Amal Clooney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amal Clooney
Ilustracja
Amal Clooney (2018)
Imię i nazwisko urodzenia

Amal Alamuddin

Data i miejsce urodzenia

3 lutego 1978
Bejrut

Zawód, zajęcie

adwokat

Narodowość

brytyjska, libańska

Edukacja

Dr Challoner's High School

Alma Mater

St Hugh's College, Oxford
New York University

Małżeństwo

George Clooney (od 2014)

Dzieci

2

Amal Clooney (arab. أمل كلوني, z domu Alamuddin; ur. 3 lutego 1978 w Bejrucie) – libańsko-brytyjska adwokat specjalizująca się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka[1]. Do jej klientów zalicza się między innymi Juliana Assange’a, twórcę Wikileaks, przeciwko jego ekstradycji[2]. Reprezentowała również byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, oraz egipsko-kanadyjskiego dziennikarza Mohameda Fahmy’ego.

Jest żoną amerykańskiego aktora Georga Clooneya.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Amal Alamuddin urodziła się w Bejrucie w Libanie. Jednakże podczas libańskiej wojny domowej w latach '80 rodzina Alamuddin opuściła Liban i osiedliła się w Gerrards Cross, Buckinghamshire[3]. Miała wtedy zaledwie dwa lata. Jej ojciec, Ramzi Alam Uddin, pochodzący z libańskiej rodziny druzów z Baklinu (wioski z kadu Asz-Szuf)[4][5][6][7][8] uzyskał stopień MBA na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, był także właścicielem agencji turystycznej COMET, powróciwszy do Libanu w 1991 roku[9]. Matka Amal, Bariaa Miknass, z rodziny sunnickich muzułmanów[10][11] z Trypolisu w północnej części Libanu, jest zagraniczną korespondentką magazynu al-Hayat oraz założycielką agencji PR'owej Międzynarodowych Ekspertów Komunikacji, która jest częścią większej firmy zajmującej się publicznymi wystąpieniami gwiazd, zdjęciami reklamowymi oraz promowaniem imprez[11][12].

Ma trójkę rodzeństwa – siostrę Talę, oraz dwóch przyrodnich braci, Samera i Ziada, z pierwszego małżeństwa jej ojca[13].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczała do liceum dla dziewcząt Dr Challoner's High School w Amersham, Buckinghamshire. Następnie studiowała na St. Hugh's College w Oxfordzie, gdzie uzyskała stypendium[14] oraz nagrodę Shrigley[15]. W 2000 roku uzyskała licencjat z Jurysprudencji.

W 2001 wstąpiła do New York University School of Law i tam zdobyła stopień LLM. Otrzymała nagrodę Jack J. Katz Memorial Award za doskonałą wiedzę z prawa rozrywkowego[16][17]. W trakcie jednego semestru pobytu na nowojorskiej uczelni, praktykowała w biurze Sonii Sotomayor, późniejszego sędziego Drugiego Okręgu Amerykańskiego Sądu Apelacyjnego[18].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest uprawniona do wykonywania zawodu adwokata w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Zezwolenie na wykonywanie zawodu uzyskała w 2002 roku w Nowym Jorku, a w Anglii oraz Walii w 2010. Praktykowała także w sądach międzynarodowych w Hadze, wliczając w to Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oraz Międzynarodowy Trybunał Karny[16].

Nowy Jork[edytuj | edytuj kod]

Przez trzy lata pracowała w Sullivan & Cromwell w Nowym Jorku jako członek grupy Obrony Kryminalnej oraz Badań. Jej klientami był między innymi Enron i Arthur Andersen.

Haga[edytuj | edytuj kod]

W 2004 ukończyła staż asystenta sędziego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Asystowała sędziemu Vladenowi S. Vereshchetinowi z Rosji, Nabilowi Elaraby z Egiptu[19] a także działała z sędzią Franklinem Bermanem z Wielkiej Brytanii.

