3 lipca 2009 roku[19][144].

Singel "Every Morning" został wydany 21 września 2009 roku[145]. W Wielkiej Brytanii na Singles Top 100 i Irlandii na Top 50 Singles został odnotowany na szesnastym miejscu[146], w Szwecji na notowaniu Top 60 Singles osiągnął trzynastą pozycję[147]. Na europejskim notowaniu European Hot 100 Singles singel zajął czterdzieste dziewiąte miejsce[148]. Basshunter wykonał utwór na żywo w Bydgoszczy w Polsce 23 sierpnia 2009 roku podczas imprezy "Hity Na Czasie"[149][150].

30 listopada 2009 roku został wydany singel "I Promised Myself"[151]. Znalazł się on na dziewięćdziesiątym czwartym miejscu na liście Singles Top 100 w Wielkiej Brytanii[152].

Basshunter jest pierwszym szwedzkim artystą, który był gospodarzem 72 hour tweet-for-ticket-party, w którym fani mieli możliwość słuchania albumu Bass Generation w zamian za dodanie linku na stronach Twitter i Facebook[6].

The Early Bedroom Sessions[edytuj | edytuj kod]

25 listopada 2012 roku została ujawniona dokładna data wydania pierwszego z dwóch albumów[153]. Album nosi tytuł The Early Bedroom Sessions i został wydany 3 grudnia tego samego roku w serwisie muzycznym Deezer przez Rush Hour. Album zawiera 23 utwory, na które składają się utwory z poprzednich albumów The Old Shit i The Bassmachine, oraz utwory dotychczas nie wydane na żadnym albumie[154][155]. Album zostanie wydany na dwóch płytach CD 29 stycznia 2013 roku przez Ultra Records[156].

Calling Time[edytuj | edytuj kod]

14 maja 2010 roku Basshunter oficjalnie ogłosił, że "Saturday" będzie pierwszym singlem na piątym albumie studyjnym[157]. 18 lipca 2010 roku w Wielkiej Brytanii odbyła się premiera singla "Saturday", został on wykonany przy wokalnej współpracy Emmy Wharton[158]. Wyprodukowany wspólnie z Cutfatherem, Thomasem Troelsenem, Wezem Clarke (zajmował się także miksowaniem utworu) i Robertem Uhlmannem, który wyprodukował wokal. Napisany wspólnie z Engeliną, Thomasem Troelsenem oraz Erickiem Morillo, Markiem Quashie i Cutfatherem[159]. Utwór "Saturday" zadebiutował na Top 50 Singles w Irlandii na trzydziestej siódmej pozycji[160]. Singel znalazł się również na 21 miejscu listy Top 100 Singles w Wielkiej Brytanii[161]. Na rosyjskim notowaniu Top 20 singel osiągnął szóste miejsce[162]. W Nowej Zelandii singel osiągnął czternastą pozycję, był notowany przez czternaście tygodni, osiągnął status złotej płyty sprzedając się w ponad 7500 egzemplarzy[160][163]. Basshunter wykonał utwór "Saturday" na żywo w dniu 3 lipca 2010 roku w Big Brother's Little Brother[164] oraz 4 lipca 2010 roku w ramach Channel 4 na "T4 on the Beach 2010"[165][104]. Basshunter pod koniec lipca 2010 roku wykonał utwór na żywo podczas imprezy "Radio Aire's Party In The Park 2010"[166]. 18 sierpnia 2010 roku o godzinie 8:50 część utworu "Saturday" oraz teledysk do niego został wyemitowany w programie kulturalnym Qadrans qltury w Polsce w programie TVP Warszawa[167].

20 kwietnia 2011 roku ukazał się singel "Fest i hela huset", który Basshunter wykonał w języku szwedzkim wraz z uczestnikami szwedzkiej edycji Big Brothera[168]. Singel na notowaniu Top 60 Singles w Szwecji osiągnął piątą pozycję[169].

W maju 2012 roku został wydany singiel "Northern Light" z nadchodzącego albumu[170].

28 września 2012 roku wydany został teledysk do "Dream on the Dancefloor"[171], który 18 listopada został wydany jako singel[172].

13 maja 2013 roku został wydany nowy album zatytułowany Calling Time[173].

20 czerwca został wydany kolejny singel z albumu „Crash & Burn[174].

27 września został wydany szósty singel z albumu „Calling Time”[175].

Kariera DJ-ska, producenta muzycznego i autora teksów[edytuj | edytuj kod]

26 lipca 2013 roku Basshunter ogłosił, że zawiesza swoją działalność wokalną i skupi się na karierze DJ-a, producenta muzycznego, a także pisaniu utworów i graniu dla innych wykonawców. Basshunter poznał nowych wokalistów, którym powierzył wykonania wokalne swoich utworów. Basshunter wcześniej określał siebie jako DJ-a, producenta muzycznego i autora tekstów, nowe wyzwanie jest niego bardziej interesujące. Artysta podjął decyzję po wyczerpującej czterodniowej trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych[176].

Pozostała działalność artystyczna i publiczna[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku Basshunter pojawił się w Danii podczas konferencji Bedste Gamer 2008[177].

