Gębice (powiat czarnkowsko-trzcianecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy miejscowości z gminy Czarnków. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Gębice
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat czarnkowsko-trzcianecki
Gmina Czarnków
Sołectwo Gębice
Liczba ludności ok. 1200 osób
Strefa numeracyjna (+48) 67
Kod pocztowy 64-707
(poczta: Gębice k. Czarnkowa)
Tablice rejestracyjne PCT
SIMC 0524878
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Gębice
Gębice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gębice
Gębice
Ziemia 52°54′20″N 16°41′21″E/52,905556 16,689167Na mapach: 52°54′20″N 16°41′21″E/52,905556 16,689167
Strona internetowa miejscowości

Gębicewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Czarnków. Znajduje się tutaj szkoła specjalna prowadzona przez Felicjanki oraz zespół szkół w Gębicach, który składa się ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum..W około 1879 roku został tu wybudowany kościół. Początkowo należał on do wyznania protestanckiego. Po roku 1945 stał się kościołem rzymskokatolickiej parafii Gębice. Miejscowość ma też swoją drużynę piłkarską – Sokół Gębice. We wsi funkcjonuje również Ochotnicza Straż Pożarna. W Gębicach urodził się Wawrzyniec Gembicki arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gębice położone są w północnej części województwa wielkopolskiego niedaleko Czarnkowa. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego. We wsi znajduje się siedem stawów, z których największy ma około 300 metrów długości. W pobliżu znajduje się źródło rzeki Flinty oraz kilka niewielkich lasów mieszanych. Od strony wschodniej wieś otoczona jest lasami, natomiast od strony pozostałych kierunków świata wieś otaczają grunty rolne.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat wsi kształtuje się pod wpływem trzech regionów klimatycznych: regionu środkowowielkopolskiego, środkowopomorskiego i regionu dolnej Warty. Długość trwania lata wynosi ok. 100 dni, zimy ok. 80, a liczba dni z mrozem waha się w przedziale 30–40. Okres wegetacyjny rozpoczyna się 1–5 kwietnia i kończy 1–5 listopada. Średnia roczna suma opadów wynosi 500–600 mm. Dominują wiatry zachodnie i południowo-zachodnie. System łąkowy w dolinie z udziałem wód otwartych, podmokłości, zarośli i zadrzewień, dużą akumulacją energii słonecznej w okresie wegetacji, tworzą klimat wilgotny, dobrze natleniony, nasycony roślinnymi substancjami lotnymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się że Gębice liczą od 430 do 460 lat. Duża część wsi należała do rodziny Paliszewskich herbu Habdank. Pozostała po nich willa oraz folwark wraz z dworem, zabudowaniami i grobowcem rodzinnym znajdującym się aktualnie na terenie ośrodka sióstr zakonnych "Felicjanki". Urodził się tutaj Wawrzyniec Gembicki arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. W Gębicach przed pierwszą wojną światową były wioską, w której dominowali protestanci. Wówczas na terenie wsi mieszkały (jak donoszą nieoficjalne źródła) ok. dwie rodziny katolickie. Sytuacja zmieniła się po II Wojnie Światowej, kiedy do miejscowości napłynęło znacznie więcej katolików, co spowodowało automatycznie iż kościół wybudowany ok. 1879 r. wówczas jako świątynia protestancka został prześwięcony w 1945 r. na wyznanie katolickie, jednocześnie powstała również Parafia Gębice.

Tradycja[edytuj | edytuj kod]

Co roku w ramach dnia dziecka w Publicznym Gimnazjum w Gębicach obchodzone są dni Sportu i Nauki, natomiast co kilka lat natomiast we wsi organizowane są dożynki parafialne, którym towarzyszy zazwyczaj największa atrakcja, czyli loteria.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]