id Software

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
id Software
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1991
Lokalizacja Mesquite, Teksas, USA
Ważni pracownicy John Carmack, gł. programista
Tom Hall, projektant
Adrian Carmack, producent
Branża Gry komputerowe
Produkty Wolfenstein 3D
Hexen
Hexen II
Heretic
Doom
Doom II
Doom 3
Quake
Quake II
Quake III Arena
Quake 4
Quake engine
Commander Keen
Rage
Wolfenstein
Zatrudnienie 200+[1]
Strona internetowa

id Software – producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.

24 czerwca 2009 roku na stronie id software, ogłoszony został oficjalny komunikat o nabyciu firmy przez amerykańskiego wydawcę gier ZeniMax Media.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona przez programistę Johna Carmacka, projektantów gier Johna Romero i Toma Halla oraz grafika Adriana Carmacka. Wszyscy założyciele poza Johnem Carmackiem odeszli z id Software. Jeszcze w trakcie prac nad Doomem odszedł Hall, John Romero opuścił firmę już po wydaniu wersji shareware'owej Quake'a, Adrian Carmack odszedł jako ostatni, w 2005 roku.

Obecnie w skład zespołu wchodzą:

A także: Christian Antkow, Timothee Besset, Mal Blackwell, Andy Chang, Jim Dosé, Pat Duffy, Robert A. Duffy, Brian Harris, Matt Hooper, James Houska, Donna Jackson, Jerry Keehan, Jason Kim, Seneca Menard, Steve Rescoe, John Root, Kenneth Scott, Marty Stratton, Patrick Thomas, Eric Webb, Jonathan Wright.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Commander Keen (1990)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra id Software, dzięki której firma wyróżniła się spośród konkurencji.

Catacomb 3D (1991)[edytuj | edytuj kod]

Strzelanka pierwszoosobowa, której silnik stał się bazą gry Wolfenstein 3D. W porównaniu do Hovertank 3D (także stworzonego przez id Software) cechuje się bardziej rozwiniętą grafiką – ściany nie są jednokolorowymi blokami, posiadają tekstury oraz naniesione płaskie obiekty.

Wolfenstein 3D (1992)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra Id Software, która odniosła sukces – głównie dzięki świetnej (jak na czasy procesorów taktowanych zegarem 8 MHz) pseudotrójwymiarowej grafice oraz kontrowersyjnemu tematowi. Jako agent specjalny aliantów podczas II wojny światowej, gracz penetrował podziemia nazistowskiej fortecy. Trzeba się było zmierzyć z hordami uzbrojonych po zęby esesmanów oraz wyprodukowanych podczas genetycznych eksperymentów potworów. Na koniec z samym Adolfem Hitlerem (kiedy udało się go zastrzelić, mówił płaczliwym głosem "Eva, auf Wiedersehen").

Spear of Destiny (1993)[edytuj | edytuj kod]

Sukces Wolfensteina był tak duży, że wkrótce agent Blazkowicz musiał zmierzyć się z kolejnymi produktami demonicznych nazistowskich eksperymentów. Ta sama grafika, trochę więcej poziomów i nowi przeciwnicy – to musiało na razie graczom wystarczyć. Id Software pracował już w tym czasie nad swoim największym hitem.

Doom (1993)[edytuj | edytuj kod]

Doom to jeden z największych przebojów w historii gier komputerowych. Nikt nie jest w stanie policzyć, ile razy został ściągnięty z Internetu (legalnie – w okrojonej wersji shareware lub nielegalnie, w pełnej wersji). Według danych PC Data w sklepach sprzedano ponad 2,9 mln. kopii, co wystarczyło, aby John Carmack (jeden z głównych twórców gry) mógł kupić sobie czerwone Ferrari Testarossa. Doom miał też licznych przeciwników – głównie wśród polityków i dziennikarzy, który posądzali go o propagowanie bezmyślnej przemocy i akcenty okultystyczne.

Doom II (1994)[edytuj | edytuj kod]

Sukces Dooma wiązał się nie tylko ze świetną trójwymiarową grafiką i dynamiczną akcją – prawdziwym przebojem okazały się rozbudowane możliwości gry w sieci lokalnej lub przez Internet. Możliwość stosunkowo łatwej rozbudowy gry o nowe poziomy przedłużyła jej życie i zdobyła dla niej nowych fanów.

Quake (1996)[edytuj | edytuj kod]

Id Software stał się schronieniem dla grupy perfekcjonistów – a ich głównym celem było stworzenie najdoskonalszego trójwymiarowego "silnika" graficznego, jaki dotychczas wyprodukowano. Ich każda kolejna gra przekraczała nową technologiczną barierę. Postacie i obiekty w Quake były bardziej złożone i lepiej animowane niż w jakiejkolwiek grze komputerowej wcześniej. Gracze kupili 1,8 mln. egzemplarzy.