Zaraz po tym pracowała w biurze prokuratora Trybunału Specjalnego dla Libanu oraz dla Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii[20].

Londyn[edytuj | edytuj kod]

Powróciła do Wielkiej Brytanii w 2010 roku, gdzie została adwokatem w Londynie (Adwokatura Anglii i Walii, Inner Temple) w Loży Doughty Street[21]. W 2013 brała udział w wielu sprawach Organizacji Narodów Zjednoczonych, takich jak doradztwo posłowi Kofiemu Annanowi o Syrii, a także jako prawnik w sprawie użycia dronów w operacjach terrorystycznych na podstawie doniesienia reportera praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych Bena Emmersona[17][22].

Uczestniczyła w głośnych rozprawach reprezentując region Kambodży, Abdallaha Al Senussiego, Julię Tymoszenko[23] oraz Juliana Assange’a. Była przedstawicielem Króla Bahrajnu w porozumieniu z Niezależną Komisją Dochodzeniową Bahrajnu prowadzoną przez profesora M. Cherifa Bassiouniiego[16].

Nauczanie[edytuj | edytuj kod]

W 2015 oraz 2016 roku w trakcie wiosennych semestrów akademickich gościnnie wykładała w Szkole Prawa Uniwersytetu Columbia[24]. Wraz z Sarah H. Cleveland współprowadziła jej wykłady o prawach człowieka, a także wykładała prawa człowieka w sporach sądowych studentom Uniwersytetu Praw Człowieka[25].

Prowadziła zajęcia o międzynarodowym prawie kryminalnym na Uniwersytecie w Londynie, The New School w Nowym Jorku, Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill[16].

Znane sprawy[edytuj | edytuj kod]

2011[edytuj | edytuj kod]

2014[edytuj | edytuj kod]

 • Na początku 2014 roku reprezentowała kanadyjskiego dziennikarza Mohameda Fahmy angielskiej wersji stacji Al Jazeera, który wraz z innymi dziennikarzami przetrzymywany był w Egipcie[26][27][28][29]. Skazany został na trzy lata więzienia po czym stracił możliwość ponownego procesu w sierpniu 2015 roku, ostatecznie będąc ułaskawionym przez egipskiego prezydenta Abdela Fattaha al-Sisi[30][31].
 • W sierpniu 2014 roku odmówiła Organizacji Narodów Zjednoczonych pozycji w trójosobowej komisji której celem było zbadanie możliwego naruszenia zasad wojny w strefie Gazy[32].
 • W październiku 2014 roku Clooney została wynajęta do sprowadzenia starożytnych greckich rzeźb zwanych Marmurami Elgina[33]. W maju 2015 Grecja zdecydowała się zaprzestać legalnych procesów w odzyskiwaniu rzeźb i zwolniła ją jako ich przedstawicielkę[34].
Amal w 2014 roku

2015[edytuj | edytuj kod]

