Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – prowadzenie pojazdów mechanicznych w okresie spożywania lub po spożyciu alkoholu.

Alkohol zaburza procesy akcji i reakcji, co wywołuje opóźnione reagowanie na przeszkody. Wystarczy już w tym przypadku jedno uchybienie, żeby doprowadzić do wypadku. Prowadzenie pojazdów mechanicznych jest prawnie zakazane w większości krajów świata.

Sytuacja prawna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
KK z 1997
Ciężar gatunkowy występek
Przepis art. 178a § 1 k.k. (pojazd mechaniczny)
art. 178a § 2 k.k. (pojazd niemechaniczny)
Kara grzywna, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności (pojazd mechaniczny: do lat 2, niemechaniczny: do roku)
Strona podmiotowa umyślna
Odpowiedzialność od 15. roku życia nie
Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany
  • możliwe podanie wyroku do publicznej wiadomości, orzeczenie świadczenia pieniężnego oraz orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów określonego typu
  • obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wszelkich lub określonego rodzaju
Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Według polskiego prawa jest to występek występujący w dwóch postaciach, zależnie od rodzaju prowadzonego pojazdu, przy czym nie pozostają one w relacji typ podstawowy – typ uprzywilejowany z uwagi na odmienne ukształtowanie znamion typu czynu.

Pojazd mechaniczny[edytuj | edytuj kod]

Bardziej niebezpiecznej odmiany przestępstwa dopuszcza się ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Prowadzenie pojazdu mechanicznego oznacza wprawianie go w ruch i nadawanie mu kierunku jazdy. Wprawieniem w ruch będzie zazwyczaj uruchomienie silnika i przemieszczenie pojazdu z miejsca jego postoju. Zdaniem Sądu Najwyższego[potrzebne źródło] odpowiedzialność karną za rzeczone przestępstwo ponosi także osoba nietrzeźwa, która kieruje pojazdem holowanym. Czyn zabroniony może być popełniony tylko w miejscu, gdzie odbywa się ruch drogowy, wodny lub powietrzny. Z tego względu nie jest sprawcą przestępstwa ten, kto będąc w stanie nietrzeźwości porusza się pojazdem na własnym podwórku, działce itp.

Pojazdy inne niż mechaniczne[edytuj | edytuj kod]

Odmiennie niż w przypadku pojazdu mechanicznego, prowadzenie w stanie nietrzeźwości innego pojazdu rodzi odpowiedzialność karną jedynie wtedy, gdy ma miejsce na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania. Nie popełnia przestępstwa więc nietrzeźwy rowerzysta, który porusza się po polnej drodze niezaliczonej do kategorii dróg publicznych.

Niezależnie od rodzaju pojazdu, jego prowadzenie po użyciu alkoholu pozostaje wykroczeniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]