Quake II (1997)[edytuj | edytuj kod]

Id zaczął zarabiać coraz więcej na opłatach licencyjnych – nie tylko sam produkował gry (które świetnie się sprzedawały), ale również pozwalał innym wykorzystać własny silnik graficzny w innych produktach. Sukces udało się powielić. Hexen II czy Soldier of Fortune okazały się przebojami, których sława przyćmiła swojego poprzednika.

Quake III: Arena (1999)[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersyjna decyzja przygotowania gry opracowanej wyłącznie do zabawy w sieci (można było grać z komputerem, ale tylko wtedy, kiedy "symulował" innych zawodników) nie przysporzyła ostatniemu Quake'owi popularności, ale gra i tak okazała się wielkim przebojem. Podobnie zresztą jak i opracowany na jej potrzeby silnik graficzny – do dzisiaj ukazują się gry na nim oparte, takie jak np. "Soldier of Fortune 2", który miał premierę na zachodzie pod koniec maja 2002 r. Ten sam silnik wykorzystany został również w grze "Call of Duty" która premiera miała 29 października 2003 r.

Return to Castle Wolfenstein (2001)[edytuj | edytuj kod]

W ramach przymierza z Gray Matter Software i Nerve Software powstał remake klasycznego hitu sprzed lat – Wolfensteina. Gra, mimo kontrowersji (zakazana sprzedaż w Niemczech), sprzedawała się bardzo dobrze i w ciągu dwóch pierwszych miesięcy sprzedało się ponad milion kopii gry.

Doom III (2004)[edytuj | edytuj kod]

Po długich oczekiwaniach trzecia część Dooma wreszcie się ukazała. Przed wydaniem gry większość prasy i graczy spodziewała się przełomu. Podniecenie podsycało id, obiecując nowy wymiar horroru i strzelanek. Jednak po wydaniu gry, niektórzy gracze nie byli zbyt zachwyceni. Wytykano grze nieludzkie wymagania sprzętowe, miała ona jednak rewolucyjną oprawę graficzną. Większość graczy posiadających słabsze komputery zachwalało Half-Life'a 2. Doom III posiadał świetny horrorowy klimat, dobrą fabułę i grywalność, która zdaniem niektórych graczy była dużo wyższa niż ta z Half Life 2. Efektem było 1,5 miliona sprzedanych kopii. Niedługo po wydaniu Dooma 3, pojawił się dodatek przedłużający tryb gry jednoosobowej.

Quake 4 (2005)[edytuj | edytuj kod]

Jest komputerową grą FPS wyprodukowaną przez Raven Software oraz id Software i wydaną przez Activision. Premiera odbyła się 18 października 2005 roku. Quake 4 korzysta z silnika graficznego stworzonego na potrzeby innej gry (Doom III).

Quake Live (2009)[edytuj | edytuj kod]

Ogłoszona w 2007 roku kolejna gra FPS w uniwersum Quake. Ma koncentrować się na aspekcie rozgrywek wieloosobowych w sieci. Według wystąpienia Johna Carmacka gra ma być darmową wersją Quake III Arena i być dostępna przez przeglądarkę internetową. Obecnie projekt jest w otwartej dla wszystkich fazie wersji Beta.

Wolfenstein (2009)[edytuj | edytuj kod]

Odnowiona wersja legendarnej gry Wolfenstein 3D. Gra jest tworzona przez Raven Software z współpracą z ID Software. Ponownie wcielamy się w postać B.J. Blazkowicza i walczymy z nazistami podczas II wojny światowej.

Rage (2011)[edytuj | edytuj kod]

Gra niezwiązana z żadną z wcześniejszych marek firmy. Zrobiona na nowym silniku o nazwie id Tech 5. Gra należy do gatunku first-person shooter i rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie przypominający film Mad Max oraz grę Fallout. Została wydana przez Bethesda Softworks.

Doom 4[edytuj | edytuj kod]

Planowana czwarta część legendarnej gry Doom. Został zapowiedziany 7 maja 2008 roku[2]. Ma korzystać z autorskiego silnika graficznego Id Tech 5. Najprowdopodobniej wyjdzie na nowe konsole ósmej generacji oraz komputery[3]. Szacowana data premiery ani dalsze szczegóły nie są jeszcze znane.

Rage 2[edytuj | edytuj kod]

Druga część postapokaliptycznej gry od Id. Prawdopodobnie oparta na silniku Id Tech 6. Data premiery ani szczegóły nie są znane.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]