14 sierpnia 2009 roku ukazał się singel "When You Leave", który Basshunter nagrał i zmiksował razem z rumuńską piosenkarką Aliną Pascau[6].

W 2009 roku razem z hiszpańskim piosenkarzem Dani Matą na podstawie "Boten Anna" nagrał singel "Al final" w języku hiszpańskim ze zmienionym tekstem[178]. Utwór znalazł się na składance utworów Disco Estrella Vol. 12 wydanej 5 maja 2009 roku[179].

Basshunter brał udział w brytyjskim programie reality show Celebrity Big Brother. Wszedł do domu 3 stycznia 2010 roku[180], dotarł do finału i zajął czwarte miejsce[19].

7 czerwca 2010 roku wytwórnia Dance Nation poinformowała o niektórych dokonaniach Basshuntera (głównie w Wielkiej Brytanii). Płyty Basshuntera sprzedały się w Wielkiej Brytanii w 1 600 000 egzemplarzy. Zarówno jeden album i singel osiągnęły numer jeden na listach sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Płyty Basshuntera osiągnęły status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii. Singel "Now You’re Gone" osiągnął pierwszą pozycję i był na niej przez pięć tygodni na brytyjskiej liście. Basshunter wziął udział w brytyjskim programie Celebrity Big Brother, w finale znalazł się na czwartym miejscu. Teledyski Basshuntera w serwisie YouTube na oficjalnym kanale Dance Nation osiągnęły ponad 200 000 000 wyświetleń, teledysk do "Now You’re Gone" osiągnął ponad 85 000 000 wyświetleń. Płyty Basshuntera sprzedały się na całym świecie w ponad 3 700 000 egzemplarzach płyt. Basshhunter pracuje nad czwartym albumem studyjnym. Basshunter jest w trasie koncertowej po Ameryce Północnej. Trasa koncertowa Bass Generation Tour została zakończona jesienią 2009 roku[181].

Basshunter razem z Arashem 8 lipca 2010 roku wystąpił w brytyjskiej edycji programu Fort Boyard[182][183].

W grudniu 2010 roku amerykański raper Kid Ink wykonał singel "La La La", w utworze wykorzystał fragmenty z utworu Basshuntera "Walk on Water"[184]. 23 grudnia 2010 roku wytwórnia BLKDMNDS opublikowała teledysk do utworu w serwisie YouTube[185].

17 maja 2011 roku na oficjalnym kanale Mortal Online na YouTube został ujawniony zwiastun w którym to Basshunter promuje i opowiada o grze, podczas filmu Basshunter wykonał utwór którego nigdy wcześniej nie wykonywał[186].

28 i 29 lipca 2011 roku na oficjalnym kanale wytwórni Extensive Music dodano dwa filmy promujące utwór Arasha "Melody" na których znalazł się Basshunter[187][188].

20 września 2011 opublikowano teledysk do utworu Arasha – "Melody", w teledysku wystąpił Basshunter[189].

W lutym 2012 roku 50. uczniów z Norton Hill School Quantock House postanowiło zorganizować wytrzymałościowy konkurs charytatywny, przez 20 godzin słuchali oni utworu Basshuntera – "Now You’re Gone", utwór został odtworzony ponad 400 razy. Zostało zebranych ponad 2000 funtów szterlingów dla dwóch organizacji charytatywnych[190][191].

20 listopada 2013 roku został wydany 20 singel Basshuntera – „Elinor”[192].

W teledyskach "Now You’re Gone", "All I Ever Wanted", "Angel in the Night", "I Miss You", "Every Morning", "I Promised Myself" oraz "Northern Light" wystąpiła Aylar Lie[6].

Basshunter jest postrzegany jako największy komercyjny artysta muzyki dance na świecie[6][106].

Hunt for Bass 2010[edytuj | edytuj kod]

Logo Hunt For Bass 2010

14 września 2010 roku Basshunter ogłosił na swojej stronie internetowej konkurs Hunt for Bass 2010. Jego uczestnicy mieli do niego przysyłać swoje utwory, zwycięzca miał podpisać kontrakt z wytwórnią Extensive Music. Termin ogłoszenia zwycięzców wyznaczono na 3 grudnia 2010 lecz przesunięto go z powodu dużej ilości zgłoszeń i choroby Basshuntera[193].

Utwory uczestników konkursu były publikowane na oficjalnej stronie Extensive Music na YouTube[194]. 10 grudnia 2010 ogłoszono finałową siódemkę utworów. 20 czerwca 2011 roku ujawniono zwycięzcę, był to utwór Aliego Nadema – "Electro Champion"[193].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Gdy słuchasz jakiegoś utworu w radiu, możesz natychmiast powiedzieć, czyja to jest muzyka. Gdy słuchasz mojej muzyki, możesz stwierdzić, że to Basshunter.
— Jonas „Basshunter” Altberg[195]

Basshunter określa swoją muzykę jako eurodance[167]. Twierdzi, że jego muzyka jest radosna, pełna energii i bardzo melodyjna, nie brzmi jak inne rodzaje muzyki. W swoich utworach producenci i artyści zawierają własną tożsamość. Basshunter pasjonuje się liniami basu, które wykorzystuje w swojej muzyce[195].

