Viola rostrata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Viola rostrata
Ilustracja
Morfologia gatunku
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

malpigiowce

Rodzina

fiołkowate

Rodzaj

fiołek

Gatunek

Viola rostrata

Nazwa systematyczna
Viola rostrata Muhl. ex Pursh
Fl. Amer. Sept. 1: 174 (1813)[3]
Synonimy
  • Lophion rostratum (Muhl. ex Pursh) Nieuwl.
  • Viola rostrata var. elongata Farw.
  • Viola rostrata var. phelpsiae (Fernald) Farw.
  • Viola rostrata f. phelpsiae Fernald
  • Viola rostrata f. trirostrata Grover[3]

Viola rostrata Muhl. ex Pursh – gatunek roślin z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej[3][4]. W całym swym zasięgu jest gatunkiem najmniejszej troski, ale regionalnie – w Quebecu, Wisconsin i Massachusetts – jest zagrożony[5].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Rośnie naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. Został zaobserwowany w Kanadzie (w prowincjach Ontario i Quebec) oraz Stanach Zjednoczonych (w Alabamie, Connecticut, Georgii, Indianie, Kentucky, Marylandzie, Massachusetts, Michigan, New Jersey, stanie Nowy Jork, Północnej Karolinie, Ohio, Pensylwanii, Południowej Karolinie, Tennessee, Vermoncie, Wirginii, Wirginii Zachodniej i Wisconsin)[3][4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liście
Kwiaty
Pokrój
Bylina dorastająca do 5–20 cm wysokości. Pędy w liczbie od 1 do 7, są wznoszące się lub wyprostowane (często opadające podczas kwitnienia), nagie. Tworzy mięsiste kłącza[4].
Liście
Liście odziomkowe są od jednego do pięciu, ich blaszka liściowa ma nerkowaty lub jajowaty kształt, mierzy 1–4,5 cm długości oraz 1–4 cm szerokości, jest karbowana lub piłkowana na brzegu, ma nasadę od sercowatej do szeroko sercowatej i wierzchołek od tępego do ostrego, jej powierzchnia jest czasami z purpurowymi plamkami, zazwyczaj owłosiona, przeważnie u góry przy nasadzie, choć sporadycznie jest naga, liście są osadzone na nagim ogonku liściowym o długości 1–9,6 cm, przylistki są lancetowate, pierzaste, o ostrym wierzchołku. Liście łodygowe są podobnej wielkości co odziomkowe, lecz mają krótsze ogonki liściowe (0,4–4 cm długości), blaszka liściowa ma kształt od jajowatego do deltoidalnego, ma sercowatą nasadę i wierzchołek od spiczastego do ostrego[4].
Kwiaty
Pojedyncze, osadzone na zazwyczaj nagich szypułkach o długości 5-9 cm, wyrastających z kątów pędów. Mają działki kielicha o lancetowatym kształcie. Płatki mają blado lawendowo-fioletową barwę na obu powierzchniach, białe u nasady, trzy płatki dolne mają fioletowo-czarne żyłki, wszystkie są bez brody, najniższy płatek mierzy 8-20 mm długości, posiada podługowatą ostrogę o długości 10-20 mm (ma najdłuższą ostrogę ze wszystkich północnoamerykańskich gatunków fiołków) i białej barwie z fioletowym lub lawendowym odcieniem[4].
Owoce
Nagie torebki mierzące 4-6 mm długości, o elipsoidalnym kształcie. Nasiona mają barwę od beżowej do brązowej i osiągają 1,3–2 mm długości[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rośnie w lasach, na żyznym, umiarkowanie wilgotnym lub suchym i dobrze przepuszczalne podłożu. Występuje na wysokości od 200 do 1800 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do maja[4].

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

V. rostrata podobno krzyżuje się z fiołkiem labradorskim tworząc mieszańca V. × malteana House oraz z V. striata, z hybrydyzacji których powstaje V. × brauniae Grover ex Cooperrider[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  3. a b c d Viola rostrata Muhl. ex Pursh. Plants of the World Online. [dostęp 2021-03-11]. (ang.).
  4. a b c d e f g h Viola rostrata. Flora of North America. [dostęp 2021-03-11]. (ang.).
  5. Viola rostrata / Long-spur Violet. NatureServe Explorer 2.0. [dostęp 2021-03-11]. (ang.).