Dark Souls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dark Souls
Producent From Software
Wydawca JP: From Software
Am.Płn.: Namco Bandai Games
EU: Namco Bandai Games
Dystrybutor PL: Cenega
Seria gier Souls
Projektant Hidetaka Miyazaki
Masanori Takeuchi
Eiichi Nakajima
Takeshi Kaji
Takahiro Kaneko
Kompozytor Motoi Sakuraba
Silnik PhyreEngine
Aktualna wersja 1.05
Data wydania Xbox 360, PlayStation 3
JP: 22 września 2011
Am.Płn.: 4 października 2011
EU: 7 października 2011
PL: 7 października 2011
Microsoft Windows
24 sierpnia 2012
Gatunek fabularna gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe CERO: D
ESRB: M
ACB: MA15+
PEGI: 16
Język angielski, japoński, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows
Nośniki 1 BD, DVD-DL, dystrybucja cyfrowa
Wymagania
 • Procesor: 2,6 GHz Dual-Core
 • Pamięć: 1 GB (XP), 2 GB (Vista/7)
 • Karta grafiki: 512 MB RAM, ATI Radeon 4850, lub Nvidia GeForce 8800 GT lub lepsze
 • Dysk twardy: 4 GB
 • Inne: DirectX 9.0c, zestaw słuchawkowy do trybu wieloosobowego
Kontrolery gamepad, klawiatura, mysz
Rozdzielczość natywna 1024x720
Poprzednik Demon’s Souls (2009)
Kontynuacja Dark Souls II (2014)

Dark Souls jest grą akcji stworzoną przez FromSoftware i opublikowaną przez Namco Bandai Games. To duchowy następca Demon's Souls wydanego przez to samo studio, drugi w tej serii. Początkowo grę wydano na PlayStation 3 i Xbox 360 w Japonii we wrześniu 2011, zaś premiera światowa miała miejsce miesiąc później. Akcja Dark Souls ma miejsce w fikcyjnym królestwie Lordran. Gracz przyjmuje rolę przeklętego nieumarłego, który zaczyna swą pielgrzymkę, by odkryć przeznaczenie swojego ludu.

Dark Souls uzyskało bardzo pozytywne recenzje zaraz po premierze i jest uważane za jedną z najlepszych gier wszechczasów. Z uznaniem krytyków spotkał się system walki, wymyślnie zaprojektowane mapy oraz fabuła gry. Jednak, poziom trudności zyskał bardzo różne opinie. Część graczy pochwaliła wymagającą i wyzywającą rozgrywkę, inni skrytykowali ją jako zbyt bezlitosną. Wersja gry dla Windows nie była już tak ciepło przyjęta, a gracze skrytykowali liczne błędy i niedociągnięcia.

W sierpniu 2012 wydano edycję Dark Souls: Prepare To Die Edition dla PC. Zawiera ona nowy materiał, niedostępny w starszych wersjach. W październiku 2012 otrzymała też DLC dla konsolowych wersji, o nazwie Artorias of the Abyss. Do kwietnia 2013, sprzedano ponad dwa miliony egzemplarzy na całym świecie. W 2018 wydano edycję Dark Souls: Remastered dla PlayStation 4, Xbox One, PC oraz Nintendo Switch.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Dark Souls należy do gatunku Action RPG. Podstawową mechaniką gry jest eksploracja. Gracz jest zachęcany do ostrożnego postępowania naprzód, nauki na własnych błędach oraz poszukiwaniu nowych terenów do odkrycia. Gra toczy się w wielkim i otwartym środowisku, w którym kolejne miejsca są połączone z centralną strefą (Kaplicą Firelink). Gracz może podróżować i zwiedzać według własnego uznania, lecz niektóre obszary mają wymogi, które należy spełnić, by do nich wejść.

Nieodłącznym elementem Dark Souls są ogniska (Bonfires). Są one rozsiane po całym świecie i służą za punkty kontrolne dla danego poziomu. Wypoczynek przy ognisku leczy postać gracza i odnawia ładunki leczące. Należy jednak pamiętać, że wszyscy przeciwnicy z wyjątkiem bossów, mini-bossów i specyficznych postaci odradzają się. Podczas odpoczynku gracz może awansować na wyższy poziom i wykonać inne ważne czynności.