Basshunter słuchał w dzieciństwie między innymi DJ'a Baloona i Snap!, ich utwory wprowadziły go w kierunku eurodance[196].

Choć jest wielu ludzi, którzy odgrywają istotną rolę w jego karierze, Basshunter sam produkuje i pisze swoją muzykę. Około 95% jego muzyki powstaje w oparciu o oprogramowanie. Basshunter twierdzi, że nie można po prostu zrobić dobrego utworu i teledysku do niego, bez współpracy z odpowiednimi ludźmi, można mówić o szczęściu jeżeli na koniec współpracuje się z odpowiednimi ludźmi, menedżerami i wytwórniami. Ludzie ci muszą mieć odpowiednie kontakty dla stylu muzycznego wykonawcy[196].

Basshunter stwierdził, że opanowanie języka angielskiego jest najlepszym sposobem na zaistnienie na arenie międzynarodowej, a utwory w języku szwedzkim w celu uzyskania sławy międzynarodowej muszą być dobrze wyprodukowane i chwytliwe tak jak to tylko możliwe. Basshunter stwierdził, że język angielski jest jego mocną stroną[195].

Basshunter jest zdania, że wielu fanów spoza Skandynawii woli jego utwory w języku szwedzkim[196].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Gala rozdania Nagroda Kategoria Wynik
2006 Grammisgalan Grammis Årets bästa ringsignal („Boten Anna”) Wygrana[197]
2006 Rockbjörnen Rockbjörnen Årets svenska låt Nominacja[198]
Årets svenska nykomling
2007 NRJ Music Awards NRJ Music Award Brak danych Wygrana[199]
2008 European Border Breakers Awards European Border Breakers Award LOL <(^^,)>[a] Wygrana[200]
2008 Eska Music Awards Eska Music Award Radioaktywny hit roku Era Wygrana[201]
2008 BT Digital Music Awards BT Digital Music Award Best Electronic Artist or DJ Nominacja[202]
Breakthrough Artist of the Year
2008 MTV Europe Music Awards MTV Europe Music Award Najlepszy nowy wykonawca Nominacja[203]
Najbardziej uzależniający utwór („Now You’re Gone”)
2008 The Record of the Year Now You’re Gone[b] Nominacja[204]
2008 World Music Awards World Music Award World’s Best Selling Swedish Artist Wygrana[205]
2009 The Scandipop Awards Scandipop Award Best Male Wygrana[206]
2010 International Dance Music Awards International Dance Music Award Best HiNRG/Euro Track („Every Morning”) Nominacja[207]
2011 The Scandipop Awards Scandipop Award Best Male Single („Saturday”) Nominacja[208]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Basshunter jest fanem gier wideo. Co można zauważyć w takich utworach jak "Counterstrike The Mp3", który jest o grze Counter-Strike, "Plane to Spain" (w utworze wykorzystano muzykę z gry Tetris), i "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA", który opowiada o scenariuszu do gier Warcraft III: The Frozen Throne i Warcraft III: Reign of ChaosDefense of the Ancients (w skrócie DotA)[209]. W teledysku do "I Promised Myself" Basshunter i Aylar Lie grają na konsoli[210].

Basshunter mieszka w Malmö w Szwecji[211].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2010 roku w brytyjskim tabloidzie The People zostało opublikowane zdjęcie, na którym Basshunter wraz ze swoją byłą kochanką Emely Ljungqvist salutuje w nazistowskim stylu. Jego bliski przyjaciel powiedział, że jest tym wstrząśnięty[212].

14 grudnia 2010 roku ujawniono, że Basshunter został aresztowany w Szkocji w Wielkiej Brytanii za napaść seksualną. Basshunter został oskarżony przez Fife Constabulary po incydencie w nocnym klubie Kitty w Kirkcaldy we wczesnych godzinach rannych w piątek 10 grudnia 2010 roku. Basshunter został zwolniony za kaucją ale ma pojawić się w styczniu 2011 roku w sądzie okręgowym Kirkcaldy Sheriff Court. Rzecznik Fife Constabulary powiedział, że Policja w Fife może potwierdzić, że 25-letni mężczyzna został aresztowany w związku z domniemanym przestępstwem popełnionym w Kitty, Hunter Street, Kirkcaldy, i został zwolniony za kaucją do stawienia się w Kirkcaldy Sheriff Court, sądu okręgowego w odpowiednim czasie. Menedżer Basshuntera Scott Simons określił zarzuty jako "całkowicie nieprawdziwe" oraz, że Basshunter będzie w pełni współpracować w dochodzeniu policji. Jeszcze przed aresztowaniem zarząd klubu Kitty wydał przeprosiny za zachowanie Basshuntera[213][214]. 12 stycznia 2011 roku Basshunter pojawił się wraz ze swoim menedżerem w sądzie w Kirkcaldy. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Wychodząc z budynku sądu Basshunter odmówił komentarza dziennikarzom. Basshunter ma się stawić na kontynuację procesu w maju 2011 roku[215]. 14 czerwca 2011 roku Basshunter po dwudniowym procesie został uniewinniony przez szkocki sąd a dowody kobiet uznano za ani pewne, ani wiarygodne[216].

