Bydgoszczanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bydgoszczanka
Ilustracja
Druga wersja szybowca
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Konstruktor

Stanisław Działowski,
Mieczysław Działowski

Typ

szybowiec

Konstrukcja

drewniana

Załoga

1

Historia
Data oblotu

1925

Lata produkcji

1925

Wycofanie ze służby

1925

Liczba egz.

1

Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość

10,25 m

Wydłużenie

7

Długość

6,5 m

Wysokość

2,6 m

Powierzchnia nośna

15 m²

Profil skrzydła

Barner[1]

Masa
Własna

78 kg

Użyteczna

70 kg

Startowa

148 kg

Dane operacyjne
Użytkownicy
Polska

Bydgoszczankapolski szybowiec amatorski, zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja szybowca

W 1924 roku Stanisław i Mieczysław Działowscy przystąpili do budowy pierwszej konstrukcji własnego projektu. Był nią szybowiec „Bydgoszczanka”, który zbudowano w warsztatach Szkoły Pilotów w Bydgoszczy[2]. Budowa trwała dwa miesiące i została zakończona w 1925 roku[3]. Konstrukcja została zgłoszona do udziału w II Wszechpolskim Konkursie Szybowców na Oksywiu, który odbył się w okresie maj-czerwiec 1925 r.[1]

Szybowiec otrzymał numer startowy 2, jego pilotem był sierż. Strzelczyk. Pierwszy lot został wykonany 18 maja 1925 roku i trwał 15 sekund. Podczas zawodów szybowiec wykonał kilka lotów trwających łącznie 1 minutę i 12 sekund[4].

W trakcie trwania zawodów szybowiec był modyfikowany. Pierwotnie szybowiec był wyposażony w podwozie kołowe, dzielony ster wysokości i nisko zawieszony ster kierunku. Po uszkodzeniu podczas kolejnego startu konstruktorzy przebudowali szybowiec, zmienili podwozie na płozowe oraz przesunęli wyżej ster kierunku[5].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Jednomiejscowy szybowiec w układzie górnopłata o konstrukcji drewnianej.

Kadłub kratownicowy, w kształcie owalnej ramy usztywnionej rozpórkami i naciągami linkowymi. Fotel pilota znajdował się w przedniej części kraty, pilot miał do dyspozycji wolant i orczyk[6].

Płat o obrysie trapezowym, dwudźwigarowy, na bazie zmodyfikowanego profilu Barnera[1]. Do pierwszego dźwigara kryty sklejką dalej płótnem[7]. Usztywniony naciągami ze stalowych linek biegnącymi do dolnej i górnej części ramy kadłuba. Płat był wyposażony w lotki o napędzie linkowym, mogące być jednocześnie wychylane w górę lub dół co wspomagało działanie steru kierunku[5].

Usterzenie o konstrukcji drewnianej, stery kryte płótnem. Statecznik poziomy usztywniony naciągami linkowymi.

Podwozie początkowo kołowe, amortyzowane sznurem gumowym. Następnie koła zastąpiono dwiema płozami. Płoza ogonowa drewniana.

Malowanie[edytuj | edytuj kod]

Elementy drewniane nie były malowane, pokrycie płócienne było w kolorze cellonowanego płótna. Na sterze kierunku był umieszczony napis "Bydgoszczanka", podczas konkursu na Oksywiu szybowiec miał na sterze kierunku i końcach lotek namalowany numer startowy "2"[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]