Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Złoty Potok

Adres

Złoty Potok, ul. Tadeusza Kościuszki 11
42-253 Janów

Data założenia

21 kwietnia 2008

Dyrektor

Justyna Siemion

Położenie na mapie gminy Janów
Mapa konturowa gminy Janów, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku”
Ziemia50°42′51,383″N 19°26′20,429″E/50,714273 19,439008
Strona internetowa

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku – muzeum regionalne otwarte w 2008 w dworku Krasińskich z inicjatywy władz gminy. Nowo powstała placówka podlega bezpośrednio UG w Janowie oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie w dworku Krasińskich mieszkali m.in. nauczyciele Technikum Rolniczego, które działało w sąsiednim pałacu Raczyńskich. Następnie istniało tu Muzeum Biograficzne im. Zygmunta Krasińskiego, będące jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego (1985–2007).
Po 2007 obiekt był w dość złym stanie, co niepokoiło władze gminy Janów. Jednak z prawnego punktu widzenia nie mogły wydawać pieniędzy na remont zabytku. Ostatecznie Muzeum Częstochowskie zwróciło dworek skarbowi państwa, a ten przekazał go w użytkowanie samorządowi terytorialnemu (2007). Następnie gmina wyremontowała dworek i otworzyła w nim muzeum regionalne.

Eksponaty muzeum[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku – przewodnik turystyczny, Wyd. Alatus, Katowice 2010, ISBN 978-83-60503-64-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]