Konstal NGd99

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alstom NGd99
Tramwaj Alstom NGd99 na ul. 3 Maja w Gdańsku
Tramwaj Alstom NGd99 na ul. 3 Maja w Gdańsku
Dane techniczne
Liczba członów 3
Długość 26 600 mm
Szerokość 2350 mm
Wysokość 3360 mm
Niskopodłogowość 70%
Masa 30 000 kg
Liczba i moc silników 4 × 140 kW
Prędkość maksymalna 80 (ogranicznik elektroniczny) km/h
Wnętrze
Liczba miejsc siedzących 50
Liczba miejsc stojących 270
[1]
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Portal Portal Tramwaje

Alstom NGd99 (zwany także Sokół) – trójczłonowy, jednokierunkowy, jednostronny, niskopodłogowy w 70%, silnikowy wagon tramwajowy produkowany w latach 1999-2000 przez zakłady Alstom Konstal w Chorzowie[2]. Nazwa modelu wywodzi się od Niskopodłogowy tramwaj dla Gdańska 1999 r.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Cztery wyprodukowane NGd99 to pierwsze wagony rodziny CITADIS 100, która została opracowana w zakładach Alstom-Konstal. Cała czwórka trafiła w latach 1999-2000 do Gdańska.

Większość urządzeń elektrycznych i wentylacyjno-grzewczych została zainstalowana na dachu tramwaju, co pozwoliło na obniżenie poziomu podłogi wagonu oraz ułatwiło dostęp serwisowy do tych urządzeń. Elektryka pojazdu opiera się na układach ONIX 800[3].

Tramwaj ma możliwość oddawania prądu do sieci jezdnej, podczas hamowania[4].

Na podwozie wagonu składają się dwa wózki napędowe bazujące na konstrukcji wózków z pojazdów CITADIS 200 (razem 4 silniki o mocy godzinnej 140 kW każdy) i jeden wózek toczny.

Długość całkowita wagonu wynosi 26,6 m, a masa własna 30 ton. Mimo że tramwaj jest częściowo wysokopodłogowy (w 30%) to wysoka podłoga umieszczona jest na tyle nisko, że możliwe było zastosowanie równej linii okien na całej długości wagonu. Pojazd jest niezwykle przestrzenny. Jako jeden z niewielu umożliwia swobodne manewrowanie kilkoma wózkami. Pojemność tramwaju wynosi 229 pasażerów, którzy mogą być przewożeni z prędkością do 80 km/h. Są to tramwaje o największej w Gdańsku prędkości. Zaletą wagonu jest duża liczba miejsc siedzących i bardzo duża pojemność, może zabrać łącznie 320 pasażerów.

Wagon wyposażono w pięcioro drzwi dla pasażerów oraz w jedne drzwi (przednie) wyłącznie dla motorniczego.

NGd99 wyposażono również w automatycznie wysuwaną rampę, umożliwiającą samodzielny wjazd osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim (umiejscowienie oznaczono należytym piktogramem). Niestety, po kilku latach eksploatacji i braku konserwacji, urządzenia te są na ogół niesprawne.

Siedzenia pasażerów zamontowane są przodem i tyłem (pojedynczo i podwójnie) oraz bokiem do kierunku jazdy. Wewnątrz pojazdu zainstalowano również oparcie z pasem bezwładnościowym (spotykane głównie w autobusach niskopodłogowych). Umożliwia on oparcie i przypięcie się stojącej osobie, niemogącej utrzymać równowagi.

Wnętrze tramwaju jest w całości ogrzewane i klimatyzowane.

Szkielet wagonu wykonany jest z elementów stalowych. Ściany przednia i tylna wykonane są z tworzywa sztucznego (żywice poliestrowo-szklane), dzięki czemu są łatwiejsze do wymiany w przypadku uszkodzenia. Odbojnik (element pomiędzy reflektorami, na którym znajdują się herb Gdańska i numer wagonu) wykonany jest z miękkiego materiału, który służy zamortyzowaniu uderzenia podczas kolizji. Szyby przednia i tylna są warstwowe, klejone do konstrukcji laminatowej ścian czołowych wagonu. Za przednią szybą zainstalowany jest szeroki, pikselowy wyświetlacz informacji o trasie. Za tylną szybą zamontowany jest mały wyświetlacz umożliwiający wyświetlenie tylko numeru linii[3]. Sufit wykonany jest z cienkich płyt laminowanych HDF. W suficie, środkiem wagonu wzdłuż osi wzdłużnej, biegną kanały systemu agregatów wentylacyjno - grzewczych. Przestrzeń pasażerska ogrzewana jest dodatkowo przez grzejniki elektryczne zamontowane na podłodze, pod siedzeniami[5].

Stanowisko motorniczego w kabinie zainstalowane jest w środku szerokości pojazdu. W końcu wnętrza tramwaju, w szafce aparatowej ukryty jest pulpit do jazdy manewrowej, do tyłu (bez konieczności przebywania motorniczego w kabinie) z maksymalną prędkością 15 km/h[6] [7].

Eksploatacja[edytuj | edytuj kod]

Konstal NGd99 był pierwszym w Gdańsku tramwajem o znacznej części niskiej podłogi (po fragmentarycznie niskopodłogowym Konstalu 114Na). Wszystkie cztery wagony eksploatowane są przez ZKM Gdańsk. Kursują na liniach 2, 6, 7 i 11, a stacjonują w zajezdni Wrzeszcz.

Państwo Miasto Artykuł Przewoźnik Typ Lata dostaw Numery taborowe Liczba
 Polska Gdańsk Tramwaje w Gdańsku ZKM Gdańsk NGd99 1999-2000 1001-1004 4
Suma 4

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dane techniczne. transportszynowy.pl.
  2. Alstom NGd99. gdanskietramwaje.psstm.prohost.pl.
  3. 3,0 3,1 Budowa. transportszynowy.pl.
  4. Sterowanie jazdą i hamulce. transportszynowy.pl.
  5. Wnętrze wagonu i drzwi. transportszynowy.pl.
  6. Kabina i pulpit motorniczego. transportszynowy.pl.
  7. Jazda manewrowa. transportszynowy.pl.