Toše Proeski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 08:24, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Toše Proeski
Ilustracja
Imię i nazwisko

Todor Proeski

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1981
Prilep

Pochodzenie

Jugosławia

Data i miejsce śmierci

16 października 2007
Nova Gradiška

Instrumenty

gitara, fortepian, instrumenty klawiszowe

Gatunki

pop, rock

Zawód

wokalista

Aktywność

1999–2007

Todor „Toše” Proeski (mac. Toše Proeski, cyryl. Тоше Проески; ur. 25 stycznia 1981 w Prilepie, zm. 16 października 2007 w Novej Gradišce) – macedoński wokalista, reprezentant Macedonii podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.

Życiorys

Proeski podczas prób do występu w 44. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku

Proeski urodził się w Prilepie[1], w Macedonii, natomiast większość swojego dzieciństwa spędził w Kruszewie (w jego mieście rodzinnym)[1].

Początki kariery

Proeski zaczął śpiewać w wieku 12 lat, wówczas wystartował w festiwalu piosenki dziecięcej Zlatno slavejče w Skopje, na którym zaśpiewał piosenkę „Јаs i mојоt dеdо” w języku arumuńskim[2][3][4]. Jego kariera rozpoczęła się jednak w 1996 roku, kiedy wziął udział w festiwalu muzyki młodzieżowej Melfest w Prilepie. Po występie został wyróżniony za swoje mocne zdolności wokalne.

Wokalista zdobył rozpoznawalność po udziale w festiwalu Makfest w 1997 roku, w trakcie którego wykonał piosenkę „Pusti me”. Liczba jego fanów szybko rosła, a on w ramach promocji uczestniczył w takich konkursach, jak Skopje Fest i Ohrid Fest. Proeski współpracował z jednym z uznanych macedońskich autorów tekstów, Grigorem Koprovem, który napisał dla niego teksty do niektórych z największych przebojów w swojej karierze („Usni bd usni”, „Sonce vo tvoite rusi kosi”). W 1999 roku Proeski wydał swój debiutancki album, zatytułowany Nekade vo nokta, który zawierał jedenaście utworów. W lecie tego samego roku zagrał swój pierwszy koncert solowy w Skopje. W 2000 roku zaczął nagrywać materiał na swoją drugą płytę, zatytułowaną Sinot božji, którą zaczął promować pod koniec czerwca tego samego roku. Krążek zawierał kilka hitów, takich jak „Nemir”, nagrany w duecie z Karoliną Goczewą, „Vo kosi da ti spijam”, „Izlaži me ušte ednaš”, „Tajno moja” czy też „Iluzija”, za który dostał Grand Prix na festiwalu „Słowiański Bazar” w Witebsku.

2000-04: Konkurs Piosenki Eurowizji

W 2000 roku Proeski wziął udział w festiwalu Skopje Fest, będącym krajowymi eliminacjami do 45. Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas koncertu finałowego zaśpiewał utwór „Solzi pravat zlaten prsten”, który wygrał w głosowaniu telewidzów, jednak po zsumowaniu tego z wynikami głosowania komisji jurorskiej ostatecznie zajął 3. miejsce, przegrywając z Karoliną Goczewą i zwycięzcami selekcji, zespołem XXL.

Po nagraniu i wydaniu trzeciego albumu pt. Ako me Pogledneš vo Oči w listopadzie 2002 roku Proeski rozpoczął trasę koncertową po Macedonii. Zaczął promować się w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii. W kwietniu 2003 roku z utworem „Čija si” wygrał serbskie festiwal Beovizija, dzięki czemu miał reprezentować Serbię i Czarnogórę podczas 43. Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizator imprezy, Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła jednak, że z powodu dużego zainteresowania udziałem w widowisku, część kandydatów (w tym Serbia i Czarnogóra) musi zrezygnować ze startu.

W kolejnym roku macedoński nadawca macedoński MKTV wybrał wewnętrznie Proeskiego na reprezentanta Macedonii podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Stambule. W lutym telewizja przygotowała specjalny koncert selekcyjny, podczas którego wokalista zaprezentował osiem piosenek, spośród których telewidzowie oraz komisja jurorska wybrała jego konkursową propozycję – „Angel si ti”. W kwietniu wydał swój kolejny album, zatytułowany Dan za nas, na którym znalazły się wszystkie 8 kompozycji wykonanych podczas eliminacji[5]. Niedługo potem wokalista wyruszył w trasę promocyjną po kraju[6], miesiąc później wystąpił w finale Konkursu Piosenki Eurowizji z anglojęzyczną wersją utworu – „Life”, zajmując z nią ostatecznie 14. miejsce w końcowej klasyfikacji. W tym samym roku Proeski skomponował utwór „Muza” dla Martina Vučicia.

