Handicapizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Handicapizm (z ang. handicapniepełnosprawność, przeszkoda[1]) – to dyskryminacja, niechęć, wrogość względem osób niepełnosprawnych. Uprzedzenie może przejawiać się zarówno bezpośrednią agresją (III Rzesza – uprzedzenie awersyjne), jak i np. lekceważeniem potrzeb osób niepełnosprawnych w architekturze (uprzedzenie dominatywne).

Szczyt handicapizmu osiągnęły Niemcy hitlerowskie mordując własnych niepełnosprawnych[2][3][4][5][6][7][8][9][10], jak i społeczeństwo w starożytnej Sparcie, zrzucając niepełnosprawnych ze skał do morza bądź spychając ich poza obrzeża miast[11]. Handicapizm awersyjny w dzisiejszej dobie (choć w mniejszym natężeniu) istnieje w kulturach nierozwiniętych III Świata, w Chinach i Indiach[12][13][14][15].

Skutkiem handicapizmu jest odczuwanie przez osoby niepełnosprawne poczucia mobbingu, eliminacji i wykluczenia ze społeczeństwa.

W literaturze anglojęzycznej używa się zamiennie terminów handicapism i ableism[16].

Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy dana osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji (dyskryminacja bezpośrednia) lub gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka mogą stawiać w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby niepełnosprawne w porównaniu do innych osób (dyskryminacja pośrednia)[17]. Handicapizm to naruszenie Karty Praw Osób Niepełnosprawnych[18], a dokładnie punktu 6, którym zapisano, że "osoby niepełnosprawne mają prawo do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie z kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami..."[19]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Handicap. Słownik wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego. [dostęp 2015-12-31].
 2. Artur J.A.J. Katolo. Artur J.A.J., Eugenika i eutanazja w medycynie hitlerowskiej, .
 3. Tristan VankannT.V. Dorothee Schmitz-Köster Tristan VankannT.V., AgnieszkaA. Walczy. AgnieszkaA., Dzieci Hitlera : losy urodzonych w Lebensborn, .
 4. IwonaI. Sugalska. IwonaI., Eugenika : w poszukiwaniu istoty niemieckiego totalitaryzmu, .
 5. ŁukomskiŁ. Grzegorz ŁukomskiŁ., Grzegorza Łukomskiego i GerardaG.Ł.i G. Kucharskiego Grzegorza Łukomskiego i GerardaG.Ł.i G. (red.), "Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski, .
 6. Red. nauk. TadeuszR.T. Nasierowski Red. nauk. TadeuszR.T., GrażynaG. Herczyńska GrażynaG., Dariusz MaciejD.M. Myszka. Dariusz MaciejD.M., "Zagłada chorych psychicznie : pamięć i historia", .
 7. GötzG. Aly GötzG., ViktorV. Grotowicz ViktorV., "Obciążeni : "Eutanazja" w nazistowskich Niemczech", .
 8. Maciej ZarembaM.Z. Bielawski Maciej ZarembaM.Z., Wojciech Chudoba. -W.Ch.- Wołowiec Wojciech Chudoba. -W.Ch.-, Higieniści : z dziejów eugeniki, .
 9. Gilbert KeithG.K. Chesterton Gilbert KeithG.K., Eugenika i inne zło, .
 10. NasierowskiN. Tadeusz NasierowskiN., "Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi w okupowanej Polsce : początek ludobójstwa", .
 11. Plutarch, "Żywoty równoległe", tłum. K. Korus, t. I, .
 12. Human Rights of persons with disabilities, www.ohchr.org [dostęp 2016-12-17].
 13. United Nations Enable | Disability, www.un.org [dostęp 2016-12-17].
 14. UN Enable - Human Rights and Disabled Persons 4/6, www.un.org [dostęp 2016-12-17].
 15. World report on disability, World Health Organization [dostęp 2016-12-17] (ang.).
 16. Ableism (ang.). Merriam-Webster. [dostęp 2015-11-10].
 17. Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność | Rzecznik Praw Obywatelskich. [dostęp 2016-08-08].
 18. Nie zgadzajmy się na handicapizm - Praca dla osób niepełnosprawnych. [dostęp 2016-08-11].
 19. M.P. 1997 nr 50 poz. 475