Naliściak brzozowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naliściak brzozowiak
Phyllobius betulinus
(Bechstein et Scharfenberg, 1805)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

Entiminae

Plemię

Phyllobiini

Rodzaj

naliściak

Podrodzaj

Phyllobius (Phyllobius)

Gatunek

naliściak brzozowiak

Synonimy
  • Curculio betulae Fabricius, 1801
  • Curculio betulinus Bechstein et Scharfenberg, 1805

Naliściak brzozowiak[1] (Phyllobius (Phyllobius) betulinus) – gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Entiminae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1801 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Curculio betulae. Nowy, obecnie uznawany epitet gatunkowy wprowadzili w 1805 roku Johann Matthäus Bechstein i Georg Ludwig Scharfenberg w kombinacji Curculio betulinus[2]. Historycznie gatunek ten umieszczany był w podrodzajach Mylacomias, Neripletenus, Phyllobidius, Phyllobiomorphus, Subphyllobius i Ustavenus. Współcześnie klasyfikowany jest w podrodzaju nominatywnym rodzaju naliściak (Phyllobius) i wyróżnia się w jego obrębie dwa podgatunki[3]:

  • Phyllobius (Phyllobius) betulinus betulinus (Bechstein et Scharfenberg, 1805)
  • Phyllobius (Phyllobius) betulinus hellenicus Apfelbeck, 1916

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Widok od spodu

Chrząszcz o ciele długości od 3,5 do 5 mm. Wierzch przedplecza i pokryw ma gęsto porośnięty jasnymi, odstającymi włoskami. Zielone lub złociste łuski porastają: boki przedplecza (wyjątkowo też jego wierzch, ale są tam wtedy rzadziej rozmieszczone i cieńsze), niezbyt gęsto pokrywy, gęsto przednie biodra i rejony przedpiersia ponad nimi, a w formie jasnych plam: episternity i epimeryty śródpiersia i zapiersia. Barwa czułków i odnóży jest żółtoczerwona z ciemniejszymi udami. Pokrywy mają łuski okrągławe, sterczące włoski o długości większej niż szerokość międzyrzędów oraz odgiętą listewkę w tyle, zaopatrzoną w pojedyncze łuski. Odwłok jest owłosiony, ale pozbawiony łusek. Odnóża mają zrośnięte pazurki, duże i szerokie zęby na udach, a te przedniej i środkowej pary mocno zaostrzone zewnętrzne krawędzie goleni[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla suche i ciepłe stanowiska w lasach liściastych i mieszanych, nasłonecznionych skrajach lasów i zarośli, dolinach rzecznych, nasłonecznionych stokach i wrzosowiskach. Imagines spotyka się od maja do lipca. Prowadzą aktywność dzienną. Są polifagiczne. Żerują na liściach brzóz[4], olch[1] oraz drzew i krzewów z rodziny różowatych, np. różach, głogach, śliwie tarninie i wiśni ptasiej[5]. Larwy przechodzą rozwój, odżywiając się korzeniami[4].

Gatunek zachodniopalearktyczny, głównie południowoeuropejski[5]. W Europie stwierdzony został w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Białorusi, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Ukrainie, w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Macedonii Północnej, Grecji i Rosji[3]. W Azji znany jest z Bliskiego Wschodu[3] i Kaukazu[5]. W Polsce jest rzadko obserwowany, znany głównie z południowej części kraju[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Naliściak brzozowiak. [w:] Encyklopedia Internautica [on-line]. [dostęp 2019-12-28].
  2. M.A. Alonso-Zarazaga, H. Barrios, R. Borovec, P. Bouchard, R. Caldara, E. Colonnelli, L. Gültekin, P. Hlaváþ, B. Korotyaev, C.H.C. Lyal, A. Machado, M. Meregalli, H. Pierotti, L. Ren, M. Sánchez-Ruiz, A. Sforzi, H. Silfverberg, J. Skuhrovec, M. Trýzna. Cooperative Catalogue of Palaearctic Coleoptera Curculionoidea. „Monografías electrónicas S.E.A”. 8, 2017. 
  3. a b c Phyllobius (Phyllobius) betulinus. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-26].
  4. a b c Stanisław Smreczyński: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 98b. Ryjkowce - Curculionidae. Podrodziny Otiorhynchidae, Brachyderinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1966, s. 50–58.
  5. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 19. Chrząszcze – Coleoptera. Ryjkowce – Curculionidae, część 1. Warszawa: 1993.