2 października 2011 roku po koncercie Basshuntera w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych upubliczniono film na którym Basshunter stwierdził, że nienawidzi piosenki "I Promised Myself", nagrał ją tylko dlatego, ponieważ ówczesna wytwórnia zapłaciła za wyprodukowanie utworu i teledysku[217].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Dyskografia Basshuntera.
Information icon.svg Osobny artykuł: Lista utworów Basshuntera.

Albumy studyjne

Albumy internetowe

EP

Uwagi

 1. Nagroda przyznawana wykonawcy lub zespołowi pochodzącemu z kraju Unii Europejskiej za debiutancki album – sprzedaż albumu w krajach Unii Europejskiej, poza krajem pochodzenia, wyniki sprzedaży w ostatnim roku i liczbę koncertów poza krajem pochodzenia.
 2. Utwór został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu uzyskując 3,9% głosów.

Przypisy

 1. Margaret Reges: Basshunter Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-01-29].
 2. Jonas „Basshunter” Altberg: Basshunter (ang.). facebook.com. [dostęp 2011-01-29].
 3. Jonas „Basshunter” Altberg: Basshunter (ang.). myspace.com. [dostęp 2011-02-05].
 4. Basshunter (pol.). rmf.fm. [dostęp 2011-02-05].
 5. 5,0 5,1 Basshunter Interview with Azul TV (ang.). youtube.com, 2011-09-12. [dostęp 2011-09-12].
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 6,15 BIO (ang.). basshunter.se. [dostęp 2010-06-12].
 7. BASSHUNTER – CONTACT (ang.). basshunter.se. [dostęp 2012-05-14].
 8. Basshunter – Jonas Erik Altberg (ang.). dance.kazaa.com. [dostęp 2011-02-05].
 9. Gunhild Elisabet Altberg (szw.). emfas.se. [dostęp 2011-08-15].
 10. Jonas „Basshunter” Altberg: Oficjalny profil Basshuntera na Facebooku (ang.). facebook.com, 2011-07-08. [dostęp 2011-07-08].
 11. Nadia Mendoza: NUTTY JONAS ALTBERG has spilled the beans on how he beat the bullies who picked on him because of his Tourette's. (ang.). thesun.uk. [dostęp 2008-07-15].
 12. Nathalie Joo: Hitmakaren Jonas: De ville göra narr av mig (szw.). expressen.se. [dostęp 2006-06-11].
 13. 13,0 13,1 Nadia Mendoza: 'I was bullied for – my Tourette's' (ang.). thesun.co.uk, 2008-07-15. [dostęp 2011-08-15].
 14. Harry Amster: Basshunters gyllene miss (szw.). svd.se, 2010-03-10. [dostęp 2011-05-16].
 15. Clare Hudson: Basshunter Interview – EXCLUSIVE (ang.). youtube.com, 2009-11-05. [dostęp 2013-05-19].
 16. 16,0 16,1 BASSHUNTER – : : Recent News (ang.). basshunter.se. [dostęp 2011-03-12].
 17. LOL – Opis (pol.). empik.com. [dostęp 2010-06-12].
 18. Basshunter – Boten Anna (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-01-22].
 19. 19,0 19,1 19,2 Basshunter – Welcome To Rainbow (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-08-20].
 20. Basshunter: Komputerowa miłość (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2006-06-06].
 21. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-16].
 22. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-04].
 23. Matthew Chisling: Review (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-03-02].
 24. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-02].
 25. Lol – International Version [Import] (ang.). amazon.com. [dostęp 2010-07-11].
 26. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-08-19].
 27. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-16].
 28. Featured Album – Album Tracks (ang.). store.ultrarecords.com. [dostęp 2010-08-19].
 29. 29,0 29,1 29,2 29,3 LOL – Basshunter – Open iTunes to preview, buy and download music. (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2010-08-22].
 30. Basshunter – LOL <(^^,)> (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-08-20].
 31. BASSHUNTER – LOL <(^^,)> (ALBUM) (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 32. BASSHUNTER – LOL <(^^,)> (ALBUM) (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2010-05-10].
 33. IFPI.fi: Tilastot – Basshunter (fiń.). ifpi.fi. [dostęp 2009-11-25].
 34. BASSHUNTER – LOL <(^^,)> (ALBUM) (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2010-05-10].
 35. LOL [Bonus Track] – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-05].
 36. Basshunter – Boten Anna (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-09-26].
 37. Antti Niemelä: Basshunter (fiń.). findance.com, 2006-09-14. [dostęp 2011-01-19].
 38. Antti Niemelä: Basshunter – Ruotsin kieltä maailmalle (fiń.). findance.com, 2007-04-09. [dostęp 2011-01-19].
 39. BASSHUNTER – BOTEN ANNA (SONG) (szw. • ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-07-01].
