Twierdzenie Orego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Twierdzenie Orego – twierdzenie podające warunek wystarczający na to, aby graf miał cykl Hamiltona. Zostało ono sformułowane w roku 1961 przez norweskiego matematyka Øysteina Orego.

Treść twierdzenia[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli w grafie prostym o n wierzchołkach, zachodzi następująca nierówność:

dla każdej pary niepołączonych bezpośrednio krawędzią wierzchołków i (tj. takich, że ), to graf posiada cykl Hamiltona.

Wersja twierdzenia z drogą Hamiltona[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli w grafie prostym o n wierzchołkach, zachodzi następująca nierówność:

dla każdej pary niepołączonych bezpośrednio krawędzią wierzchołków i (tj. takich, że ), to graf posiada drogę Hamiltona.

Dowód twierdzenia[edytuj | edytuj kod]

Dowód nie wprost. Przypuśćmy, że twierdzenie jest fałszywe, czyli dla pewnej liczby istnieje kontrprzykład – graf, który spełnia założenie twierdzenia, ale nie jest Hamiltonowski. Spośród wszystkich takich grafów rozpatrzmy te, które mają najmniejszą liczbę wierzchołków, a spośród nich (grafów) taki, dla którego wartość jest maksymalna. Jest to podgraf pełnego grafu hamiltonowskiego Dodanie do krawędzi z grafu daje w wyniku graf, który nadal spełnia założenia twierdzenia i który ma więcej niż krawędzi, a więc ze względu na wybór grafu tak powstały graf będzie miał cykl Hamiltona. To znaczy, że musi mieć (przynajmniej) drogę Hamiltona, określoną przez pewien ciąg wierzchołków, Ponieważ nie ma cyklu Hamiltona, to nie istnieje krawędź łącząca Z kolei z założenia wiemy, że:

Można teraz zdefiniować podzbiory zbioru takie, że:

i

wtedy:

i

Ponieważ:

i zbiór

ma co najwyżej elementów, a więc zbiór musi być niepusty. Istnieje więc liczba dla której istnieją krawędzie Wtedy droga:

jest cyklem Hamilotona w grafie sprzeczność. QED.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robin James Wilson, Marek Kubale: Wprowadzenie do teorii grafów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985, s. 53. ISBN 83-01-05247-3.