Jacques Chaban-Delmas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacques Chaban-Delmas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1915
Paryż
Data i miejsce śmierci 10 listopada 2000
Paryż
153. Premier Republiki Francuskiej
Okres od 20 czerwca 1969
do 6 lipca 1972
Przynależność polityczna Unia Demokratów na rzecz Republiki
Poprzednik Maurice Couve de Murville
Następca Pierre Messmer
podpis
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Wyzwolenia Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Médaille de la Résistance avec Rosette Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Komandor Orderu Leopolda II (Belgia) Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Jugosłowiańskiej Gwiazdy I klasy Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Legia Zasługi - Commander (USA) Medal 2500-lecia Imperium Perskiego
Jacques Chaban-Delmas
Jacques Delmas
Lakanal, Arc, General Chaban
Ilustracja
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1915
Paryż
Data i miejsce śmierci 10 listopada 2000
Paryż
Przebieg służby
Lata służby 1938–1944
Siły zbrojne Armoiries république française.svg Francuskie Siły Zbrojne
Flag of Free France (1940-1944).svg Siły Wolnych Francuzów
Croix de Lorraine.svg Siatka „Hektor”
Croix de Lorraine.svg Tajna Armia
Flag of Free France (1940-1944).svg Francuska Armia Wyzwolenia
Flag of Forces Françaises de l'Intérieur (FFI).png Francuskie Siły Wewnętrzne
Jednostki 37 Pułk Piechoty
71 Batalion Strzelców Alpejskich
Stanowiska Członek siatki szpiegowskiej
Delegat Rządu Tymczasowego
Główne wojny i bitwy II wojna światowa

Jacques Chaban-Delmas (ur. 7 marca 1915 w Paryżu, zm. 10 listopada 2000 tamże)[1]francuski polityk, premier kraju w latach 1969–1972, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, a także minister obrony narodowej oraz robót publicznych, transportu i turystyki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jacques Delmas urodził się w średnio zamożnej rodzinie, ale dzięki uporowi samotnie wychowującej go matki mógł zdobyć dobre wykształcenie. W czasie II wojny światowej służył początkowo w armii, a po klęsce Francji w czerwcu 1940 działał w ruchu oporu. W czasie powstania paryskiego w 1944 był delegatem Wolnej Francji, przyjmował kapitulację hitlerowskiego komendanta Paryża[1]. Awansowano go wtedy ze stopnia porucznika do generała brygady. Podczas wojny przybrał konspiracyjny pseudonim „Chaban”, który po wyzwoleniu dodał do nazwiska.

Po wojnie związał się z ruchem gaullistowskim i z jego ramienia został w 1947 wybrany merem Bordeaux. Urząd ten pełnił nieprzerwanie aż do 1995[1]. Niedługo po wyborze usunięto go z Partii Radykalnej, która nie popierała gaullistów.

W 1958 został przewodniczącym pierwszego Zgromadzenia Narodowego V Republiki, zaś w 1969 premierem przy prezydencie Pompidou.

Sytuował się na lewicy ruchu i planował jako premier przeprowadzić wiele postępowych reform, natrafiając jednak na sprzeciw konserwatysty Pompidou. W 1971 reprezentował Francję na obchodach 2500-lecia Cesarstwa Perskiego, które były jednym z największych w historii zgromadzeń koronowanych głów i przywódców z całego świata.

W 1972 po konflikcie z prezydentem ustąpił z urzędu.

Po śmierci prezydenta Pompidou w 1974 został kandydatem ruchu gaullistowskiego na prezydenta. W decydującym momencie sojusznicy zmarłego prezydenta pod przywództwem Jacques’a Chiraca przeszli na stronę Valéry’ego Giscarda d’Estainga. W wyborach prezydenckich wygranych przez Giscarda d’Estainga, Chabana wyprzedził jeszcze François Mitterrand.

W 1978 ponownie wybrano go na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego.

Chaban czynnie uprawiał sport, w młodości grał zawodniczo w rugby i tenisa. Jego następca na urzędzie premiera – Pierre Messmer – oświadczył nawet, że „on sam nie jest skoczkiem i nie powinno się oczekiwać po nim takich niedorzeczności”.

Jako jeden z nielicznych gaullistów poparł zatwierdzony ostatecznie projekt liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży.

Zmarł 10 listopada 2000 w Paryżu. Po oficjalnych uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w stolicy Francji, został pochowany w miejscowości Ascain.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Chaban-Delmasa, jego imieniem nazwano stadion piłkarski klubu Girondins Bordeaux (wcześniej noszący nazwę: Parc Lescure).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]