Wieprz (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ciacho5 (dyskusja | edycje) o 14:51, 23 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Wieprz
Ilustracja
Wieprz w pobliżu Trawnik
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. lubelskie

Rzeka
Długość 348,9 km
Powierzchnia zlewni

10300 km²

Źródło
Miejsce we wsi Wieprzów Tarnawacki
Współrzędne

50°30′41,3″N 23°26′42,8″E/50,511472 23,445222

Ujście
Recypient Wisła
Miejsce

na południe od Dęblina

Wysokość

ok. 112 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°32′51″N 21°50′03″E/51,547500 21,834167

Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Wieprzrzeka, prawy dopływ Wisły[2] o długości 348,9 km[3] i powierzchni dorzecza 10,4 tys. km².

Źródła rzeki znajdują się w lesie między miejscowościami Wieprzów Tarnawacki i Podhucie w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego. Przepływa przez Roztoczański Park Narodowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy oraz miejscowości: Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnystaw, Łęczna, Lubartów, Guciów, Bondyrz, Nielisz, Niebrzegów, Tarnogóra, Izbica, Krasnystaw, Borowica, Trawniki, Dorohucza, Siostrzytów, Milejów, Kijany, Zawieprzyce, Serniki, Szczekarków, Baranówka, Leszkowice, Luszawa, Wola Skromowska, Serock, Jeziorzany, Jawidz, Wólka Rokicka, Rokitno, Składów, Skoki, Blizocin, Pogonów, Baranów, Ułęż, Sędowice, Bobrowniki, Wirkowice. Uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina.

Rzeka jest połączona z Krzną przez Kanał Wieprz-Krzna. Jej lewymi dopływami są: Świerszcz, Pór, Łętownia, Werbka, Rakówka, Żółkiewka, Łopa, Marianka, Giełczewka, Bystrzyca, Minina, Bylina, a prawymi Łabuńka, Wolica, Wojsławka, Siennica Bzdurka Rejka, Mogielnica, Świnka, Tyśmienica, Zalesianka, Irenka.

W sieci ECONET Polska dolina Wieprza posiadała status krajowego korytarza ekologicznego (65k)[4]. Na rzece znajduje się zbiornik w Nieliszu.

Historia

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie Wieprza skoncentrowane były siły 4 Armii gotujące się do Bitwy Warszawskiej. We wrześniu 1939 rozegrała się nad Wieprzem jedna z większych bitew kampanii wrześniowej – kilkudniowe walki pod Tomaszowem (okolice Tarnawatki, Zielonego i Krasnobrodu).

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne