Wilhelm (książę Walii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Aegis Maelstrom (dyskusja | edycje) o 20:14, 27 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Wilhelm
Ilustracja
Wizerunek herbu
Książę Cambridge
Okres

od 29 kwietnia 2011

Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)

Data urodzenia

21 czerwca 1982

Ojciec

Karol, książę Walii

Matka

Diana, księżna Walii

Rodzeństwo

Henryk z Walii

Żona

Katarzyna, księżna Cambridge

Dzieci

Jerzy z Cambridge, Karolina z Cambridge, Ludwik z Cambridge

Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Ostu (Wielka Brytania) Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Medal za Osiągnięcie Połączonych Sił (Stany Zjednoczone)
Brytyjska rodzina królewska

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Wilhelm, książę Cambridge[1], właśc. Wilhelm Artur Filip Ludwik; ang. William Arthur Philip Louis; potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II, brat księcia Henryka. Jest drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Narodziny i rodzina

Książę Wilhelm urodził się w szpitalu św. Marii w Paddington, w zachodnim Londynie. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, najstarszy syn królowej Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Jego matką była lady Diana Spencer, najmłodsza córka Edwarda Spencera, 8. hrabiego Spencera. Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go „Wombat”.

Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 r. w dniu 82 urodzin jego prababci, w pokoju muzycznym Pałacu Buckingham, czego dokonał Arcybiskup Canterbury dr Robert Runcie. Jego rodzicami chrzestnymi byli: król Hellenów Konstantyn II, sir Laurence van der Post, Aleksandra Windsor, lady Ogilvy, Natalia Grosvenor, księżna Westminster, Norton Knatchbull, lord Romsey i lady Susan Hussey.

Wilhelm ma młodszego brata, księcia Henryka. Druga żona jego ojca, Camilla, księżna Kornwalii, jest ich macochą, dając im przybrane rodzeństwo: brata Toma Parkera Bowlesa i siostrę Laurę Lopes.

Ze strony matki jest potomkiem króla Karola II Stuarta poprzez jego nieślubnego syna Henry’ego FitzRoya, 1. księcia Grafton. Wnuczka 1. księcia lady Isabella FitzRoy poślubiła Francisa Seymoura-Conwaya, 1. markiza Hertford. Jednym z ich synów był admirał lord Hugh Seymour, którego wnuczka Adelaide Seymour poślubiła Fredericka Spencera, 4. hrabiego Spencera, w linii prostej prapradziadka Diany Spencer. Książę Wilhelm jest więc pierwszym od czasów królowej Anny potomkiem króla Karola I Stuarta, jaki zasiądzie na brytyjskim tronie.

Dzieciństwo

1 marca (Dzień św. Dawida) 1991 r. książę Wilhelm dokonał swojego pierwszego oficjalnego wystąpienia podczas wizyty w Cardiff, stolicy Walii. Po przybyciu samolotem ośmioletni książę został zabrany przez rodziców do Katedry Llandaff. Po tejże wizycie podpisał zwiedzającym książkę, demonstrując tym samym, że jest leworęczny. Zdjęcia księcia zrobione podczas jego wizyty wiszą na stałej wystawie w katedrze. Gdy odjeżdżał, wiele dzieci ze szkół i miejscowych rezydencji z otaczających terenów ofiarowało mu podarki.

3 czerwca 1991 roku książę Wilhelm trafił do Królewskiego Szpitala Berkshire, po tym jak został uderzony w głowę przez innego ucznia posiadającego kij golfowy. Książę nie stracił przytomności, ale miał pękniętą czaszkę i musiano go operować w Great Ormond Street Hospital. Blizna jest widoczna do dzisiaj.