 40. BASSHUNTER – DOTA (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-01-21].
 41. BASSHUNTER – BOTEN ANNA (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 42. CERTNRDatum Artist (szw.). ifpi.se. [dostęp 2010-09-24].
 43. BASSHUNTER – BOTEN ANNA (NUMMER) (ang.). dutchcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 44. Basshunter – Boten Anna (ang.). top40-charts.com. [dostęp 2010-08-18].
 45. BASSHUNTER – BOTEN ANNA (SONG) (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 46. 46,0 46,1 Guld og platin november/december/januar (duń.). ifpi.dk. [dostęp 2011-08-25].
 47. BASSHUNTER – BOTEN ANNA (SONG) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2010-07-01].
 48. Gold & Platin (niem.). ifpi.at. [dostęp 2010-09-24].
 49. Boten Anna [Radio Edit] – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-01-13].
 50. GfK DUTCH SingleTop 100 (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2011-02-09].
 51. Episode dated 8 July 2006 () (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-02-06].
 52. Anita Andersson: KALLIOLAINEN (fr.). kalliolainen.com, 2006-09-16. [dostęp 2011-02-06].
 53. BASSHUNTER CONTINUES TO REIGN THE U.K. CHARTS (ang.). news.superiorpics.com, 2008-01-28. [dostęp 2011-03-05].
 54. 54,0 54,1 Hity Na Czasie we Wrocławiu (pol.). wroclaw.dlastudenta.pl, 2007-06-22. [dostęp 2011-02-06].
 55. 55,0 55,1 Basshunter (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-02-06].
 56. 56,0 56,1 Hity na czasie – Drugi koncert w Szczecinie, cz.2 (film, czas 18:53) (pol.). tvp.pl. [dostęp 2011-02-06].
 57. 57,0 57,1 Basshunter (pol.). musicmind.pl. [dostęp 2011-02-06].
 58. Koncert w Zielonej Górze cz.1 (film, czas 18:53) (pol.). tvp.pl. [dostęp 2011-02-06].
 59. 59,0 59,1 Samstag Donauinselfest 2008: Programm & Fotos (niem.). wien-konkret.at. [dostęp 2011-02-06].
 60. BASSHUNTER!! – USA Tour – Wednesday November 24th (ang.). zerogravityclub.com. [dostęp 2011-02-06].
 61. 61,0 61,1 BASSHUNTER – VI SITTER I VENTRILO OCH SPELAR DOTA (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-10].
 62. BASSHUNTER – VI SITTER I VENTRILO OCH SPELAR DOTA (SONG) (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 63. BASSHUNTER – VI SITTER I VENTRILO OCH SPELAR DOTA (SONG) (ang.). danshcharts.com. [dostęp 2010-07-05].
 64. Koncert w Zielonej Górze cz.1 (film, czas 26:50) (pol.). tvp.pl. [dostęp 2011-02-06].
 65. Polska w plenerze witała Nowy Rok – 200 tysięcy osób bawiło się na Rynku we Wrocławiu (pol.). wiadomosci.gazeta.pl, 2008-01-01. [dostęp 2011-02-06].
 66. BASSHUNTER – HALLÅ DÄR (SONG) (ang. • szw.). swedischcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 67. 67,0 67,1 Basshunter vs. Patrik & Lillen – Vifta Med Händerna (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-09-25].
 68. BASSHUNTER VS. PATRIK OCH LILLEN – VIFTA MED HÄNDERNA (SONG) (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 69. BASSHUNTER VS. PATRIK OCH LILLEN – VIFTA MED HÄNDERNA (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 70. Jingle Bells – Single – Basshunter (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2011-03-05].
 71. BASSHUNTER – JINGLE BELLS (SONG) (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2011-02-04].
 72. BASSHUNTER – JINGLE BELLS (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-02-04].
 73. Basshunter – Now You’re Gone – The Album – Review (ang.). musicloversgroup.com. [dostęp 2010-07-12].
 74. Chart Stats – Now You're Gone – The Album (ang.). chartstats.com. [dostęp 2010-05-08]. [zarchiwizowane z adresu 2012-07-31].
 75. 75,0 75,1 BASSHUNTER BIOGRAFIE (niem.). warnermusic.de. [dostęp 2011-05-16].
 76. David Balls: Basshunter: 'Walk On Water' (ang.). digitalspy.co.uk, 2009-03-28. [dostęp 2012-02-28].
 77. 77,0 77,1 77,2 Basshunter – Now You're Gone – The Album – Album Performance: (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-09].
 78. RIANZ chart & certificate archive (ang.). rianz.org. [dostęp 2009-11-25].
 79. IFPI Platinum Europe Awards – 2008 (ang.). ifpi.org. [dostęp 2010-09-26].
 80. BASSHUNTER – NOW YOU'RE GONE – THE ALBUM (ALBUM) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-10].
 81. Now You're Gone: The Album -... (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-04].
 82. Basshunter – Now You're Gone – The Album (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-04].
