Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
logo
Forma prawna jednostka budżetowa
Data założenia 1992
Państwo  Polska
Siedziba ul. Żelazna 61
Dyrektor Wiesław Witek
Branża transport publiczny (metro, autobus, tramwaj, kolej, dawniej trolejbusy)
Strona internetowa

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, ZTM – organ samorządu Warszawy, powołany w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego decyduje o przebiegu tras autobusów, tramwajów, metra czy lokalizacji przystanków. Do jego zadań należy m.in. planowanie, organizacja i koordynacja układu komunikacyjnego oraz rozkładów jazdy linii w Warszawie, a także w innych gminach aglomeracji, jeśli przewidują to porozumienia lub członkostwo w związku międzygminnym[1], a także tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju systemu transportu rowerowego. Realizuje również zadania związane z wdrożeniem, zarządzaniem i eksploatacją systemu Warszawski Rower Publiczny.

Operatorzy[edytuj | edytuj kod]

Obsługę linii komunikacyjnych ZTM zapewniają spółki samorządowe:

oraz prywatne:

Wykaz ajentów na 30.07.2014

Tramwaj PESA 120Na "Swing" linii 4 TW (kierunek: Wyścigi)

Dzięki integracji ZTM z przewoźnikami kolejowymi pasażerowie korzystają również z:

ZTM ma prawo do karnego zmniejszania kwoty, którą płaci przewoźnikom za każdy przejechany kilometr, do nałożenia kar za niewykonane kursy, renegocjację oraz zerwanie umowy z ajentami w przypadku naruszania prawa lub umowy[3]. Przejazd odbywa się na podstawie biletów okresowych ZTM (oferta nie dotyczy biletów czasowych [20-minutowych]). Obowiązują uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, zgodnie z taryfą.

ZTM oferuje pasażerom szeroki zakres biletów, od zwykłych biletów jednorazowych, czasowych krótkoterminowych, dobowych, po bilety 30-dniowe i 90-dniowe zakodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Ceny jednorazowych biletów od 1 stycznia 2013 r. wynoszą:

  • normalny, jednorazowy – 4,40zł
  • ulgowy (50%), jednorazowy – 2,20zł

Od 1 stycznia 2014 bilety jednorazowe zyskały nową funkcjonalność. Działają jako bilety jednorazowe przesiadkowe. Oznacza to, że można nimi podróżować całą trasę jednym środkiem transportu lub korzystać z przesiadek. Wtedy bilet ważny jest przez 75 (I strefa) lub 90 minut (II strefa).

Warszawski Rower Publiczny[edytuj | edytuj kod]

1 sierpnia 2012 został uruchomiony system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, oferujący początkowo ok. 1000 rowerów, w 55 stacjach dokujących w Śródmieściu, Ursynowie i na Bielanach, a później w kolejnych dwóch stacjach na Wilanowie[4].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

  • Grudzień 2006 – Lipiec 2013 : Leszek Ruta[5]
  • Lipiec 2013 - Grudzień 2013: p.o. Andrzej Franków[6]
  • Grudzień 2013 - : Wiesław Witek

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]