Teleturnieje nadawane w TVP2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Artykuł jest listą teleturniejów emitowanych w TVP2.

Obecnie nadawane[edytuj | edytuj kod]

Familiada[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Familiada.

Jeden z dziesięciu[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Jeden z dziesięciu.

Postaw na milion[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Postaw na milion.

Nienadawane[edytuj | edytuj kod]

5x5 – wygrajmy razem[edytuj | edytuj kod]

5x5 – wygrajmy razem – teleturniej emitowany w Polsce przez stację telewizyjną TVP2 od września 1995 do 2000. Gospodarzem programu był Marek Grabowski. Wyemitowano 65 odcinków (6 sezonów). Jeden odcinek trwał 25 minut. Program produkowała TVP Wrocław.

W teleturnieju brały udział dwie dwuosobowe drużyny. Zasady gry częściowo były oparte na grze bingo. Gra polegała przede wszystkim na odgadywaniu 5-literowych (później też 6-literowych) słów. Gracze znali pierwszą literę i mieli 5 prób do odpowiedzi. W miarę odgadywania byli naprowadzani, które litery występujące w podawanych przez nich odpowiedziach występują w odgadywanym haśle:

  • litera niebieska – niewłaściwa
  • litera czerwona – właściwa, w odpowiednim miejscu
  • litera żółta – właściwa, lecz w nieodpowiednim miejscu

Drużyna, która odgadła swoje hasło, losowała numer, który był wykreślany z planszy liczbowej zgodnie z zasadami bingo. Zawodnicy, którzy mieli więcej pieniędzy na koncie wchodzili do finału (w przypadku remisu dogrywka – 9 hasło, która grupa zgadła je jako pierwsza, przeszła do finału). W finale drużyna musiała w ciągu 2 i pół minuty odgadnąć jak najwięcej słów. Każde było warte 100 złotych. Gdy czas upłynął, liczył się ostatni wyraz wypowiedziany przez uczestników. Gdy był właściwy, grupa otrzymała dodatkowe 100 zł. Po tej rozgrywce należało zgadnąć główne hasło finałowe. Jeśli drużynie udało się odgadnąć ten wyraz w ciągu 5 podejść, padała główna wygrana (np. 10 000 złotych). Wtedy zwycięska grupa miała prawo do dalszej gry w kolejnych odcinkach.

Na podobnych zasadach opierał się teleturniej Lingo, emitowany w 2007 roku w TV4.

Duety do mety[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Duety do mety.

Dzieciaki górą![edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Dzieciaki górą!.

Fort Boyard[edytuj | edytuj kod]

Gilotyna[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Gilotyna (teleturniej).

Gra[edytuj | edytuj kod]

Gra – teleturniej emitowany w TVP2 na początku lat 90. XX wieku w niedziele wieczorem. Gracze grali w ping ponga na elektronicznym stole za pomocą joysticków, po czym odpowiadali na pytania – zagadki słowne. Para graczy, która prowadziła punktowo miała większe szansę na zdobycie nagrody głównej w Wielkim Finale, którą był samochód (były to raczej małe auta m.in. Opel Corsa i Peugeot 205). Innymi nagrodami były również bony pieniężne i wycieczki zagraniczne. Prowadzącymi byli Antoni Mielniczuk i Paweł Królikowski. Program emitowany był przez 3 lata (do wiosny 1996 r.), a produkowany był przy współpracy firmy producenckiej VERA tv z Telewizją Wrocław.

Koło Fortuny[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Koło Fortuny (teleturniej).

Krzyżówka 13-latków[edytuj | edytuj kod]

Krzyżówka 13-latkówteleturniej emitowany w latach 1994–2002. W pierwszym roku program nadawano na TV5, następnie w TVP2, do końca emisji. Prowadzony przez Katarzynę Dowbor, następnie przez Jarosława Kulczyckiego i później przez Andrzeja Nejmana. W teleturnieju spotykały się klasy trzynastolatków z trzech szkół. Każdą szkołę reprezentował jeden zawodnik, który odpowiadając na pytania i rozwiązując zadania quizowe zdobywał punkty oraz nagrody. Program produkowała firma Fajgel[1].

Krzyżówka 13-latków, czyli Światowid[edytuj | edytuj kod]

Krzyżówka 13-latków, czyli Światowidteleturniej emitowany w TVP2. Prowadził Andrzej Nejman. To program oparty na wspólnym rozwiązywaniu krzyżówki widocznej na „Piramidzie Wiedzy”. Uczestnikami teleturnieju były wyłącznie trzynastolatki. Miejscem akcji była „Dżungla Wiedzy”. Program prowadził Przewodnik, a pytania zadawał Światowid. W każdej edycji brało udział troje zawodników oraz składająca się również z trzynastolatków publiczność. Program miał charakter poznawczy i rozrywkowy. Trwał 25 minut. Program produkowała firma Fajgel[2].