Kolejnym aspektem gry jest system "humanity" (człowieczeństwo). Postać gracza może przyjmować jedną z dwóch form: ludzką i pustą. W chwili śmierci w formie ludzkiej postać powraca do tej drugiej, a poprzednią może odzyskać dopiero po użyciu przedmiotu o nazwie "Humanity". By uzyskać wsparcie innych graczy, trzeba przyjąć ludzką postać. W tej postaci gracz jest narażony na inwazje innych graczy, a także NPC, którzy polują na niego by odzyskać własne człowieczeństwo. Po jego utracie można bez przeszkód kontynuować grę w formie pustego. Śmierć w obu przypadkach skutkuje utratą wszystkich przechowywanych dusz i człowieczeństwa, ale gracz odradzajacy się przy ostatnio odwiedzonym ognisku ma jedną szansę na odzyskanie ich w miejscu śmierci. W przypadku ponownej śmierci przed powrotem do plamy krwi (bloodstain), dusze i człowieczeństwo przepadają bezpowrotnie.

Komunikacja pomiędzy graczami jest celowo ograniczona. Poza gestykulacją, jedynym sposobem porozumiewania się między sobą są pomarańczowe Steatyty (soapstone), które pozwalają pisać wiadomości z pewnymi ograniczeniami. Mogą je odczytać tylko gracze obecni w danej strefie. Możliwa jest też walka we współpracy albo przeciwko sobie (PvP). Podczas gry, można napotkać wielu NPC, z którymi interakcja wnosi do fabuły, ale nie jest konieczna do ukończenia gry. Jeśli się ich nie pomija, można później uzyskać od nich pomoc w walkach.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dark Souls posiada niezbyt rozwiniętą fabułę. Wydarzenia historyczne w jego świecie, jak również ich znaczenie są często pozostawione do interpretacji gracza. Większość wątków fabularnych przekazywana jest w formie dialogów, tekstów załączanych do przedmiotów albo konstrukcji świata. Wstępna animacja przedstawia pokrótce świat gry, niegdyś rządzony przez smoki. W tamtych czasach człowiek o imieniu Gwyn natrafia na Pierwszy Ogień "First Flame" i odnajduje Dusze Panów "Lord Souls". Wraz z sojusznikami używa tej mocy do pokonania smoków, co daje początek Epoce Ognia. Z czasem płomienie zaczęły wygasać, co zbiegło się w czasie z powstaniem ludzi. Gwyn poświęca się, by przedłużyć Epokę Ognia, a przez sztucznie podtrzymany płomień klątwa zaczyna szerzyć się między ludźmi, w konsekwencji sprawiając, że niektóre osoby wskrzeszają się po śmierci jako nieumarli.

Protagonista jest wybranym spośród nieumarłych. Po przebyciu drogi przez Fortecę Sens i pokonaniu Żelaznego Golema, nieumarły przybywa do Anor Londo. Następnie, pokonuję Zabójcę Smoków Ornsteina i Kata Smougha, by w końcu dotrzeć do sali tronowej Gwynevere, która obdarowuje go przedmiotem "Lordvessel". Można również spotkać się z Tropicielką Cieni Kaathe, która zachęca gracza by ten pozwolił płomieniom zgasnąć i w ten sposób wprowadzić Epokę Cienia. Gdy gracz zdobędzie Dusze Panów, wyrusza do Pieca Pierwszego Ognia, by zawalczyć z Gwynem Po zwycięstwie, trzeba dokonać wyboru pomiędzy podtrzymaniem ognia (tym samym, przedłużeniem Epoki Ognia) i pozwoleniem, by wygasł (co rozpoczyna Epokę Cienia.

Artorias of the Abyss[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości przebudziła się istota zwana Manus, by rozpocząć szerzenie Otchłani. Rycerz Artorias został wysłany by to zatrzymać, jednak plan się nie powiódł i Artorias został spaczony. W między czasie, Manus desperacko poszukuje swego zaginionego naszyjnika na płaszczyznach czasu i przestrzeni. Gdy gracz zdobędzie naszyjnik, Manus zsyła go do przeszłości. Tam po zwycięstwie nad Artoriasem i Manusem udaje się ostatecznie zatrzymać rozszerzającą się Otchłań.

