Homarzec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Homarzec
Nephrops norvegicus
(Linnaeus, 1758)
Nephropiade norvegicus
Nephropiade norvegicus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina homary
Gatunek homarzec
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło homarzec w Wikisłowniku

Homarzec, nerczan, (Nephrops norvegicus) – gatunek skorupiaka z rzędu dziesięcionogów i rodziny homarów (Nephropidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Nephrops Leach, 1814[1]. Jest to gatunek jadalny i ceniony ze względu na smak, nazywany też "langustynką" albo "scampi".

Budowa zewnętrzna[edytuj | edytuj kod]

Głowotułów i odwłok wydłużone, wąskie i drobniejsze niż u innych przedstawicieli tej samej rodziny. Pierwsza para odnóży gębowych jest długa, zakończona wydłużonymi i nieco różniącymi się od siebie szczypcami. Druga i trzecia para również jest przekształcona w szczypce. Poszczególne segmenty odwłoka zakończone są szpicem po obu stronach. Oczy są czarne i nabrzmiałe, o kształcie nerkowatym. Głowa ma dwa podłużne zgrubienia lub grzebienie pojawiające się również na pancerzu i szczypcach. Kolor pomarańczowo-czerwony. Długość ciała do 26,5 cm. Samce są większe od samic.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Homarzec spędza zimę w płytkich wodach, szukając odrobiny ciepła. Trudno go zaobserwować, gdyż ukrywa się w ciągu dnia, zagrzebując się w błotnistym podłożu. Wychodzi tylko o zmierzchu i o świcie, aby się pożywić. W pozostałej części roku wybiera głębsze, zatem zimniejsze wody, od ok. 100 nawet do 800 m głębokości. Najchętniej zamieszkuje miękkie, drobnopiaszczyste dno, gdzie chowa się w samodzielnie wyrytych podziemnych korytarzach – nierzadko bardzo długich i wyposażonych w przynajmniej jedno awaryjne wyjście.

W zachodniej części Morza Śródziemnego rozród trwa od lipca do lutego. Jaja mają początkowo kolor zielony, później stają się czerwone. Można je zobaczyć zgromadzone w dolnej części odwłoka samicy, gdzie są dodatkowo natleniane ruchem odnóży. Jaja są noszone przez samicę około 9 miesięcy. Larwy tych dziesięcionogów nazywane są żywikami. Homarce osiągają dojrzałość płciową w wieku dwóch lat.

Homarzec jest drapieżcą i samotnikiem, poluje i odżywia się głównie wieloszczetami, rybami i drobnymi skorupiakami.

Przypisy

  1. Nephrops. w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 29 października 2008]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. J. C. Early. Processing Norway lobsters. Food and Agriculture Organization.
  2. Nephrops norvegicus (Linnaeus, 1758) (ang.). FAO AdriaMed Project. [dostęp 29 października 2008].