Dysk Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Google Drive)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dysk Google
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

usługi internetowe

Data powstania

24 kwietnia 2012

Właściciel

Google Inc.

Rejestracja

wymagana

Strona internetowa

Dysk Google (ang. Google Drive) – usługa do przechowywania, synchronizacji i udostępniania plików, stworzona przez Google. Uruchomiona 24 kwietnia 2012 r. Dysk Google pozwala użytkownikom przechowywać pliki na swoich serwerach, synchronizować je na różnych urządzeniach i udostępniać. Oprócz strony internetowej Dysk Google oferuje aplikacje z funkcjami offline dla komputerów z systemami Windows i MacOS oraz smartfonów i tabletów z Androidem i iOS. Dysk Google obejmuje Dokumenty Google, Arkusze i Prezentacje Google, pakiet biurowy umożliwiający wspólne edytowanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, rysunków, formularzy i innych elementów. Pliki utworzone i edytowane za pośrednictwem pakietu biurowego są zapisywane na Dysku Google.

Użytkownicy mogą zmieniać ustawienia prywatności poszczególnych plików i folderów, w tym umożliwić udostępnianie ich innym użytkownikom lub upublicznianie treści. Na stronie użytkownicy mogą wyszukiwać obraz, opisując jego wygląd, i używać naturalnego języka, aby znaleźć określone pliki, takie jak „znajdź mój arkusz kalkulacyjny budżetu z grudnia ubiegłego roku”.

Witryna i aplikacja na Androida oferują sekcję „kopie zapasowe”, aby zobaczyć, jakie urządzenia z Androidem mają dane zapisane w kopii zapasowej, a całkowicie odświeżona aplikacja komputerowa wydana w lipcu 2017 r. umożliwia tworzenie kopii zapasowych określonych folderów na komputerze użytkownika. Funkcja szybkiego dostępu umożliwia inteligentne przewidywanie plików, których potrzebują użytkownicy. Dysk Google to kluczowy składnik G Suite – miesięcznej oferty subskrypcji Google dla firm i organizacji. W ramach wybranych planów G Suite, Dysk oferuje nieograniczone miejsce na dane, zaawansowane raporty z kontroli plików, ulepszone mechanizmy administracyjne i lepsze narzędzia do współpracy dla zespołów.

Po uruchomieniu usługi niektórzy członkowie mediów ostro skrytykowali politykę prywatności Google Drive. Google ma jeden zestaw warunków korzystania z usługi i umów o polityce prywatności, które obejmują wszystkie swoje usługi, co oznacza, że język w umowach zapewnia firmie szerokie prawa do powielania, używania i tworzenia dzieł pochodnych z treści przechowywanych na Dysku Google. Chociaż zasady potwierdzają również, że użytkownicy zachowują prawa własności intelektualnej, obrońcy prywatności podnieśli obawy, że licencje przyznają Google prawa do korzystania z informacji i danych w celu dostosowania reklam i innych usług świadczonych przez Google. Natomiast inni dziennikarze, zauważyli, że umowy nie były gorsze niż konkurencyjnych usług przechowywania w chmurze, ale że konkurencja używa „bardziej pomysłowego języka” w umowach, a także stwierdzili, że Google potrzebuje praw, aby „przenosić pliki na swoich serwerach, buforować dane lub tworzyć miniatury obrazów”.

Od marca 2017 r. Dysk Google ma 800 milionów aktywnych użytkowników.

Cena[edytuj | edytuj kod]

W wersji bezpłatnej usługa udostępnia 15 GB miejsca, jego powiększenie do 100 GB, 200 GB, 2 TB wymaga uiszczenia opłaty[1].

Interfejs witryny[edytuj | edytuj kod]

Dysk Google ma witrynę internetową, która umożliwia użytkownikom przeglądanie plików z dowolnego komputera podłączonego do Internetu bez konieczności pobierania aplikacji.

Strona internetowa została poddana renowacji wizualnej w 2014 roku, co dało jej zupełnie nowy wygląd i lepszą wydajność. Uproszczono również niektóre z najczęstszych zadań, takich jak kliknięcie tylko raz w pliku, aby wyświetlić ostatnią aktywność lub udostępnić plik, oraz dodano funkcję przeciągania i upuszczania, w której użytkownicy mogą po prostu przeciągać wybrane pliki do folderów, aby poprawić organizację[2][3].

Nowa aktualizacja w sierpniu 2016 r. zmieniła kilka elementów wizualnych witryny; logo zostało zaktualizowane, projekt pola wyszukiwania został odświeżony, a podstawowy kolor został zmieniony z czerwonego na niebieski. Poprawiono także funkcjonalność pobierania plików lokalnie ze strony internetowej; użytkownicy mogą teraz kompresować i pobierać duże elementy z Dysku do wielu plików ZIP o pojemności 2 GB z ulepszoną strukturą nazewnictwa, lepszą obsługą formularzy Google. Puste foldery będą teraz zawarte w archiwum.zip, tym samym zachowując hierarchię folderów użytkownika[4][5].

Dokumenty Google[edytuj | edytuj kod]

Dokumenty Google (oryginalnie Google Docs) – oparty na modelu SaaS, nieodpłatnie udostępniany przez firmę Google sieciowy pakiet biurowy. Umożliwia tworzenie i edycję dokumentów on-line w kooperacji z innymi użytkownikami w tym samym czasie. Powstał poprzez zintegrowanie ze sobą serwisów Google Spreadsheets, Writely i technologii prezentacji Tonic Systems.

W skład Dokumentów Google wchodzi:

Od 7 lutego 2006 dostępny w języku polskim.

Cechy oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Każdy utworzony dokument może zostać udostępniony przez jego twórcę do edycji, komentowania lub tylko przeglądania wybranym użytkownikom. W przypadku nadania praw do edycji kilku osobom, mogą one w tym samym czasie edytować ten sam dokument. Użytkownicy są informowani o tym, kto odpowiada za wprowadzone zmiany w różnych częściach dokumentu w trakcie wspólnej edycji dokumentu, osoby oznaczone są różnym kolorem, co ułatwia obserwację wprowadzanych zmian. Po zakończeniu wspólnej edycji istnieje możliwość prześledzenia zmian wprowadzonych przez konkretnych użytkowników. Dodatkowo w trakcie wspólnej edycji oprogramowanie informuje o dodawanych komentarzach i prowadzonej dyskusji nad dokumentem, co ułatwia współpracę. Wszelkie zmiany dokonane w dowolnym dokumencie są na bieżąco zapisywane na serwerze, wykluczając ryzyko utraty danych. Oprogramowanie posiada pewne ograniczenia funkcjonalne w porównaniu do klasycznych pakietów biurowych[6]. Dokument – brak możliwości: wstawienia numerowanych równań matematycznych (same równania można wstawiać), załączenia automatycznej bibliografii, łączenia komórek w tabelach. Prezentacja – brak możliwości wstawiania równań do prezentacji (można tylko jako rysunek).

Ograniczenia związane z rozmiarem plików[edytuj | edytuj kod]

  • Dokument: maksymalnie 1 024 000 znaków
  • Arkusz kalkulacyjny: 2 mln komórek
  • Prezentacja: maksymalnie 50 MB

Żaden przesłany plik, który nie jest konwertowany na format Dokumentów Google, nie może być większy niż 5 TB[7].

Obsługiwane formaty plików[edytuj | edytuj kod]

Google Dokumenty wspiera przeglądanie 15 typów plików[8], jednakże można wgrać dowolny plik:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]