2005-07: Po tebe

W 2004 roku Proeski został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF i nagrał piosenkę „This World”, która stała się hymnem organizacji UNICEF. W tym samym roku wokalista podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Dallas Records, dzięki czemu jego następny album mógł zostać wydany w Chorwacji i Słowenii. W tych krajach Proeski nagrał piosenkę „Krajnje vreme” wraz ze słoweńską piosenkarką, Anją Rupel. Jego piąty album, zatytułowany Po tebe, ukazał się w 2005 roku i został wydany we wszystkich krajach byłej Jugosławii. Płyta osiągnęła wysoki poziom sprzedaży, stając się jednym z najbardziej uznanych albumów w historii na Bałkanach. Piosenki z krążka przez kilka miesięcy oblegały listy przebojów w Macedonii, Serbii, Chorwacji, Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie. Niedługo potem Proeski wydał debiutancki krążek kompilacyjny, zatytułowany Božilak, na którym umieścił 14 wybranych macedońskich pieśni tradycyjnych, które zostały zaaranżowane przez Sasę Nikolovski Gjumar, Ilija Pejovskiego i Soni Petrovskiego. Jego ostatni album, zatytułowany Igri bez granici (serb. Igra bez granica), został wydany w sierpniu 2007 roku na terenie byłej Jugosławii.

W 2007 nagrał swoją pierwszą piosenkę w języku słoweńskim – „Moja”, a także w języku włoskim – „Aria”, na której gościnnie zaśpiewała Gianną Nannini. Oprócz tego, wokalista w swojej karierze współpracował z takimi artystami, jak m.in. Antonija Sola, Bora CORBA, Esma Redżepowa, Goca Tržan, Grigor Koprow, Jeff Beck, Tony Cetinski i Željko Joksimović. Ostatni koncert Proeskiego odbył się 5 listopada 2007 roku, a miał on na celu zbiórkę pieniędzy dla szkół podstawowych w Macedonii. Zebrano dziesiątki tysięcy euro, na koncert przyszło ponad 40 tysięcy ludzi, a oglądany był na całym świecie.

2008: Śmierć

Zdjęcie centralnego placu w Skopje, gdzie mieszkańcy symbolicznie żegnali się ze zmarłą gwiazdą

W noc przed śmiercią Proeski udzielił wywiadu dla macedońskiej telewizji Kanal 5, w którym opowiedział m.in. o zamiarze skończenia studiów na Akademii Muzycznej, poszukiwaniach jego bratniej duszy oraz pracy nad nowym albumem[7][8].

Proeski zginął w wyniku wypadku drogowego na autostradzie w Chorwacji. Uroczystości pogrzebowe odbyły się z elementami ceremoniału wojskowego. 17 października 2007 władze macedońskie ogłosiły żałobę narodową. W pogrzebie wzięli udział m.in.: Prezydent Macedonii Branko Crwenkowski, Premier Nikola Gruewski, przewodniczący parlamentu Lubczo Georgiewski, dyplomaci oraz fani jego muzyki[9].

Pamięć po śmierci

W marcu 2008 roku w Strumicy otwarto specjalną wystawę, zatytułowaną Misja Anioła wśród ludzi, zawierającą 27 fotogramów, upamiętniającą zmarłego piosenkarza. Wystawa została zaprezentowana m.in. w Belgradzie, Zagrzebiu, Lublanie, Rzymie, Watykanie i Kalkucie[10].

31 maja tego samego roku podczas finału 12. Chorwackiego Radiowego Festiwalu w Opatija odbyła się światowa premiera klipu do utworu „The Hardest Thing” Toše Proeskiego. Podczas festiwalu po raz pierwszy przyznano także nagrodę jego imienia[11].

Dyskografia

Albumy studyjne

  • 1999: Nekade wo nokta
  • 2000: Sinot bożji
  • 2002: Ako me poglednesz vo oczi
  • 2002: Ako me pogledaš u oči
  • 2004: Den za nas
  • 2005: Po tebe
  • 2005: Pratim te
  • 2006: Bożiłak
  • 2007: Igri bez granici/Igra bez granica

Albumy pośmiertne

  • 2009: The Hardest Thing
  • 2010: Toše & Prijateli – jos uvjek sanjam da smo zajedno
  • 2011: So ljubav ot Tose

Przypisy

Szablon:Reprezentanci Macedonii w Konkursie Piosenki Eurowizji