 • W styczniu 2015 roku rozpoczęła pracę nad sprawą Ludobójstwa Ormian[35]. Reprezentuje Armenię z ramienia Loży Doughty Street wraz z Geoffreyem Robertsonem[36]. Uznała stanowisko Turcji za hipokryzję „oraz haniebny zapis wolności słowa”, wliczając w to prokuratorów którzy walczyli aby nazwać masakrę z 1915 roku ludobójstwem[35]. Reprezentuje Armenię w trakcie rozpraw przeciwko Doğu Perinçekowi[37][38], którego zaprzeczanie o ludobójstwie jako fakcie historycznym i dyskryminacja rasowa doprowadziły do sprawy Perinçek v. Switzerland. W odpowiedzi na zarzuty dziennikarza, który zadręczał ją pytaniem w jakiej kreacji znanego projektanta pojawi się na rozprawie, powiedziała „Ede & Ravenscroft” – krawców, którzy szyją moje togi[39][40].
 • 8 marca 2015 roku Amal złożyła pozew przeciwko Rządowi Republiki Filipin przed grupą roboczą Komisji Praw Człowieka ONZ ds. bezpodstawnych przetrzymań w sprawie ciągłego przetrzymywania byłej prezydent Filipin Glorii Macapagal-Arroyo, która w tamtym czasie zasiadała jako kongreswoman Pampangi. 2 października Grupa Robocza Komisji Praw Człowieka ONZ ds. Bezpodstawnych Przetrzymań wydała oświadczenie, w której przetrzymywanie byłej prezydent nazwało „uderzeniem w międzynarodowe prawo” oraz „jest arbitralne na wielu płaszczyznach”[41].
 • 7 kwietnia 2015 roku ogłoszono, iż Clooney będzie wchodziła w skład obrony Mohameda Nasheeda, byłego prezydenta Malediwów, w sprawie nielegalnego zatrzymania[42]. Nasheed został skazany na 13 lat więzienia w marcu 2015 roku w jak zostało to opisane, politycznie ubarwionej sprawie[43]. Amnesty International skomentowało jego zatrzymanie jako „bezprawne”[44]. Przed wizytą na Malediwach, wspólnik pracujący nad sprawą został ugodzony nożem w głowę na znak niebezpieczeństwa i niestabilności kraju. W styczniu 2016 roku Clooney wystąpiła w serii wywiadów o potępionej przez Organizację Narodów Zjednoczonych sprawie, o uwolnieniu Nasheeda oraz o wzmożonych wysiłkach w sprawie nakładania dodatkowych sankcji na Malediwy[45][46]. Według The Economist, „pomogła wzmocnić poparcie brytyjskiego premiera Davida Camerona dla dobra demokracji na Malediwach”[47].
 • W czerwcu 2015 roku Amal zaczęła pracę nad wznowioną sprawą[48] wytoczoną przez rząd Irlandii przeciwko rządowi Brytyjskiemu w sprawie polityki premiera Wielkiej Brytanii Edwarda Heatha (1970-1974) użytej w trakcie operacji Demetrius, które zawierały nielegalne metody przesłuchań znane jako pięć technik[49]. Współpracując z Ministrem Spraw Zagranicznych Charlesem Flanaganem, sprawa zostanie wysłuchana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka[50][51]. Clooney jest członkiem zespołu prawnego reprezentującego Louisa Olivier Bancoulta oraz Chagosa islandersa na ich wniosek[52] o zmuszenie do opuszczenia ich wyspy, Diego Garcia w 1971 przez rząd Brytyjski aby zwolnić miejsce na bazę militarną Stanów Zjednoczonych[53].

2016[edytuj | edytuj kod]

 • W 2016 roku ogłoszono, iż Amal reprezentować będzie azerbejdżańskiego dziennikarza Khadija Ismayilova w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Do zatrzymania dziennikarki doszło w trakcie jej pracy dochodzeniowej[54]. W trakcie procesu Ismayilova została zwolniona z aresztu a jej wyrok skrócony został do trzech i pół roku w zawieszeniu[55].
 • We wrześniu 2016 roku Amal wypowiedziała się po raz pierwszy przed komisją Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości w sprawie decyzji którą podjęła w czerwcu tego samego roku reprezentując swojego klienta Murada w prawnych aspektach przeciwko dowódcom tak zwanego Państwa Islamskiego[56][57][58]. Clooney scharakteryzowała ludobójstwa, gwałty oraz handel ludźmi w wykonaniu ISIS jako „piekielną biurokrację na skalę światową” i dodała, że handel niewolnikami istnieje zarówno w Internecie, na Facebooku jak i na Środkowym Wschodzie i do dnia dzisiejszego pozostaje aktywny[59].

Stanowiska[edytuj | edytuj kod]

25 lutego 2014 roku Brytyjskie Biuro Prokuratora Generalnego wskazało Clooney na Panel C Publicznego Międzynarodowego Zespołu Radców Prawnych i Prawników na lata 2014-2019[60].

