Synagoga w Bet Alfa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Synagogi Bet Alfa
Bet Alfa Synagogue Floor.jpg
Mozaika podłogowa w synagodze Bet Alfa
Położenie Dystrykt Północny,  Izrael
Siedziba Chefciba
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Synagogi Bet Alfa
Park Narodowy Synagogi Bet Alfa
Ziemia 32°31′09″N 35°25′37″E/32,519167 35,426944
Strona internetowa parku
Portal Portal Ochrona środowiska

Synagoga w Bet Alfa (hebr. בית הכנסת בית אלפא) – synagoga z czasów bizantyjskich położona na terenie kibucu Chefciba w północnej części Izraela. Obszar parku archeologicznego został objęty ochroną przez park narodowy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Synagoga jest położona w północnej części kibucu Chefciba w intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Harod, która jest położona między Doliną Jezreel a Doliną Beit Szean w Dolnej Galilei. Na południe i zachód od kibucu wznoszą się strome zbocza masywu górskiego Gilboa. Najbliżej położonymi górami są Har Barkan (497 m n.p.m.) i Har Gefet (318 m n.p.m.). Teren położony na północ od kibucu jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Na północ od kibucu przepływa strumień Harod, którego wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga Bet Alfa
Inskrypcje w synagodze Bet Alfa
Inskrypcje w synagodze Bet Alfa

Inskrypcje odkryte wewnątrz synagogi zostały wykonane w języku aramejskim i wskazują, że bożnica została wybudowana w okresie panowania bizantyjskiego cesarza Justyna I - lata około 518-527 n.e. Budowa synagogi została sfinansowana przez lokalną gminę żydowską. Dalsze jej losy nie są znane.

W 1928 roku pozostałości zapomnianej synagogi zostały przypadkowo odkryte przez mieszkańców sąsiedniego kibucu Chefciba. Podczas budowy systemu nawadniania pól, natknęli się oni na dużą mozaikę podłogową. Rok później pod auspicjami Uniwersytetu Hebrajskiego rozpoczęły się prace wykopaliskowe, prowadzone przez archeologa Eleazara Sukenika[1]. W 1962 roku rozszerzono obszar badań archeologicznych, odkrywając pozostałości okolicznych domów mieszkalnych. W skrytce pod jedną z podłóg odkryto skarb 36 bizantyjskich monet[2].

Park narodowy[edytuj | edytuj kod]

Architektoniczne pozostałości z synagogi wskazują, że kiedyś był to dwupiętrowy budynek z dziedzińcem, przedsionkiem i salą modlitewną. Zachowała się w niej mozaika podłogowa z VI wieku przedstawiająca m.in. Arkę Przymierza, ofiarowanie Izaaka, znaki zodiaku. Całość pozostałości synagogi z zachowanymi mozaikami umieszczono w klimatyzowanym budynku.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Czas zwiedzania parku wynosi około 1 godziny. Jest tutaj sklep z pamiątkami oraz bar. Audiowizualna prezentacja umożliwia poznanie warunków życia w V-VI wieku oraz obejrzeć zbliżenia mozaiki. Teren parku jest dostępny dla osób niepełnosprawnych[3].

Panorama mozaiki podłogowej w synagodze Beit Alfa

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beth Alpha. W: Nahman Avigad: Encyclopedia Judaica. Jerusalem: Keter Publishing House, 1972, s. 190-192.
  2. Dave Winter, John Matthews: Israel Handbook. Footprint Travel Guides, 1999, s. 646. ISBN 1-900949-48-2. [dostęp 2012-06-25]. (ang.)
  3. Bet Alfa Synagogue National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Przewodniki Wiedzy i Życia - Jerozolima i Ziemia Święta. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2009, s. 185. ISBN 978-837-575-640-1.