Mizar (gwiazda)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Współrzędne: Astronomia 13h23m54,00s; +54°56'00,00"

Mizar A/B
ζ 1,2 Ursae Maioris
Gwiazdy Mizar (po lewej) i Alkor
Gwiazdy Mizar (po lewej) i Alkor
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Wielka Niedźwiedzica
Rektascensja 13h 23,9m
Deklinacja +54° 56'
Odległość 78 ly
23,9 pc
Wielkość obserwowana 2,3/4,0m
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy karzeł (A)
Typ widmowy A2 V (A)
Wielkość absolutna 0,33m
Alternatywne oznaczenia

Mizar (zeta Ursae Majoris, ζ UMa) – gwiazda wielokrotna (poczwórna), czwarta co do jasności w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, (wielkość gwiazdowa dla całego układu: 2,23m). Gwiazda ta jest odległa od Słońca o ok. 78 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna dla całego systemu wynosi 0,33m.

System Mizara składa się z czterech gwiazd – ściślej dwóch par gwiazd podwójnych, które obiegając się wzajemnie, krążą także wokół wspólnego środka masy całego układu. Dopiero niedawno udało się je rozdzielić jako osobne gwiazdy, wcześniej były gwiazdami spektroskopowo podwójnymi. Składniki Mizar A1 i Mizar A2 mają jasność widomą 2,3m, zaś Mizar B1 i Mizar B2 4,0m.

Mizar znajduje się na niebie w niewielkiej odległości (709") od gwiazdy Alkor. Oba obiekty uchodzą za gwiazdę wizualnie podwójną i choć kwestia ta długo budziła wątpliwości, według nowych obserwacji są powiązane grawitacyjnie i stanowią układ sześciokrotny[1].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Gwiazdy Alkor i Mizar (dwa składniki) widziane przez teleskop; w rzeczywistości każda z trzech widocznych tu gwiazd jest układem podwójnym.