W maju 2014 była sygnatariuszem brytyjskiego UNICEF'u oraz listu otwartego Jemimy Khan, który nawoływał do wzmożonej pracy brytyjskiego rządu na rzecz ochrony kobiet i dzieci[61].

2 stycznia 2015 roku The Guardian poinformował o tym, iż przed zaangażowaniem się Amal w sprawę Mohameda Fahmyego, wystosowała raport w lutym 2014 roku do Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników i Instytutu Praw Człowieka uderzającego w egipskie procesy sądownicze. Clooney wraz z innymi zostali poinformowani o możliwym areszcie po przekroczeniu granic Egiptu gdyż ośmielili się skrytykować obecny system wymiaru sprawiedliwości[62][63].

Nagrody i honoraria[edytuj | edytuj kod]

Clooney studiowała na uczelni Oxfordu St. Hugh's College, gdzie otrzymała stypendium[64] oraz nagrodę Shrigley[65]. Otrzymała nagrodę Jack J. Katz Memorial Award za doskonałą wiedzę z prawa rozrywkowego[16][17].

Amal została wybrana przez Barbarę Walters na Najbardziej Fascynującą Osobę 2015 roku[66]. W trakcie British Fashion Awards w 2014 została nagrodzona za Najlepszy Brytyjski Styl obok takich gwiazd jak David BeckhamKate MossKeira Knightley oraz Emma Watson[67].

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczy fundacji Clooney Foundation for Justice, którą założyła wraz z mężem George’em Clooneyem pod koniec 2016 roku aby przeciwdziałać niesprawiedliwości na salach sądowych, społecznościach oraz salach lekcyjnych na całym świecie.

Współpracowała z Inicjatywą Humanitarną Aurora na początku Stypendium Amal Clooney, którego założeniem było aby każdego roku wysłać jedną studentkę z Libanu na uczelnię United World College Dilijan, gdzie uczęszczałyby na dwuletni program licencjacki[68].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Amal wraz z mężem George’em Clooneyem w 2016 roku

Imię Amal pochodzi z języka arabskiego, أمل ʾamal, i oznacza nadzieję[69].

Mówi biegle po angielsku, francusku oraz arabsku[70][71].

Jej ojciec jest libańskim druzem[72][73][74][75], a matka sunnitką[74][76]. Niektóre media określają Amal również jako druza[75].

28 kwietnia 2014 roku przyjęła zaręczyny od aktora George’a Clooneya[77]. W lipcu aktor publicznie skrytykował brytyjski tabloid Daily Mail, który napisał, że matka jego narzeczonej była przeciwna ich małżeństwu z powodów religijnych[78]. Po publikacji przeprosin na łamach magazynu, aktor odmówił ich przyjęcia, nazywając gazetę „najgorszym rodzajem tabloidu”[79].

7 sierpnia 2014 roku para złożyła dokumenty o pozwolenie na zawarcie małżeństwa w Royal Borough of Kensington and Chelsea w Londynie[80]. 27 września tego samego roku pobrali się w pałacu Ca’ Farsetti[81][82][83] w Wenecji, dwa dni po głośnej ceremonii ślubnej[84] w tym samym mieście[81][85][86]. Ślubu udzielił im Walter Veltroni, były burmistrz Rzymu[86][87]. Samo wesele było szeroko opisywane w mediach[88]. W październiku 2014 roku ogłoszono, że Clooneyowie zakupili dom na wyspie w osadzie Sonning Eye położonej na rzece Tamiza w Anglii, który kosztował ich około dziesięciu milionów funtów[89].

