Naczelna Organizacja Techniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gmach siedziby NOT przy ul. Czackiego w Warszawie
Budynek NOT na Osiedlu Centrum C w Krakowie

Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (wcześniej Naczelna Organizacja Techniczna, NOT) – związek stowarzyszeń naukowo-technicznych o tradycji zapoczątkowanej przez założone w 1835 w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. Od 1905 posiada stałą siedzibę w Domu Technika w Warszawie, przy ul. Czackiego 3/5.

Naczelna Organizacja Techniczna powstała w 12 grudnia 1945 roku, w nowej formule działalności, nawiązując do tradycji Stowarzyszenia Techników z inicjatywy Bolesława Rumińskiego. Organizacja używała nazwy Naczelna Organizacja Techniczna od 1945 do 1990 r. Od 1990 do 28 września 1999 r. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – NOT. W Rejestrze Stowarzyszeń KRS zapisana jest jako Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych a w Statucie z 2005 r. używa nazwy Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce.

Z inicjatywy NOT powstał Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. Organem prasowym NOTFSN-T jest tygodnik Przegląd Techniczny istniejący od 1866 roku.

W ramach Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych jest 39 branżowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – SNT, reprezentujących wszystkie dziedziny techniki, skupia ok. 120 tysięcy członków:

NOT FSN-T jest członkiem 46 międzynarodowych organizacji m.in.:

  • Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich WFEO
  • Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich FEANI

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]