Algieria francuska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Algérie
Algieria
Imperium osmańskie 1830-1962 Algieria
Flaga Algierii
Godło Algierii
Flaga Algierii Godło Algierii
Język urzędowy francuski
Stolica Algier
Status terytorium departament
Zależne od Francji
Powierzchnia
 • całkowita

2 381 741 km²
podbój, kolonizacja 1830
Uzyskanie niepodległości 3 lipca 1962
Religia dominująca islam, chrześcijaństwo, judaizm
Mapa Algierii

Algieria francuska – byłe terytorium na północy kontynentu afrykańskiego i południu basenu Morza Śródziemnego, które w 1830 zostało zajęte przez Francję i następnie stopniowo kolonizowane przez jej osadników.

Wybudowany przez francuskich osadników kościół Notre Dame D'Afrique
Algieria Francuska w 1877

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1830 Francja najechała i krwawo podbiła Algierię. W 1848 Algieria została de iure włączona do Francji i pozostawała jej częścią aż do 1962 (de facto stanowiła terytorium zależne z osobnymi władzami i prawodawstwem), kiedy to w wyniku wojny algierskiej ostatecznie przyznano Algierii niepodległość.

Status Algierii był wielokrotnie zmieniany. Po początkowej okupacji wojskowej, w 1834 nadano jej status kolonii. W 1848 Konstytucja II Republiki uznała Algierię za integralną część terytorium francuskiego. Choć od tego czasu formalnie stanowiła integralną część Francji, faktycznie nadal była kolonią, w której tylko część praw metropolii było wprowadzane, znaczna część prawodawstwa była zaś uchwalana osobno dla Algierii (początkowo jedynym "francuskim" prawem Algierii było prawo wyboru deputowanych do parlamentu francuskiego, co obecnie posiada każde francuskie terytorium zależne). Algieria, podzielona na departamenty, miała wspólnego gubernatora generalnego, mianowanego przez Paryż i mającego reprezentować interesy Francji, a do 1898 obieralne zgromadzenie kolonialne. W 1900 Algieria otrzymała osobną od Francji osobowość prawną i osobny budżet. Znaczna część prawodawstwa algierskiego dyskryminowała ludność autochtoniczną (m.in. ograniczano prawo własności, utrudniano otrzymanie obywatelstwa francuskiego, zakazywano wyjazdów do Francji).

W listopadzie 1942 miała miejsce amerykańsko-brytyjska operacja desantowa (Operacja Torch).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Kasznik-Christian Algieria. Historia państw świata w XX wieku. Wyd. Trio, Warszawa 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]