 83. BASSHUNTER – IN HER EYES (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 84. BASSHUNTER – LOVE YOU MORE (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 85. BASSHUNTER – CAMILLA (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 86. BASSHUNTER – DREAM GIRL (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 87. BASSHUNTER – BASS CREATOR (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 88. Basshunter – I Can Walk On Water (ang.). top40-charts.com. [dostęp 2011-02-06].
 89. Now You're Gone [Deluxe Edition] (ang.). 7digital.com. [dostęp 2010-08-20].
 90. Basshunter – Now You're Gone: Special Edition – Album Performance: (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-09].
 91. BASSHUNTER FEAT. DJ MENTAL THEO'S BAZZHEADZ – NOW YOU'RE GONE (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 92. Chart Stats – Now You're Gone (ang.). chartstats.com. [dostęp 2010-05-08]. [zarchiwizowane z adresu 2008-01-30].
 93. Basshunter and Dj Mental Theo's Bazzheadz – Now You're Gone (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-08].
 94. BASSHUNTER FEAT. DJ MENTAL THEO'S BAZZHEADZ – NOW YOU'RE GONE (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-10].
 95. Chart Stats – Now You're Gone (ang.). chartstats. [dostęp 2010-06-12]. [zarchiwizowane z adresu 2008-01-30].
 96. Alex Fletcher: Basshunter: 'Now You're Gone' (ang.). digitalspy.co.uk, 2008-07-15. [dostęp 2012-02-28].
 97. BASSHUNTER FEAT. DJ MENTAL THEO'S BAZZHEADZ – NOW YOU'RE GONE (CHANSON) (fr.). lescharts.com. [dostęp 2011-08-17].
 98. Les Singles les plus Vendus en 2008 (fr.). infodisc.fr. [dostęp 2012-07-23].
 99. 99,0 99,1 Latest Gold / Platinum Singles (ang.). radioscope.net.nz. [dostęp 2013-01-12].
 100. Now You're Gone [Radio Edit] – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-04].
 101. 101,0 101,1 Basshunter (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-02-05].
 102. T4 on the Beach 2008 (TV 2008) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-02-05].
 103. 103,0 103,1 GEMMA VARLEY: Nothing duff about T4 Duffy (ang.). thesun.co.uk, 2008-07-21. [dostęp 2011-02-05].
 104. 104,0 104,1 104,2 bionic-music: Video : Basshunter on T4 On The Beach (ang.). bionic-music.blogspot.com, 2010-07-05. [dostęp 2011-02-05].
 105. Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku (pol.). media2.pl, 2008-04-25. [dostęp 2010-08-24].
 106. 106,0 106,1 GALA – GALA ROZDANIA NAGRÓD (pol.). ema2008.eska.pl, 2008-04-25. [dostęp 2011-02-06].
 107. THE DOME 45 (niem.). rtl2.de. [dostęp 2013-01-12].
 108. BASSHUNTER – ALL I EVER WANTED (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-02-04].
 109. Basshunter – All I Ever Wanted (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-08].
 110. BASSHUNTER – ALL I EVER WANTED (SONG) (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2010-09-26].
 111. All I Ever Wanted – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-04].
 112. Basshunter – All I Ever Wanted (ang.). youtube.com, 2010-07-29. [dostęp 2010-07-29].
 113. Basshunter – Please Don't Go (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-09-18].
 114. 114,0 114,1 BASSHUNTER – PLEASE DON'T GO (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 115. Newsflash: the worst single of 2008 is not by Scouting For Girls (ang.). popjustice.com, 2008-04-22. [dostęp 2011-01-09].
 116. BASSHUNTER – PLEASE DON'T GO (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-09-18].
 117. Basshunter – Angel In The Night (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-04].
 118. Chart Stats – Angel In The Night (ang.). chartstats.com. [dostęp 2010-05-08]. [zarchiwizowane z adresu 2008-09-17].
 119. Basshunter – Angel In The Night (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-08].
 120. Angel In The Night – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-04].
 121. Lauren Dyson (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-22].
 122. BASSHUNTER – I MISS YOU (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 123. Basshunter – I Miss You (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-04].
 124. Basshunter – I Miss You (ang.). top40-charts.com. [dostęp 2010-08-18].
 125. Basshunter – Walk On Water (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-06].
 126. Chart Stats – Walk On Water (ang.). chartstats.com. [dostęp 2010-10-13]. [zarchiwizowane z adresu 2011-07-27].
 127. 127,0 127,1 Basshunter – Bass Generation (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-16].
 128. Basshunter – Bass Generation (ang.). discogs.com. [dostęp 2010-08-19].