Śmierć Diany, księżnej Walii

31 sierpnia 1997 roku matka księcia Wilhelma Diana i jej towarzysz Dodi Al-Fayed zginęli w wypadku samochodowym w Paryżu. Zginęła zaledwie kilka dni po spędzonych razem z Wilhelmem i Henrykiem wakacjach w południowej Francji. Obaj książęta przebywali wówczas razem z królową w zamku Balmoral. Ich ojciec Karol obudził Wilhelma w nocy, aby powiadomić go o śmierci matki. Wspólnie z ojcem zdecydowali, że młodszego brata poinformują o katastrofie następnego dnia rano.

Na pogrzebie Diany książę Wilhelm w towarzystwie ojca, brata, dziadka księcia Filipa i wuja – Charlesa Spencera 9. hrabiego Spencera – szedł za trumną od Pałacu Buckingham aż do Westminster Abbey. Podczas ceremonii lord Spencer obiecał, że rodzina Spencerów będzie się bardziej interesowała dziećmi Diany, chociaż Wilhelm od momentu pogrzebu nie widział za często jego ani matki Diany (Frances Shand Kydd), nim ta zmarła.

Wykształcenie

Książę Wilhelm podczas meczu polo w lipcu 2007 roku

Książę Wilhelm rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor, później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School w zachodnim Londynie, następnie zaś do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do Eton College. Ze szczególnym zainteresowaniem studiował biologię, geografię i historię sztuki na poziomie zaawansowanym.

Jak większość brytyjskich nastolatków, książę Wilhelm po ukończeniu Eton, zrezygnował na rok z kontynuowania nauki (tzw. gap year lub year off). Wziął udział w obozie British Army w Belize. Później został wolontariuszem Raleigh International w południowym Chile. Świat obiegły zdjęcia przedstawiające księcia Wilhelma czyszczącego toaletę.

Po zakończeniu przerwy w 2001 roku książę rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St Andrews (Szkocja). Uniwersytet ukończył w 2005 roku. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, ale później zmienił przedmiot na geografię. Kończąc uniwersytet uzyskał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy, co jest najlepszym akademickim wynikiem osiągniętym przez następcę brytyjskiego tronu. Podczas nauki w Fife książę używał imienia William Wales.

W styczniu 2006 roku książę wstąpił do Royal Military Academy w Sandhurst, dołączając do swojego młodszego brata, księcia Henryka, który uczył się tam od maja 2005 roku. 15 grudnia 2006 ukończył Akademię i otrzymał stopień podporucznika[2].

Obowiązki księcia

W lipcu 2005 roku książę otrzymał od królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie, reprezentując babkę na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią 2005 roku książę Wilhelm pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, w posiadłościach Peregrine’a Cavendisha księcia Devonshire. Potem pracował w londyńskiej HSBC Group.

Pierwszym patronatem księcia Wilhelma był patronat na UK Centrepoint, organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. Kiedy jego matka wspierała tę organizację, książę Wilhelm często towarzyszył jej podczas wizyt. Wilhelm wspiera także Tusk Trust, afrykańską organizację charytatywną z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie.

Od maja 2006 roku książę przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. W sierpniu ogłoszono, że książę zostanie wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby, wspierając swoją babkę, która jest prezesem tego związku. Nową funkcję objął w lutym 2007 roku.

Od 1 stycznia 2009 roku jest kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Królowa mianowała wnuka honorowym dowódcą m.in. bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji, honorowym dowódcą flotylli okrętów podwodnych.

Od 23 czerwca 2010 jest Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego.

Przyszłość

W przypadku objęcia tronu przez ojca książę Wilhelm odziedziczy tytuły księcia Rothesay i księcia Kornwalii oraz zostanie ogłoszony przez króla księciem Walii.

Jako najstarszy syn księcia Karola Wilhelm odziedziczy w przyszłości tytuły króla Wielkiej Brytanii i 15 krajów Wspólnoty Narodów (są to Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Wyspy Salomona i Tuvalu). Jeżeli zdecyduje się używać swojego pierwszego imienia, będzie królem Wilhelmem V. Może również użyć jednego ze swoich pozostałych imion. W każdym przypadku (Artur, Filip i Ludwik) będzie pierwszym historycznie potwierdzonym brytyjskim monarchą, używającym takiego imienia.

