Uprowadzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uprowadzenie
KK z 1997
Ciężar gatunkowy występek
Przepis art. 211 k.k.
Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5[1]
Strona podmiotowa umyślna
Odpowiedzialność od 15. roku życia nie
Typ kwalifikowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Uprowadzeniewystępek polegający na uprowadzeniu lub zatrzymaniu małoletniego poniżej lat 15 lub osoby nieporadnej ze względu na swój stan fizyczny lub psychiczny. Pod pojęciem uprowadzenia rozumie się zabranie podopiecznego w inne miejsce wbrew woli osoby powołanej do sprawowania opieki lub nadzoru, natomiast zatrzymaniem jest nakłonienie lub zmuszenie podopiecznego do przebywania w określonym miejscu wbrew woli osoby uprawnionej. Najczęściej sprawcą przestępstwa jest rodzic, któremu odebrano, ograniczono lub zawieszono władzę rodzicielską nad dzieckiem. Osoba, której przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej nie jest podmiotem zdatnym do popełnienia tego występku.

Porwanie rodzicielskie[edytuj | edytuj kod]

Odrębną, często błędnie uważaną za uprowadzenie kwestią, jest tzw. porwanie rodzicielskie[2]. Polega ono na zabraniu dziecka przez jednego z rodziców posiadających pełnię praw rodzicielskich z miejsca zamieszkania do innej, zwykle bliżej nieznanej lokalizacji - bez zgody drugiego rodzica. Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi w związku z rozpadem rodziny. Porwanie rodzicielskie nie wypełnia jednak znamion przestępstwa uprowadzenia z art. 211 Kodeksu karnego, choć wymiennie określa się je właśnie uprowadzeniem rodzicielskim[3].

Najważniejsze orzecznictwo[edytuj | edytuj kod]

  • uchwała SN z dnia 21 listopada 1979 r., VI KZP 15/79, OSNKW z 1980 r. nr 1, poz. 2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sejm 23 marca 2017 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 773), która zmienia wysokość kary pozbawienia wolności (wcześniej do lat 3).
  2. Czy opiekun posiadający władzę rodzicielską może odpowiadać za porwanie rodzicielskie? - odpowie SN, www.rp.pl [dostęp 2020-05-18] (pol.).
  3. Uprowadzenia rodzicielskie…, Top Detektyw, 2 lipca 2015 [dostęp 2020-05-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.