 129. BASSHUNTER FEAT. LAUREN – I CAN'T DENY (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 130. BASSHUNTER – I STILL LOVE (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 131. BASSHUNTER – DAY & NIGHT (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 132. Basshunter – Bass Generation (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-05].
 133. BASSHUNTER FEAT. STUNT – I WILL LEARN TO LOVE AGAIN (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 134. BASSHUNTER – ON OUR SIDE (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 135. BASSHUNTER – CAN YOU (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-02].
 136. BASSHUNTER – BASS GENERATION (ALBUM) (ang.). charts.org. [dostęp 2010-05-08].
 137. Basshunter – Bass Generation (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-08].
 138. Basshunter – Play Chart History – Bass Generation (ang.). billboard.com. [dostęp 2010-05-08].
 139. Basshunter – Play Chart History – Bass Generation (ang.). billboard.com. [dostęp 2010-05-09].
 140. Basshunter (ang.). bebo.com. [dostęp 2010-09-04].
 141. Basshunter (ang.). myspace.com. [dostęp 2010-09-04].
 142. Basshunter – Numbers (Official Free Download) (ang.). youtube.com, 2009-09-04. [dostęp 2010-09-05].
 143. Dance Nation Records (ang.). youtube.com. [dostęp 2010-09-05].
 144. "Bass Generation Tour" (ang.). getmein.com. [dostęp 2010-07-17].
 145. Basshunter – Every Morning (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-02-04].
 146. Basshunter – Every Morning (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-05-08].
 147. BASSHUNTER – EVERY MORNING (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2010-05-08].
 148. Every Morning – Basshunter (ang.). billboard.com. [dostęp 2011-02-04].
 149. Basshunter – Bydgoszcz 2009 (pol.). tvp.pl. [dostęp 2011-02-04].
 150. Hity na Czasie w Bydgoszczy już w weekend (pol.). bydgoszcz.dlastudenta.pl. [dostęp 2011-02-04].
 151. BASSHUNTER: I PROMISED MYSELF (VIDEO) – YET ANOTHER CLIFFHANGER! (ang.). 2009-10-17. [dostęp 2011-02-04].
 152. Chart Stats – I Promised Myself (ang.). chartstats. [dostęp 2010-05-08].
 153. And TWO! A Basshunter new album!! (ang. • fr.). basshunter-one.fr, 2012-11-25. [dostęp 2012-11-25].
 154. The Early Bedroom Sessions (pol. • fr. • ang. • niem. • hiszp. • wł. • niderl. • port. • tur. • chiń.). deezer.com, 2012-11-25. [dostęp 2012-11-25].
 155. Basshunter: The Early Bedroom Sessions (Pre-Order NOW!) (ang.). firstpost.com. [dostęp 2012-12-04].
 156. The Early Bedroom Sessions (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-01-01].
 157. Colin Gentry: Basshunter Interview (ang.). 4music.com, 2010-07-20. [dostęp 2010-08-19].
 158. Basshunter 'Saturday' (ang.). mydancenation.com. [dostęp 2013-01-12].
 159. Basshunter – Saturday (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-03-12].
 160. 160,0 160,1 Basshunter – Saturday – Song Performance: (ang.). acharts.us. [dostęp 2010-07-25].
 161. CHART ARCHIVE – TOP 40 OFFICIAL UK SINGLES ARCHIVE – 31st July 2010 (ang.). theofficialcharts.com. [dostęp 2010-07-25].
 162. Basshunter – Saturday (ang.). top40-charts.com. [dostęp 2010-08-17].
 163. Latest Gold / Platinum Singles (ang.). radioscope.net.nz. [dostęp 2011-01-23]. [zarchiwizowane z adresu 2011-08-24].
 164. Basshunter on Hollyoaks and BBLB! (ang.). mydancenation.com. [dostęp 2010-07-27].
 165. Dizzee Rascal, Basshunter Join T4 On The Beach Line-Up (ang.). gigwise.com. [dostęp 2010-07-27].
 166. Basshunter – Saturday (ang.). youtube.com, 2010-07-29. [dostęp 2010-07-29].
 167. 167,0 167,1 18 sierpnia 2010 (film, czas: 05:15) (pol.). tvp.pl. [dostęp 2011-02-05].
 168. Fest i hela huset (Basshunter vs. BigBrother) – Single (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2011-04-29].
 169. BASSHUNTER VS. BIG BROTHER – FEST I HELA HUSET (SONG) (ang. • szw.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-05-10].
 170. New single released next week! (ang. • fr.). basshunter-one.fr, 2012-04-04. [dostęp 2012-04-09].
 171. Basshunter – Dream on the Dancefloor (Official Video / HD) (ang.). youtube.com, 2012-09-28. [dostęp 2012-09-28].
 172. SteveAATW: Dream on the Dancefloor (Remixes) – EP (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-011-18].
 173. Basshunter – Calling Time (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-05-28].
 174. Basshunter – Crash & Burn (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-06-20].
 175. Basshunter – Calling Time (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-10-01].
 176. Bang Showbiz: Basshunter - Basshunter quits singing (ang.). contactmusic.com, 2013-07-26. [dostęp 2013-07-26].
