Fountains Abbey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fountains Abbey
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

okolice Ripon

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

opactwo

Właściciel

cystersi

Typ zakonu

męski

Data budowy

XII w.

Położenie na mapie North Yorkshire
Mapa konturowa North Yorkshire, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fountains Abbey”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Fountains Abbey”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fountains Abbey”
Ziemia54°06′35″N 1°34′53″W/54,109722 -1,581389
Strona internetowa
Fountains Abbey

Fountains Abbey – dawne opactwo cysterskie w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, położone ok. 4 km na południowy zachód od miasta Ripon. Ruiny założonego w 1132 roku klasztoru znajdują się obecnie wraz z sąsiadującym parkiem Studley Royal Park na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1132 roku grupa trzynastu benedyktyńskich mnichów opuściła w proteście opactwo St Mary's w Yorku i otrzymała pozwolenie na założenie nowego klasztoru w północnej części hrabstwa Yorkshire. W 1135 roku mnisi przyjęci zostali do zakonu cystersów. Założony przez nich klasztor intensywnie się rozwijał, w połowie XIII wieku stając się jednym z najbogatszych w Anglii. Zamieszkujący go mnisi zajmowali się m.in. hodowlą owiec, bydła i koni, wydobyciem ołowiu oraz kamieniarstwem. W XIV wieku opactwo podupadło, na co wpływ miały klęski nieurodzaju, najazdy Szkotów oraz czarna śmierć. Okres świetności powrócił na przełomie XV i XVI wieku, jednak został przerwany w 1539 roku, gdy na mocy aktu wydanego przez Henryka VIII Fountains Abbey, podobnie jak inne klasztory na terenie Anglii, został rozwiązany i przeszedł na własność Korony.

W 1693 roku posiadłości otaczające klasztor stały się własnością Johna Aislabiego, który zapoczątkował na tym terenie tworzenie ogrodów. W 1767 roku jego syn William Aislabie zakupił ruiny opactwa i kontynuował prace nad ogrodami, znanymi jako Studley Royal Park.

Od 1983 roku ruiny opactwa są własnością fundacji National Trust. W 1986 roku wraz ze Studley Royal Park zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku klasztor odwiedza ponad 300 000 turystów.

Widok na Fountains Abbey
Widok na Fountains Abbey

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]