Strongman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Strongman (pl. siłacz) – określenie zawodnika oraz dyscypliny sportu siłowego polegającej na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu przedmiotów o dużej masie.

Przeciąganie ciężarówki

W XIX wieku termin ten odnosił się do osoby prezentującej dużą siłę (zanim sporty siłowe zostały skodyfikowane jako podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itp.) lub cyrkowca który wykonywał pokazy np. unoszenia ciężarów ponad głową, zginania stali, rozrywania łańcuchów, itp.

Strongman jako sport[edytuj | edytuj kod]

Strongman jest rodzajem sportu siłowego. Jest to młoda dyscyplina, uformowała się w drugiej połowie XX wieku. Strongman nie jest dyscypliną olimpijską. Pierwszym w historii tego sportu mistrzem świata został w 1977 r. Amerykanin Bruce Wilhelm.

W ostatnich latach ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach świata. Największym powodzeniem cieszy się w USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Iranie, Australii i RPA. Coraz więcej krajów organizuje swoje mistrzostwa strongmanów.

Sport strongman wymaga ogromnej siły fizycznej, ogromnej wytrzymałości i bardzo dobrej dynamiki. Jednocześnie jest bardzo widowiskowy, co sprawia że wielu zawodników przechodzi do tej dyscypliny z trójboju siłowego, podnoszenia ciężarów, kulturystyki i pchnięcia kulą. Sport ten predysponuje zawodników wysokich, dlatego uzyskują oni najlepsze wyniki. Sport strongman jest niemal całkowicie zdominowany przez zawodników białych.

Standardowe zawody odbywają się w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej powyżej 105 kg (masy ciała zawodnika). Osobno rozgrywana jest druga kategoria: strongmanlight, do 105 kg.

Od 1977 odbywają się co roku Mistrzostwa Świata Strongmanów, a od roku 2005 równolegle Mistrzostwa Świata IFSA Strongmanów. Trzecim najważniejszym i najbardziej prestiżowym pojedynkiem siłaczy są doroczne, organizowane od 2002 r. przez Arnolda Schwarzeneggera zawody Arnold Strongman Classic. Kolejnymi najważniejszymi, dorocznymi zawodami siłaczy są Drużynowe Mistrzostwa Świata Par Strongmanów i Mistrzostwa Europy Strongmanów.

Najlepsi zawodnicy są skupieni w trzech głównych, światowych federacjach: IFSA, WSF i WSMC.

Strongman w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce sport ten rozpoczął się tak naprawdę w 1998 r., kiedy na plaży w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody strongmanów. W lutym 1999 r. w hali Olivii, w Gdańsku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Strongmanów, a pierwszym Mistrzem Polski Strongmanów został Lubomir Libacki.

Kolejnym czołowym zawodnikiem na polskiej scenie siłaczy okazał się Jarosław Dymek, który jednak szybko został zdominowany przez bezkonkurencyjnego Mariusza Pudzianowskiego. Obaj stali się stałymi uczestnikami Mistrzostw Świata Strongmanów i najlepszą, eksportową parą siłaczy. Do najlepszych polskich zawodników dołączył wkrótce Sławomir Toczek.

Corocznie organizowanych jest w Polsce coraz więcej pojedynków i pokazów siłaczy. Na terenie Polski odbywa się również coraz więcej zawodów o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Mistrzostwa Europy Strongman, Super Serie, Pojedynek Gigantów, Polska kontra Reszta Świata, Mistrzostwa Europy Centralnej Strongman w Parach.

W Polsce istnieją dwie niezależne federacje siłaczy.

Mistrzowie Polski strongman:

Rok Mistrz Polski Miejsce zawodów
Mistrzostwa Polski Strongman 1999 Lubomir Libacki Gdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2000 Mariusz Pudzianowski Sopot
Mistrzostwa Polski Strongman 2001 Jarosław Dymek
Mistrzostwa Polski Strongman 2002 Jarosław Dymek
Mistrzostwa Polski Strongman 2003 Mariusz Pudzianowski
Mistrzostwa Polski Strongman 2004 Mariusz Pudzianowski
Mistrzostwa Polski Strongman 2005 Jarosław Dymek Starachowice
Mistrzostwa Polski Strongman 2006 Mariusz Pudzianowski Września
Mistrzostwa Polski Strongman 2007 Mariusz Pudzianowski Strzegom
Mistrzostwa Polski Strongman 2008 Mariusz Pudzianowski Częstochowa
Mistrzostwa Polski Strongman 2009 Mariusz Pudzianowski Malbork
Mistrzostwa Polski Strongman 2010 Rafał Kobylarz Zielona Góra

W mediach[edytuj | edytuj kod]

Stałe działy strongman znajdują się w magazynach prasowych Kulturystyka i fitness sport dla wszystkich oraz Kulturystyka i fitness.

Transmisje z zawodów można oglądać w programach telewizyjnych TVN, Eurosport, Eurosport 2, Tele 5, SportKlub, ESPN.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]