W lutym 2017 roku w programie CBS The Talk podano informację o tym, że Clooney jest w ciąży i wraz z mężem spodziewają się bliźniąt[90]. Przyjaciel pary, aktor Matt Damon potwierdził doniesienie w rozmowie z Entertainment Tonight[91]. Rankiem 6 czerwca 2017 roku w londyńskim szpitalu Chelsea and Westminster urodziły się bliźnięta, syn Alexander i córka Ella[92]. W oświadczeniu prasowym rzecznik pary skomentował, że matka oraz dzieci są „zdrowe, szczęśliwe i radzą sobie”[93].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. George Clooney meets his match with lawyer Amal Alamuddin, „NY Daily News” [dostęp 2017-06-07] (ang.).
 2. A.B.C. News, 5 Things to Know About George Clooney's Fiancee, ABC News, 28 kwietnia 2014 [dostęp 2017-06-07].
 3. George Clooney engaged to high-flying British lawyer, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 4. Globe, George Clooney rejects Daily Mail’s apology for ‘fabricated’ story, 11 lipca 2014 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 5. Talk of the village: What does Amal Alamuddin's Druze community think of Clooney engagement?, „Al Bawaba”, 26 maja 2014 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 6. Clooney, Alamuddin set Sept. 20 marriage date, „The Daily Star Newspaper – Lebanon”, 8 sierpnia 2014 [dostęp 2017-06-08].
 7. Who is Amal Alamuddin, reported George Clooney's new fiancee, The Arab Daily News, 30 kwietnia 2014 [dostęp 2017-06-08].
 8. But Is It Good for the Druze?, „Weekly Standard”, 19 maja 2014 [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-29].
 9. n, George Clooney's fiancee Amal Alamuddin has beauty, brains and style, „The Straits Times”, 27 kwietnia 2014 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 10. Maya Gebeily, Amal Alamuddin from “Druze family of sheikhs” [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06].
 11. a b Amal Alamuddin: George Clooney's Betrothed a Star Among Druze Community – NBC News, „NBC News” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 12. I.C.E, www.globellcommunications.com [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-25] (ang.).
 13. Lebanon in frenzy over Clooney-Alamuddin engagement [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-13].
 14. Oxford University Gazette, 23 October 1997: Colleges, www.ox.ac.uk [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-29].
 15. Gregory S. McNeal, International Lawyer And Scholar Amal Alamuddin Engaged To George Clooney, „Forbes” [dostęp 2017-06-08].
 16. a b c d e Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2017-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-31)].
 17. a b c George Clooney Girlfriend Revealed: Who Is Amal Alamuddin? 6 Fast Facts About The Actor’s New Love [PHOTOS], „International Business Times”, 29 października 2013 [dostęp 2017-06-08].
 18. Ben Mathis-Lilley, London Human Rights Lawyer Amal Alamuddin Is Engaged, „Slate”, 28 kwietnia 2014, ISSN 1091-2339 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 19. George Clooney Engaged to Amal Alamuddin: 5 Fast Facts About Her, „PEOPLE.com”, 27 lutego 2014 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 20. A. Alamuddin, P. Webb, Expanding Jurisdiction over War Crimes under Article 8 of the ICC Statute, „Journal of International Criminal Justice”, 8 (5), 2010, s. 1219–1243, DOI10.1093/jicj/mqq066, ISSN 1478-1387 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 21. Gregory S. McNeal, International Lawyer And Scholar Amal Alamuddin Engaged To George Clooney, „Forbes” [dostęp 2017-06-08].
 22. UN SRCT Drone Inquiry, unsrct-drones.com [dostęp 2017-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-20].
 23. BBC News Amal Alamuddin on Yulia Tymoshenko and Ukraine, Vimeo [dostęp 2017-06-08].
 24. Josh Duboff, Amal Clooney Will Be Teaching at Columbia Law School This Spring, „HWD” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 25. Amal Clooney to Teach at Columbia Law School in N.Y.C., „PEOPLE.com”, 6 marca 2015 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 26. Patrick Kingsley, Amal Clooney calls on Egypt to release journalist Mohamed Fahmy, „The Guardian”, 6 listopada 2014, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 27. Amal Clooney blasts Ottawa's 'sheepish whimpers' over Fahmy's retrial, „CBC News” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 28. GLORIA GALLOWAY, Amal Clooney to travel to Egypt to lobby for Fahmy’s freedom, 26 lutego 2015 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 29. Mohamed Fahmy’s lawyer Amal Clooney pens deportation request ahead of verdict, „Global News” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 30. Jared Malsin, Al-Jazeera journalists sentenced to three years in prison by Egyptian court, „The Guardian”, 29 sierpnia 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 31. 