Powstawanie i premiera[edytuj | edytuj kod]

Reżyser i producent Hidetaka Miyazaki wykorzystał przy tworzeniu lokacji miejsca z prawdziwego świata. Np. główny budynek Anor Londo został stworzony na wzór Katedry w Mediolanie.

Dark Souls zostało opracowane przez FromSoftware, z Hidetaką Miyazakim jako reżyserem produkcji. Po premierze dla PlayStation 3 i Xboxa 360, wielu graczy wyraziło nadzieję na wersję dla PC. W odpowiedzi, zarządca Namco Bandai Games,Tony Shoupinou, ogłosił, że taka możliwość istnieje. Na początku roku 2012 fani stworzyli petycję w tej sprawie, którą podpisało ponad 93 tysięcy osób. W kwietniu 2012 potwierdziły się plany stworzenia Dark Souls dla PC. Podczas pracy nad przeniesieniem gry na nową platformę, FromSoftware ogłosiło, że z powodu ich braku doświadczenia z tą platformą, produkcja skupi się na nowej zawartości zamiast optymalizacji. Nowa wersja nazwana Prepare To Die Edition miała swoją premierę w sierpniu 2012 i zgodnie z zapowiedzią, poszerzono ją o nową treść. Ta treść została udostępniona dla PS3 i Xboxa 360 w październiku tego samego roku jako DLC. Niedługo później ogłoszono, że wersja komputerowa będzie korzystać z systemu Games for Windows – Live do gry sieciowej, co spotkało się z ostrą krytyką fanów.

Wersja na PC miała premierę 23 sierpnia 2012 roku, a niedługo potem opublikowano stworzoną przez fana łatkę (DSFix), która pozwalała na ominięcie limitu rozdzielczości. Później, DSFix poszerzono o kolejne usprawnienia, przez co modyfikacja zyskała popularność jako fanowska łatka. Niektórymi z jej funkcji są: poprawa szaty graficznej, podniesienie limitu klatek na sekundę do 60 i umożliwienie zmiany tekstur na te stworzone przez graczy.

Dnia 15 grudnia 2014, zastąpiono Games for Windows – Live w wersjach na Steamie systemem Steamworks. Wraz z nią umożliwiono przenoszenie osiągnięć i plików zapisu gry. W kwietniu 2016, Dark Souls stało się dostępne na Xbox One przez wykorzystanie kompatybilności wstecznej.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online PS3, X360: 9,5/10[1]
PC: 8,5/10[2]
IGN 9/10[3]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PS3: 88,48%[4]
X360: 88,23%[5]
PC: 84,54%[6]

Metacritic

PS3: 89/100[7]
X360: 89/100[8]
PC: 85/100[9]

Dark Souls otrzymało pozytywne recenzje po premierze. Jedna z nich opisuje grę jako " bardzo hardcorowe RPG w stylu mrocznej fantastyki", w którym "powrócono do korzeni gatunku", a zawarte w nim "rozbudowane mapy i silni przeciwnicy zwiększają doznanie przygody i grozę." Inny gracz stwierdził, że "po ukończoniu gry metodą prób i błędów, odczuwa się czystą radość, a wyzwania jakie rzuca ona graczowi jest nie do odtworzenia."

GameSpot oceniło Dark Souls na 9.5/10. Jako duży plus uznało system sieciowy i poczucie triumfu po pokonaniu bossa po licznych porażkach. Zasugerowano, że przeciętni gracze mogą mieć problemy z ukończeniem gry, zaś entuzjaści RPG poczują się jak w domu. IGN oceniło Dark Souls na 9.0/10, chwaląc dobrze przemyślane lokacje, różnorodność, spory nacisk na elementy sieciowe, a także odczuwalny mroczny ton i atmosferę, jak również rozgrywkę. Chwaląc niespotykanie wysoki poziom trudności stwierdzono, że "jest pewna różnica między karaniem za błędy, a zwyczajną niesprawiedliwością."

Eurogamer oceniło Dark Souls na 9/10, chwaląc przede wszystkim dobrze zaprojektowane poziomy i panującą w grze atmosferę. Zauważono również, że poziom trudności może nie być zachęcający dla przeciętnych graczy. Japońskie Famitsu oceniło grę na 37/40 punktów.

