Georges Picquart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
podpułkownik Picquart

Marie Georges Picquart (ur. 6 września 1854 w Strasburgu, zm. 18 stycznia 1914 w Amiens) francuski oficer oraz minister wojny. Znany przede wszystkim w związku z Aferą Dreyfusa.

Major Picquart służył jako sprawozdawca podczas pierwszego procesu Alfreda Dreyfusa dla ministra wojny oraz szefa sztabu. 6 kwietnia 1896 r. awansował do stopnia podpułkownika. W tym samym roku służąc jako szef sekcji we francuskim wywiadzie wojskowym odkrył, że koronny dowód w sprawie Dreyfusa, jakim było pismo do ambasady niemieckiej przypisywane Dreyfusowi, okazało się dziełem majora Ferdinanda Walsina Esterhazy'ego. Generałowie, którzy zaznajomili się z odkryciem podpułkownika, próbowali skłonić go do zachowania sprawy w tajemnicy, lecz podpułkownik prowadził dalej śledztwo (sabotowane przez jego podwładnego, majora Henry'ego), co w konsekwencji spowodowało jego przeniesienie do garnizonu w Tunisie. Po procesie Emila Zoli, który bronił Dreyfusa w artykule J’Accuse…!, Picquart został oskarżony o wymuszenie zeznań Esterhazy'ego. Oczekiwał na sąd wojskowy w czasie, gdy francuski Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę Dreyfusa.

Uniewinnienie Alfreda Dreyfusa w 1906 roku obejmowało również Picquarta, którego awansowano na stopień generała brygady. Od 24 października 1906 r. do 24 lipca 1909 r. był ministrem wojny w I gabinecie Georges Clemenceau. Zmarł wskutek obrażeń odniesionych w czasie upadku z konia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]