'I can finally have a new slate': Mohamed Fahmy released from prison, „CBC News” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 32. Amal Alamuddin 'Horrified,' but Unable to Serve on Gaza Rights U.N. Probe [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 33. Amal Alamuddin to tour Acropolis as she advises Greece on return of Elgin Marbles, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 34. Helena Smith, Greece drops option of legal action in British Museum Parthenon marbles row, „The Guardian”, 13 maja 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 35. a b Amal Clooney accuses Turkey of hypocrisy on freedom of speech in Armenian genocide trial, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 36. ECHR: Why Turkey won't talk about the Armenian genocide, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 37. Amal Clooney’s speech in ECHR hearing of Perinçek v. Switzerland case. NewsamChannel 2015-01-28. [dostęp 2017-06-08].
 38. ECHR, Hearings at the ECHR-Webcast, www.echr.coe.int [dostęp 2017-06-08].
 39. Amal Clooney’s brilliant smackdown to journalist, „NewsComAu” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 40. Amal Clooney and her robes: A tale told in tweets, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 41. FDA recalls batches of Loviscol cough syrup, „Rappler” [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 42. President Mohamed Nasheed Announces International Legal Team | Maldivian Democratic Party, mdp.org.mv [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 43. Release Mohamed Nasheed – an innocent man and the Maldives’ great hope, „The Guardian”, 30 kwietnia 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 44. Maldives: 13 year sentence for former president ‘a travesty of justice’, www.amnesty.org [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 45. Amal Clooney: Human Rights Lawyer On Her Reluctant Celeb Status | TODAY. TODAY 2016-01-15. [dostęp 2017-06-08].
 46. Amal Clooney On Human Rights Crisis In The Maldives | Meet The Press | NBC News. NBC News 2016-01-17. [dostęp 2017-06-08].
 47. Archipelago of ire, The Economist [dostęp 2017-06-08].
 48. Hooded men: Irish government bid to reopen 'torture' case, „BBC News”, 2 grudnia 2014 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 49. If Amal Clooney wins the 'Hooded Man' case, the embarrassment for the, „The Independent”, 13 lutego 2015 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 50. Vincent Kearney, Amal Clooney to represent 'hooded men' in torture legal case, „BBC News”, 9 lutego 2015 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 51. Henry McDonald, Amal Clooney joins team representing Northern Ireland's 'hooded men', „The Guardian”, 9 lutego 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-08] (ang.).
 52. David Hart QC, Chagossians update, UK Human Rights Blog, 11 kwietnia 2014 [dostęp 2017-06-09].
 53. Owen Bowcott Legal, Chagos islanders ask supreme court to overturn House of Lords decision, „The Guardian”, 22 czerwca 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 54. Star lawyer Amal Clooney to defend Azerbaijani investigative journalist Ismayilova | KyivPost, „KyivPost”, 20 stycznia 2016 [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 55. Azerbaijan court frees journalist backed by Amal Clooney, „BBC News”, 25 maja 2016 [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 56. Amal Clooney Says She and George Discussed Taking on ISIS, „PEOPLE.com”, 19 września 2016 [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 57. 'Clear case of genocide': Amal Clooney takes on ISIS for the Yazidi, „NBC News” [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 58. Amal Clooney, George’s wife, takes on U.N. and ISIS, „The Washington Times” [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 59. Appointment Ceremony of Ms. Nadia Murad Basee Taha As UNODC Goodwill Ambassador for the Dignity of Survivors of Human Trafficking on the Occasion of the International Day of Peace, webtv.un.org [dostęp 2017-06-09].
 60. Attorney General's civil panel counsel: appointments, membership lists and off panel counsel – GOV.UK, www.gov.uk [dostęp 2017-06-09] (ang.).
