Teretrius fabricii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teretrius fabricii
Mazur, 1972
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

gnilikowate

Podrodzina

Abraeinae

Plemię

Teretriini

Rodzaj

Teretrius

Podrodzaj

(Teretrius)

Gatunek

Teretrius (Teretrius) fabricii

Teretrius (Teretrius) fabricii – gatunek chrząszcza z rodziny gnilikowatych i podrodziny Abraeinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1972 roku przez Sławomira Mazura[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało długości od 1,8 do 2,4 mm, ubarwione smolisto-czarno z zielonkawym połyskiem, a czułkami i odnóżami rdzawymi. Głowa o drobnym i gęstym punktowaniu i małej jamce pośrodku. Przedplecze kwadratowe w obrysie, opatrzone bruzdą boczną, niezbyt gęsto usiane podłużnymi punktami. Pokrywy dłuższe niż szerokie, za nasadą ze słabym poprzecznym wgłębieniem, bez bruzdek grzbietowych; o krawędziach bocznych i tylnych czerwonawo prześwitujących. Pokrywy rzadziej od przedplecza punktowane, a ich guzy barkowe i szew gładkie. Propigidium i pygidium punktowane gęsto. Golenie przednie z pięcioma, środkowe z czterema lub pięcioma, a tylne z dwoma ząbkami[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje w wierzbach, w chodnikach Ptilinus fuscus oraz na dębach, bukach i brzozach razem z Lyctus linearis. Rzadziej na drzewach iglastych[3][2]. Roi się wspólnie z Ptilinus fuscus, a jego biologia jest słabo zbadana[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

W Europie wykazany został dotąd z Austrii, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, byłej Jugosławii, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Macedonii Północnej, Niemiec, Polski, Rumunii, europejskiej Rosji, Sardynii, Słowacji, Słowenii, Sycylii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Niepewne rekordy pochodzą z Grecji, Albanii, Luksemburga i Półwyspu Iberyjskiego[1]. Ponadto występuje na Kaukazie[3].

W Polsce jedyny przedstawiciel rodzaju, występujący lokalnie na nizinach i obszarach pagórkowatych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Teretrius fabricii na Fauna Europaea. [dostęp 2014-05-27].
  2. a b c Sławomir Mazur: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 11 – 12 Sphaeritidae i Gniliki – Histeridae. Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1973, s. 17-18.
  3. a b c Teretrius fabricii w Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-05-27].