Emily Blunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emily Blunt
Ilustracja
Emily Blunt (2012)
Imię i nazwisko Emily Olivia Leah Blunt
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1983
Londyn
Zawód aktorka
Współmałżonek John Krasinski (od 2010)
Lata aktywności od 2003

Emily Olivia Leah Blunt (ur. 23 lutego 1983 w Londynie) – brytyjska aktorka, światową popularność zdobyła rolą w filmie Diabeł ubiera się u Prady.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Londynie, jako jedna z czwórki dzieci adwokata Olivera Blunta i jego żony, nauczycielki. Jej wujem jest Crispin Blunt, poseł na sejm Partii Konserwatywnej z okręgu Reigate. Obecnie Emily Blunt jest żoną aktora Johna Krasinskiego.

Debiutowała rolą Maddy w musicalu Bliss w 2000 roku, granym podczas Edinburgh Festival Fringe. Blunt była jeszcze wtedy studentką aktorstwa w Londynie. Aktorstwo pomogło jej przezwyciężyć wadę wymowy i jąkanie się. W 2001 roku wystąpiła w sztuce The Royal Family wystawianej w West Endzie; u boku Emily grała Judi Dench. W kinie debiutowała rolą w filmie Boudica u boku Alex Kingston. Następnie wystąpiła w filmie telewizyjnym Krwawy tyran - Henryk VIII, gdzie wcieliła się postać Katarzyny Howard.

W 2004 roku wystąpiła w filmie w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Lato miłości wraz z aktorką Natalie Press; film opowiada historię oszustwa i miłości lesbijskiej na angielskiej wsi. Blunt za rolę otrzymała nominację do nagrody BIFA.

W roku 2005 zagrała w filmie telewizyjnym Gideon's Daughter u boku Billa Nighy i Mirandy Richardson. Za rolę w tym filmie Blunt otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

W roku 2006 Emily wystąpiła u boku Meryl Streep i Anne Hathaway w ekranizacji książki Lauren Weisberger − filmie Diabeł ubiera się u Prady. Rola Emily Charlton, pierwszej asystentki bezwzględnej Mirandy Priestly, przyniosła Blunt popularność wśród widzów i uznanie krytyki. Blunt została nominowana do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Anne Hathaway i Emily Blunt wręczały nagrodę za najlepsze kostiumy podczas 79. ceremonii wręczenia Oscarów w 2007 roku.

Rolę w filmie Modliszka otrzymała po tym, jak Susan Sarandon obejrzała film Lato miłości i zachwyciła się grą Blunt. Sarandon wymusiła obsadzenie Blunt w filmie u swojego boku. W 2007 roku Blunt zagrała w filmie Wojna Charliego Wilsona u boku Toma Hanksa, Julii Roberts i Philipa Seymoura Hoffmana.

W 2009 roku wystąpiła w roli Królowej Wiktorii w filmie Młoda Wiktoria u boku Ruperta Frienda i Mirandy Richardson. W 2009 wystąpiła również w niezależnym filmie I wszystko lśni u boku Amy Adams i Alana Arkina. Za rolę w tych dwóch filmach Blunt była nominowana do nagrody Satelita w dwóch kategoriach.

Za rolę w filmie Młoda Wiktoria otrzymała nominację dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym do Złotego Globu za rok 2009.

W 2010 zagrała w superprodukcji Wilkołak u boku Benicia Del Toro, Anthony’ego Hopkinsa i Hugona Weavinga. W 2014 roku zagrała główną rolę żeńską w Na skraju jutra u boku Toma Cruise'a.

Filmografia[edytuj]

Filmy fabularne[edytuj]

Seriale telewizyjne[edytuj]

  • 2009: Simpsonowie (The Simpsons) jako Juliet Hobbes (głos)
  • 2005: Cesarstwo (Empire) jako Camane
  • 2004: Agatha Christie: Poirot jako Linnet Ridgeway
  • 2003: Detektyw Foyle (Foyle's War) jako Lucy Markham

Linki zewnętrzne[edytuj]