Gemini 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gemini 4
Emblemat Gemini 4
Dane misji
Indeks COSPAR 1965-43A
Zaangażowani USA
Pojazd
Statek kosmiczny Gemini
Masa pojazdu 3,236 kg
Rakieta nośna Titan II GLV
Załoga
Zdjęcie Gemini 4
Edward Higgins White i James McDivitt
Dowódca James McDivitt
Załoga James McDivitt
Edward Higgins White
Start
Miejsce startu Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy'ego, USA
Początek misji 3 czerwca 1965 (15:15:59 UTC)
Wyjście w przestrzeń kosmiczną 3 czerwca 1965 - Edward Higgins White
Orbita okołoziemska
Apogeum 288 km km
Perygeum 160 km km
Misja Szablon:Misja kosmiczna infobox/
Czas na orbicie Szablon:Misja kosmiczna infobox/ 62
Lądowanie
Miejsce lądowania Atlantyk w odległości około 81,5 km od zaplanowanego miejsca(położonego 540 km na południe od Bermudów.
Lądowanie 7 czerwca 1965 (17:12:11 UTC)
Czas trwania misji 4d 01h 56m 12s
Przebyta odległość 5 242 682 km
Liczba okrążeń Ziemi 62
Program Gemini

Gemini 4 – drugi załogowy lot programu Gemini(ósmy amerykański załogowy lot w Kosmos) W trakcie czterodniowego lotu astronauta Edward Higgins White przeprowadził pierwszy amerykański spacer kosmiczny.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Rezerwowa[edytuj | edytuj kod]

CapCom[edytuj | edytuj kod]

Cele misji[edytuj | edytuj kod]

Był to pierwszy amerykański załogowy lot wielodniowy. Astronauci pozostawali na orbicie przez cztery dni. Misja Gemini 4 była przede wszystkim testem ludzkiego organizmu, który musiał zachować pełną sprawność w zupełnie nowej sytuacji i któremu narzucono całkowicie inny niż na Ziemi cykl aktywności i odpoczynku a także żywienia. Drugoplanowymi celami lotu były:spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej oraz pozostawanie w stałym położeniu na orbicie względem drugiego stopnia rakiety Tytan II, a także- jak-zwykle-ocena systemów statku i wykonywanie manewru zmiany płaszczyzny orbitalnej.

Start[edytuj | edytuj kod]

Start nastąpił 3 czerwca 1965 roku o godzinie 15:16:oo. Podczas odliczania nie wystąpiły żadne problemy. Był to pierwszy start transmitowany przez telewizję na żywo za granicę.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Lot Gemini 4 przeszedł do historii przede wszystkim jako misja, podczas której odbył się pierwszy amerykański spacer kosmiczny. Ed White spędził w otwartej przestrzeni 22 minuty. Astronauci ustanowili także nowy amerykański rekord długości lotu(cztery dni). Ponadto w trakcie tej misji po raz pierwszy wykorzystano nowe Centrum Kontroli Misji w Houston w Teksasie. Jednym z drugoplanowych celów był lot w stałym szyku z zużytym drugim stopniem rakiety Tytan II. Astronauci mieli się zbliżyć do celu i manewrować kapsułą w ten sposób, by pozostawać względem niego w stałym położeniu. Niestety, próby zakończyły się niepowodzeniem, a kapsuła oddalała się od drugiego stopnia rakiety za każdym razem, gdy astronauci starali się do niego zbliżyć. Przyczyna była oczywista: odpalając silniki, by przyspieszyć ruch statku w kierunku celu, astronauci przenosili kapsułę na nieco wyższą orbitę, na której statek poruszał się wolniej w stosunku do-pozostającego na niższej - drugiego stopnia rakiety. Podczas kolejnych misji spotkania na orbicie przebiegały już bez problemów. Wszystkie inne drugoplanowe cele misji zostały zrealizowane, nie udało się natomiast osiągnąć jednego z podstawowych. Sterowane przejście przez atmosferę pod kontrolą pokładowego komputera nie doszło do skutku ze względu na nieopatrznie dokonaną wcześniej zmianę oprogramowania.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Mimo, iż po locie Gemini 3 NASA zakazała nadawania misjom kryptonimów załoga nazwała misję American Eagle.
  • Pewnym problemem okazało się ściągnięcie White'a z powrotem do statku , jednak nie z przyczyn technicznych, lecz dlatego, że White'owi bardzo się spodobało na zewnątrz (astronaucie trzeba było powtarzać, by powrócił do kapsuły).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]