Jason Killingsworth odpowiedział na recenzję Edge, w której to stwierdzono, że "rozległość przyprawia o zawrót głowy, co czyni z gry maraton gamingowy". Killingsworth pochwalił długość gry i sposób w jaki absorbuje gracza. Edge, nieco później w swojej recenzji w wydaniu z października 2013 przyznało dla Dark Souls maksymalną ilość punktów (10/10) podkreślając, że z upływem czasu rozległość i jakość gry wzięły górę nad narzekaniem na poziom trudności.

Ben "Yahtzee" Croshaw w swojej recenzji pochwalił rozgrywkę i atmosferę, ale był "rozczarowany" późniejszymi bossami i skrytykował poziom trudności. Podkreślił, że to właśnie trudności jakie sprawiają Dark Souls będą kluczowym czynnikiem, który zniechęci nowych graczy.

Po premierze, reżyser Hidetaka Miyazaki rozważał dodanie niższego poziomu trudności, twierdząc że smuci go fakt, iż to właśnie trudność gry powstrzymuje nowych graczy od grania. Namco Bandai stwierdziło, że źle przetłumaczono tą opinię i powinna ona brzmieć następująco: "Smuci mnie ten fakt i zastanawiam się jak mógłbym pomóc każdemu ukończyć grę, zachowując obecny poziom trudności i przekazując wszystkim graczom przesłanie z gry".

Roczny raport finansowy Namco Bandai stwierdził, że do marca 2012 sprzedano 1,19 milionów kopii w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zaś w kwietniu tego samego roku, FromSoftware ogłosiło, że gra sprzedała się w 2,37 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Wersja na PC[edytuj | edytuj kod]

W recenzji GameSpy stwierdzono, że przeniesienie gry na PC było dość "nędzne", a jednym z argumentów był limit 30 klatek na sekundę, słaba sterowność myszą i klawiaturą i rozdzielczość ekranu, której nie można zmienić. Pozytywnie jednak oceniono treść gry, czego skutkiem był pozytywny wynik. Eurogamer również ocenił jakość wersji dla PC twierdząc, że: "Dark Souls: Prepare to Die Edition nie posiada technicznych opcji, której można się spodziewać w dobrze zaprojektowanej grze, bo przeniesiono ją z wersji konsolowej, a producent obiecał dokładnie to, co nam dostarczył. Każdy kto pomija grę z tego powodu to jakby odcinał sobie nos, na złość swojej brodatej twarzy." Jeden z twórców Dark Souls II, Takeshi Miyazoe, odpowiedział na krytykę w stronę wersji komputerowej w następujący sposób:

To zabrzmi źle, ale naszym głównym celem było jaknajszybsze dostarczenie gry posiadaczom PC, bo pojawiło się takie zapotrzebowanie. Rynek gier komputerowych w Japonii jest tak mały, że początkowo nie mieliśmy tego w planach. Po otrzymaniu petycji z ogromną ilością podpisów od Zachodnich fanów, daliśmy z siebie wszystko by stworzyć wersję na komputery, mimo braku doświadczenia w tym rejonie. Spodziewaliśmy się problemów do pewnego stopnia.

Mieliśmy świadomość, że elementy typowe dla PC, takie jak mapowanie przycisków, granie za pomocą myszki z klawiaturą, wysoka rozdzielczość i ilość FPS, itp. Nie zignorowaliśmy sprawy, ale wprowadzenie elementów, których społeczność PC mogłaby oczekiwać oraz testy z tym związane potrwałyby o wiele za długo. W tej kwestii górę wzięło zdanie wydawcy (Namco Bandai): "Nie martwcie się tym - wypuśćmy grę w tej postaci i zobaczymy jak to wyjdzie na PC.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Game Revolution przyznało grze społecznościowy tytuł Gry Roku. Podobnie postąpiło IncGamers. Dylan Cuthbert z Q-Games i Brad Muir z Double Fine Productions również wybrali Dark Souls na Grę Roku. Także Eric Patterson z Electronic Gaming Monthly przyznał jej ten tytuł. GameTrailers nagrodziło grę tytułem "Najlepszego RPG", jednocześnie nominując ją do nagrody za "Najlepszą Grę Wieloosobową", "Najlepszy Trailer" i "Grę Roku". GameZone z kolei przyznało tytuł "Najlepszej Gry Akcji i Przygodówki" i stwierdziło, że gra może starać się o tytuł "Najlepszego RPG".