Krzyżówka Szczęścia[edytuj | edytuj kod]

Krzyżówka Szczęścia – polski teleturniej emitowany w latach 1995-2003. Program miał wielu prowadzących, najdłużej w tej roli występowała Agata Młynarska. Oprócz niej przez program przewinęli się: Magda Mołek, Marek Obszarny, Krzysztof Hołowczyc, Krzysztof Mielańczuk, Krzysztof Rogala, Rafał Kubacki Tomasz Stockinger i Zdzisław Smektała. Wyemitowano 8 sezonów, jeden odcinek trwał 30 minut. Program produkowała firma Fajgel[3].

Teleturniej był emitowany w następujących stacjach, kolejno: PTV Echo, TVP Regionalna, TVP Wrocław, TVP Polonia oraz TVP2.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W grze brało udział trzech zawodników (w TVP 2 brały udział pary). Odgadywali oni hasła krzyżówki. Mogli trafić na pola premiowe i wygrywać różne nagrody rzeczowe (TVP Polonia).

Magia liter[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Magia liter.

Najlepszy z najlepszych[edytuj | edytuj kod]

Szalone liczby[edytuj | edytuj kod]

Szalone liczby – polski teleturniej edukacyjny dla dzieci i młodzieży emitowany przez telewizję TVP2 w latach 19951999, prowadzony przez Darię Trafankowską i Januarego Brunova. Program na licencji The Crazy Numbers. Czas trwania odcinka wynosił 30 minut.

W każdym odcinku brało udział troje zawodników startujących w określonych kategoriach wiekowych na tym samym poziomie szkoły podstawowej, ubranych w czapki baseballowe w kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim. Gra polegała na rozwiązywaniu zadań i łamigłówek matematycznych. Konkursy dla wszystkich grup wiekowych były podobne, ale z odpowiednim stopniem trudności.

Teleturniej produkowała firma Euromedia TV.

Tak to leciało![edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Tak to leciało!.

Tele Milenium[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Tele Milenium.

Tylko Ty[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Tylko Ty.

Va banque[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Va banque (teleturniej).

Wielka draka o dzieciaka[edytuj | edytuj kod]

Wielka draka o dzieciaka to teleturniej emitowany w 2010 roku, prowadzony przez Wojciecha Jagielskiego, podzielony na kilka rund, w którym rodzice musieli rozpoznać lub przewidzieć zachowanie swojego dziecka. Rywalizowały ze sobą 3 pary opiekunów. Do wygrania było kilkanaście tysięcy złotych- albo na stypendium (jeżeli w finale rodzice wygrali) albo na spełnienie marzenia dziecka, często zachcianek (jeżeli rodzice w finale przegrali). Po 1 sezonie program został zdjęty z anteny.

Wielka gra[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Wielka gra.

Zakręcony tydzień[edytuj | edytuj kod]

Zakręcony tydzień – pierwszy w Polsce teleturniej z gatunku „news entertainment” oparty na informacjach codziennie przekazywanych przez przemysł mediowy. Premiera miała miejsce 4 lutego 2007.

Troje uczestników programu zostaje na tydzień całkowicie odizolowanych od świata informacji w mazurskim hotelu. Po powrocie poddawani sa badaniom wariografem, które potwierdzają ich nieznajomość bieżących wydarzeń. Uczestnicy trafiają do studia, gdzie czekają na nich Wojtek Jagielski i Ewelina Kopic.

Prowadzący program w trakcie sześciu rund sprawdzają biegłość zawodników w odróżnieniu prawdy od fałszu, prawdziwych newsów od redakcyjnej mistyfikacji. Śmiałkowie poznają medialnego bohatera tygodnia i zagrają z gospodarzami programu w skojarzenia.

Finaliści sprawdzą swój refleks odróżniając prawdziwe tytuły prasowe od zmyślonych. Zwycięzca za zdobyte podczas programu mile lotnicze wybierze się w wymarzoną podróż.

W trakcie programu do zgromadzenia jest ponad 7000 punktów – mil lotniczych.

Złoty interes[edytuj | edytuj kod]

Złoty interesteleturniej, który był nadawany w TVP2 w latach 2003-2005 w czwartkowe popołudnia, prowadzony przez Janusza Weissa. Premiera programu miała miejsce 4 września 2003. Wyemitowano 46 odcinków (5 sezonów). Jeden odcinek trwał 35 minut. Program produkowały kolejno TVP Szczecin i TVP Wrocław.

W programie wyłoniona zostaje jednej (albo dwoje) z trójki bezrobotnych, która przedstawi najlepszy plan biznesowy. Na przedstawienie swojego planu uczestnik ma 1 minutę, zaraz po tym jury w składzie: Dariusz Rosati, Richard Mbewe i ks. Arkadiusz Nowak oceniają punktowo jego pomysł. Po zakończeniu prezentacji publiczność decyduje, kto wygrał nagrodę główną w wysokości 10 tysięcy złotych, dodatkowo jury przyznaje komputer. Teleturniej jest obecnie nieemitowany.

Przypisy

  1. Krzyżówka 13-latków – Fajgel (pol.). www.fajgel.com.pl. [dostęp 2010-03-13].
  2. Krzyżówka 13-latków, czyli Światowid – Fajgel (pol.). www.fajgel.com.pl. [dostęp 2010-03-13].
  3. Krzyżówka Szczęścia – Fajgel (pol.). www.fajgel.com.pl. [dostęp 2010-03-13].