 177. Danmarks Bedste Gamer 2008: Nicolas møder Basshunter (duń.). gamers-globe.dk. [dostęp 2011-11-18].
 178. BIOGRAFIA – NOTICIAS (hiszp.). danimata.es. [dostęp 2010-06-11].
 179. Various – Disco Estrella Vol. 12 (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-01-18].
 180. Neil Wilkes: Celebrity Big Brother 7 – Basshunter 'confirmed for Celeb BB (ang.). digitalspy.uk, 2010-01-01. [dostęp 2010-05-08].
 181. Basshunter – The Story So Far... (ang.). youtube.com, 2010-06-07. [dostęp 2010-09-26].
 182. Ordkrig mellan bönderna och artisterna (szw.). tv4.se. [dostęp 2011-02-05].
 183. CLIP SATURDAY, ET AUTRES NEWS IMPORTANTES !!! – BASSHUNTER DANS FORT BOYARD: (fr.). basshunter-one.fr. [dostęp 2011-02-05].
 184. BASSHUNTER : WALK ON WATER US VERSION ! (ang. • fr.). basshunter-one.fr, 2010-12-23. [dostęp 2010-12-26].
 185. Kid Ink – La La La (ang.). youtube.com, 2010-12-23. [dostęp 2010-12-23].
 186. Playing Mortal Online with Arnold! (ang.). youtube.com, 2011-05-17. [dostęp 2011-05-18].
 187. Melody Arash – Be in the video :) (ang.). youtube.com, 2011-06-28. [dostęp 2011-06-28].
 188. Melody Arash – Be in the video :) (ang.). youtube.com, 2011-06-29. [dostęp 2011-06-29].
 189. Warner Music Sweden: ARASH – "MELODY" VIDEO OFFICIAL (HD) (ang.). youtube.com, 2011-09-20. [dostęp 2011-10-06].
 190. Warner Music Sweden: Students 'endure' 20 hours of Basshunter song for charity (ang.). youtube.com, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].
 191. Students 'endure' 20 hours of basshunter song for charity (ang.). highbeam.com, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].
 192. Basshunter ‎– Elinor (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 193. 193,0 193,1 BASSHUNTER (ang.). basshunter.se. [dostęp 2011-08-15].
 194. extensive™ – music (ang.). youtube.com. [dostęp 2011-08-15].
 195. 195,0 195,1 195,2 Basshunter: 'I'm a legend' (ang.). news.bbc.co.uk, 2008-07-25. [dostęp 2011-08-15].
 196. 196,0 196,1 196,2 INTERVIEW MIT BASSHUNTER (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2011-08-16].
 197. Grammisvinnare 2008 (szw.). grammis.se. [dostęp 2014-02-06]. [zarchiwizowane z adresu].
 198. "Idol"-Ola het inför Rockbjörnen (szw.). st.nu, 2006-12-08. [dostęp 2014-02-06].
 199. Basshunter ja Juanes Helsingin – NRJ Radio Awards -gaalaan (fiń.). findance.com, 2006-12-22. [dostęp 2012-09-01].
 200. European Border Breakers Awards – nagroda dla artystów, którzy odnieśli sukces poza granicami swego kraju. (pol. • ang.). zpav.pl, 2008-01-16. [dostęp 2014-02-06]. [zarchiwizowane z adresu].
 201. Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku (pol.). media2.pl, 2008-04-25. [dostęp 2014-02-06].
 202. Duncan Geere: BT Digital Music Awards – nominations announced (ang.). techdigest.tv, 2008-09-17. [dostęp 2014-02-06].
 203. MTV Europe Music Awards 2008 (ang.). ema.mtv.pl. [dostęp 2014-02-06]. [zarchiwizowane z adresu].
 204. In 2008 I think the best is: (ang.). roty.tv. [dostęp 2014-02-27]. [zarchiwizowane z adresu].
 205. BASSHUNTER (ang.). awardsandwinners.com. [dostęp 2014-05-29].
 206. THE SCANDIPOP AWARDS! (ang.). scandipop.co.uk, 2009-01-02. [dostęp 2014-02-06].
 207. Ron Slomowicz „DJ Ron Slomowicz”: 2010 International Dance Music Awards at WMC – Winners Announced (ang.). dancemusic.about.com. [dostęp 2014-02-06].
 208. THE SCANDIPOP AWARD 2011: THE NOMINATIONS! (ang.). scandipop.co.uk, 2010-12-14. [dostęp 2014-02-06].
 209. Komputerowy Basshunter (pol.). interia.pl. [dostęp 2007-10-04].
 210. Basshunter – I Promised Myself (Official Video) (Out NOW) (ang.). youtube.com, 2009-10-15. [dostęp 2009-10-15].
 211. Ciekawostki o Malmö (pol.). tanie-loty.com.pl. [dostęp 2011-02-05].
 212. Jessica Boulton: BASSHUNTER'S NAZI-STYLE SALUTE (ang.). people.co.uk, 2010-01-24. [dostęp 2011-02-08]. [zarchiwizowane z adresu].
 213. Basshunter music star denies sex attack – charges (ang.). bbc.co.uk, 2011-01-12. [dostęp 2011-08-15].
 214. Basshunter arrested on sexual assault charges (ang.). nme.com, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-15].
 215. Basshunter: Proces w maju (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-01-13. [dostęp 2011-02-04].
 216. Nick Duquemin: Big D Relief as Basshunter Acquitted (ang.). theyorker.co.uk, 2011-06-19. [dostęp 2011-08-04].
 217. Jacopo Iannuci: JONAS: ODIO "I PROMISED MYSELF"! (wł. • ang.). basshunter.it, 2011-010-02. [dostęp 2011-10-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]