W wypadku śmierci Karola przed królową Elżbietą II, Wilhelm automatycznie stanie się następcą tronu i obejmie władzę po Elżbiecie II.

Życie prywatne

Podobnie jak matka, książę Wilhelm nie lubi królewskiego protokołu i ceni sobie swobodę w relacjach z poddanymi.

Prywatne życie księcia wzbudza zainteresowanie prasy. Wiele młodych kobiet było wymienianych jako potencjalne partnerki księcia. Wśród nich wymieniano m.in. Christinę Aguilerę i Natalie Imbruglię. W 2006 roku media ogłosiły, że książę spotyka się od dwóch lat z Catherine Middleton (Kate Middleton). Kate towarzyszyła księciu podczas oficjalnych uroczystości i wydaje się być akceptowana przez dwór królewski (była nawet zaproszona przez królową na Boże Narodzenie do rodziny królewskiej, ale odmówiła, woląc spędzić ten czas z własną rodziną). 14 kwietnia 2007 roku brytyjskie media poinformowały o końcu związku Wilhelma i Kate. Wkrótce para ponownie zaczęła pojawiać się razem publicznie.

Został sportretowany w serialu komediowym The Windsors, w rolę Willhelma wcielił się Hugh Skinner[3]

Zaręczyny i ślub

16 listopada 2010 roku Clarence House poinformowało o tym, iż książę oświadczył się Kate Middleton podczas ich wspólnych wakacji w Kenii. Wiadomość ta była niespodzianką nie tylko dla zwykłych Brytyjczyków, ale także dla mediów, rządu, rodziny królewskiej, a nawet samej Królowej, która wyraziła swe zadowolenie z uroczystości ślubnej. Ceremonia ta została wyznaczona na 29 kwietnia 2011.

Książę Wilhelm i Catherine Middleton na balkonie Pałacu Buckingham

Książę Wilhelm i Catherine Middleton pobrali się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminsterskim o godzinie 11.00 czasu angielskiego.

Potomstwo

3 grudnia 2012 roku pałac św. Jakuba oficjalnie ogłosił, iż książę i księżna Cambridge spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Poród żony księcia Williama przewidywany był na lipiec 2013 roku[4]. 22 lipca 2013 roku na sztalugach przed Pałacem Buckingham została umieszczona oficjalna informacja o narodzinach syna[5], natomiast 23 lipca książę pokazał razem z księżną Katarzyną swego pierworodnego syna. Chłopiec otrzymał imiona Jerzy Aleksander Ludwik (ang. George Alexander Louis).

8 września 2014 roku Pałac Kensington oficjalnie ogłosił, że książę i księżna Cambridge spodziewają się swojego drugiego dziecka[6][7]. 2 maja 2015 roku Pałac Kensington ogłosił, że urodziła się córka książęcej pary[8]Karolina Elżbieta Diana (ang. Charlotte Elizabeth Diana).

4 września 2017 roku ogłoszono, że para spodziewa się trzeciego dziecka[9]. 23 kwietnia 2018 roku Pałac Kensington ogłosił, że o godz. 11:01 brytyjskiego czasu urodził się drugi syn książęcej pary [10]. Dziecko otrzymało imię Ludwik Artur Karol.

Tytulatura

Książę Wilhelm nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Prince of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) i jest tytułowany Jego Królewską Wysokością (His Royal Highness). Po wstąpieniu ojca na tron prawdopodobnie otrzyma tytuł księcia Walii, a na pewno tytuł księcia Kornwalii. Jeżeli ojciec umrze przed królową Elżbietą, książę Wilhelm automatycznie stanie się księciem Walii, ale już nie księciem Kornwalii.

29 kwietnia 2011 królowa Elżbieta II przyznała swemu wnukowi Wilhelmowi z okazji jego ślubu tytuł księcia Cambridge z dodatkowymi tytułami hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus[11].