 61. Leading UK women unite with UNICEF UK in call to end sexual violence against children in conflict | Press Releases | UNICEF UK, 6 października 2014 [dostęp 2017-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06].
 62. Patrick Kingsley, Amal Clooney warned that she risked arrest, „The Guardian”, 2 stycznia 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 63. IBA – Film – Egypt: Separating Law and Politics [dostęp 2017-06-10].
 64. Oxford University Gazette, 23 October 1997: Colleges, www.ox.ac.uk [dostęp 2017-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-29].
 65. Gregory S. McNeal, International Lawyer And Scholar Amal Alamuddin Engaged To George Clooney, „Forbes” [dostęp 2017-06-10].
 66. A.B.C. News, Amal Clooney: Barbara Walters' Most Fascinating Person of the Year, ABC News, 15 grudnia 2014 [dostęp 2017-06-10].
 67. Emma Watson wins award for best British Style at Fashion Awards – Telegraph, fashion.telegraph.co.uk [dostęp 2017-06-10].
 68. Nardine Saad, Amal Clooney launches scholarship for Lebanese girls, „Los Angeles Times”, 17 grudnia 2015, ISSN 0458-3035 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 69. Preview of Man versus society in medieval Islam ; [WorldCat.org], www.worldcat.org [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 70. Meet George Clooney's Fiancée, Amal Alamuddin!, „E! Online” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 71. By Lisa Respers France CNN, What we know about George Clooney's fiancee – CNN.com, CNN [dostęp 2017-06-10].
 72. Who is Amal Alamuddin, reported George Clooney's new fiancee, The Arab Daily News, 30 kwietnia 2014 [dostęp 2017-06-10].
 73. But Is It Good for the Druze?, „Weekly Standard”, 19 maja 2014 [dostęp 2017-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-29].
 74. a b Maya Gebeily, Amal Alamuddin from “Druze family of sheikhs” [dostęp 2017-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06].
 75. a b What is the religion of George Clooney’s fiancé, Ms. Amal Alamduddin? Druze? Muslim?, „Religion News Service” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 76. Amal Alamuddin: George Clooney's Betrothed a Star Among Druze Community – NBC News, „NBC News” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 77. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2017-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-30)].
 78. George Clooney slams Daily Mail over 'irresponsible' marriage story, „BBC News”, 9 lipca 2014 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 79. George Clooney rejects Mail Online apology, „BBC News”, 11 lipca 2014 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 80. A.B.C. News, George Clooney and Fiancée Amal Alamuddin Get Marriage License, ABC News, 7 sierpnia 2014 [dostęp 2017-06-10].
 81. a b Clooney And Bride Appear In Public After Wedding, „Sky News” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 82. George Clooney and Amal Alamuddin’s Wedding Album, „PEOPLE.com”, 5 października 2014 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 83. George Clooney and Amal Alamuddin's wedding, 29 września 2014 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 84. George Clooney Wedding Details Leaked by Italian Media, „The Hollywood Reporter” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 85. George Clooney, Amal Alamuddin marry in Venice, „USA TODAY” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 86. a b Claudia Fornasier, George, sì davanti a Veltroni, „Corriere del Veneto” [dostęp 2017-06-10] (wł.).
 87. George Clooney 'to be married by ex-Rome mayor', „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 88. George Clooney's wedding to Amal Alamuddin finally ends, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 89. George Clooney snaps up £10 million manor house in Sonning, Berkshire, „Telegraph.co.uk” [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 90. George and Amal Clooney 'expecting twins', Matt Damon confirms, „BBC News”, 10 lutego 2017 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 91. A.B.C. News, Matt Damon Says George and Amal Clooney Will Be 'Great Parents', ABC News, 10 lutego 2017 [dostęp 2017-06-10].
 92. Inside Amal Clooney's luxury birthing suite that costs £8,000 per night, „The Sun”, 6 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-10] (ang.).
 93. George Clooney is father for the first time after wife Amal gives birth to the couple's twins, „The Sun”, 6 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-10] (ang.).