The Daily Telegraph przyznało grze nagrodę za "Najlepsze Połączenie Elementów Sieciowych" i nominowało ją do następujących nagród: "Najlepszy Reżyser" dla Hidetaki Miyazaki'ego, "Najlepiej Zaprojektowane Poziomy", "Najlepsza Oprawa Dźwiękowa", "Najlepiej Kompozycja Muzyczna" dla Motoi Sakuraby, "Najlepszy Producent" dla FromSoftware i "Gra Roku". TeamXbox określił Dark Souls jako pretendenta to nagrody dla "Najlepszego RPG". 1UP.com przyznało jej nagrodę dla "Najbardziej Dającej Satysfakcję Gry". Game Informer przyznał nagrodę za "Najlepszą Walkę z Bossem" (chodzi o walkę z Sif). Również GameSpot przyznał nagrodę za "Najlepszą Walkę z Bossem", zarówno w wersji redaktorskiej, jak i czytelniczej.

W roku 2013, Digital Spy nazwało Dark Souls najlepszą grą dla konsol siódmej generacji. W roku 2014, Edge również użyło tego określenia dodając, że niektórzy mogą początkowo mieć z nią problemy, "Nie znaleźliśmy jeszcze ani jednego gracza, którego wytrwałość zdołała przemienić apatię w niepohamowaną miłość." We wrześniu 2015, Dark Souls pojawiło się na samym szczycie toplisty 100 Najlepszych Gier w specjalnym wydaniu magazynu. W roku 2015, gra osiągnęła pierwsze miejsce na liście "100 najlepszych gier wszechczasów" według GamesRadar. Podobnych nagród i uznania nie brakuje, również w innych magazynach i portalach.

Dark Souls: Remastered[edytuj | edytuj kod]

Zremasterowana wersja gry miała premierę w maju 2018 dla PlayStation 4, Xboxa One i Windowsa, zaś wersja na Nintendo Switch pojawiła się 19 października tego samego roku. Ta edycja była dziełem polskiego studia QLOC dla wszystkich wersji z wyjątkiem tej na Switcha (tą zajęło się z kolei studio VIrtuos). Gra działa w 60 klatkach na sekundę na każdej platformie poza Switchem. Obsługuje ona również rozdzielczość 4K w wersjach na PS4, Xbox 360 PC. Wprowadzono liczne poprawki do trybu wieloosobowego, w tym wprowadzenie dedykowanych serwerów i zwiększenie graczy w sieci z 4 do 6. Dodano również dobieranie graczy z użyciem hasła, wprowadzone po raz pierwszy w Dark Souls III.

Dark Souls: Remastered otrzymywało "przeważnie pozytywne" opinie od krytyków, według portalu Metacritic. Z uznaniem spotkały się usprawnienia wizualne i techniczne, a nieprzychylne noty zebrał mało efektowny system walki z oszustami i cena wersji na PC pomimo niewielu poprawek. W ciągu pierwszego tygodnia w Japonii sprzedano 71739 kopii, przez co gra zyskała miano najlepiej sprzedającej się gry.

Odnośniki Zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]



Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Szymon Liebert: Niezapomniane przeżycie – recenzja gry Dark Souls (pol.). Gry-Online, 2013-10-07. [dostęp 2013-12-09].
 2. Lans Tartare: Przygotuj się na śmierć! Recenzja gry Dark Souls na PC (pol.). Gry-Online, 2012-08-30. [dostęp 2013-12-09].
 3. Keza MacDonald: Dark Souls Review (ang.). IGN, 2011-09-30. [dostęp 2013-12-09].
 4. Dark Souls (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-09].
 5. Dark Souls (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-09].
 6. Dark Souls: Prepare to Die Edition (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-09].
 7. Dark Souls (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-09].
 8. Dark Souls (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-09].
 9. Dark Souls: Prepare to Die Edition (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-09].