W języku angielskim jego skrócona tytulatura to: His Royal Highness The Duke of Cambridge[11]

Odznaczenia (lista niepełna)

Genealogia

Prapradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy V Windsor
(1865–1936)
∞ 1893
Maria Teck
(1867–1953)

Claude Bowes-Lyon
(1855–1944)
∞ 1881
Cecilia Cavendish-Bentinck
(1862–1938)

Król Grecji
Jerzy I Glücksburg
(1845–1913)
∞1867
Wielka Księżna
Olga Konstantinowna
Romanowa

(1851–1926)

Ludwik Battenberg
(1854–1921)
∞1884
Wiktoria Hessen-Darmstadt
(1863–1950)

Charles Spencer
(1857–1922)
∞ 1882
Margaret Baring
(1868–1906)

James Hamilton
(1869–1953)
∞ 1894
Rosalind Cecilia Bingham
(1869–1958)

James Roche
(1852–1920)
∞ 1880–1891
Frances Work
(1857–1947)

William Smith Gill
(1865–1957)
∞1898
Ruth Littlejohn
(1879–1964)

Pradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy VI Windsor (1895–1952)
∞ 1923
Elżbieta Bowes-Lyon (1900–2002)

Andrzej Glücksburg (1882–1944)
∞1903
Alicja Battenberg (1885–1969)

Albert Spencer (1893–1975)
∞ 1919
Cynthia Hamilton (1898–1972)

Edmund Roche (1885–1955)
∞ 1931
Ruth Gill (1908–1993)

Dziadkowie

Królowa Wielkiej Brytanii
Elżbieta II Windsor (ur. 1926)
∞1947
Książę Edynburga
Filip Mountbatten (ur. 1921)

Edward Spencer (1924–1992)
∞ 1954–1969
Frances Ruth Roche (1936–2004)

Rodzice

Książę Walii Karol Mountbatten-Windsor (ur. 1948)
∞1981-1996
Diana Spencer
(1961–1997)

Wilhelm Mountbatten-Windsor (ur. 21 czerwca 1982)

Przypisy

  1. Książęta Wilhelm i Henryk. Poradnia językowa PWN. [dostęp 2015-01-21].
  2. Royal News: December 2006.
  3. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
  4. Duchess of Cambridge due to give birth in July.
  5. Royal baby: Kate gives birth to boy. www.bbc.co.uk, 22 lipca 2013. [dostęp 2013-07-22]. (ang.).
  6. Royal baby: Prince William and Kate expecting second child. bbc.co.uk, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
  7. Rebecca English, Mark Duell: Duchess of Cambridge is pregnant with her second child - but is being treated for severe morning sickness. Daily Mail, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
  8. Kate urodziła. tvn24.pl. [dostęp 2015-05-02].
  9. To oficjalne! Księżna Kate jest w trzeciej ciąży - WP Gwiazdy. 04-09-2017. [dostęp 04-09-2017].
  10. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2018-04-23].
  11. a b Decyzja Elżbiety II o nadaniu tytułów (ang.).
  12. Prince William is appointed to the Order of the Garter. princeofwales.gov.uk, 2008-04-23. [dostęp 2011-05-04]. (ang.).
  13. New appointments to the Order of the Thistle. royal.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18]. (ang.).
  14. The Duke of Cambridge is appointed Knight of the Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle by The Queen. princeofwales.gov.uk, 2012-05-29. [dostęp 2012-06-18]. (ang.).
  15. Książę William w mundurze RAF-u i z medalem. interia.pl. [dostęp 16 września 2010].
  16. Prince William to receive US medal for role in drugs bust. hellomagazine.com, 6 lipca 2008. [dostęp 17 kwietnia 2011]. (ang.).
  17. Sunday Express – US gives William a medal. postimage.org, 6 lipca 2008. [dostęp 17 kwietnia 2011]. (ang.).

Szablon:Władca Szablon:Władca