Fałsz materialny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fałsz materialny
KK z 1997
Ciężar gatunkowy występek
Przepis art. 270 § 1 k.k.
Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, kara grzywny lub ograniczenia wolności
Strona podmiotowa umyślna w zamiarze bezpośrednim i ewentualnym
Odpowiedzialność od 15. roku życia nie
Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Fałsz materialny – występek polegający na przerobieniu lub podrobieniu dokumentu. Karalne jest również używanie przerobionego lub podrobionego dokumentu jako autentycznego. Dla bytu przestępstwa nie ma znaczenia, czy treść tak powstałego dokumentu odpowiada prawdzie.

  • Przerobienie polega na zmianie treści istniejącego oryginalnego dokumentu przez osobę do tego nieupoważnioną,
  • Podrobieniem jest natomiast sporządzenie dokumentu, który ma wywoływać wrażenie, że pochodzi od innej osoby. Wówczas powstaje falsyfikat dokumentu. Dotyczy to także podpisania się cudzym nazwiskiem za zgodą tej osoby.

Przestępstwem jest również wypełnienie lub użycie blankietu opatrzonego cudzym podpisem (np. weksla in blanco) niezgodnie z wolą osoby podpisanej na blankiecie i na jej szkodę. Jednak sprawca, który dopuścił się podrobienia lub przerobienia weksla in blanco (przede wszystkim podpisu na wekslu) odpowiada jak za fałszowanie pieniędzy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 10 października 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.