Henryk Raspe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Raspe
Ilustracja
Landgraf Turyngii
Okres od 1241
do 1247
Poprzednik Herman II
Następca podział Turyngii
Antykról Rzymian (Niemiec)
(w opozycji do Fryderyka II)
Okres od 1246
do 1247
Poprzednik Fryderyk II
Następca Wilhelm z Holandii
Dane biograficzne
Dynastia Ludowingowie
Data urodzenia 1201
Data i miejsce śmierci 17 lutego 1247
Wartburg
Ojciec Herman I
Matka Zofia Wittelsbach
Żona Elżbieta Brandenburska
Gertruda Babenberg
Beatrycze Brabancka

Henryk Raspe (ur. 1201, zm. 16 lutego 1247 w Wartburgu) – landgraf Turyngii w latach 12421247, antykról niemiecki w latach 1246–1247 (w opozycji do cesarza Fryderyka II).

Pochodził z dynastii Ludowingów. Był synem landgrafa Turyngii Hermana I. Od 1227 roku pełnił funkcję regenta Turyngii w imieniu swego małoletniego bratanka Hermana II. W 1242 roku został landgrafem Turyngii i prokuratorem Rzeszy. Pełnił obowiązki opiekuna młodego koregenta Konrada IV Hohenstaufa. Jako zaufany sojusznik Fryderyka II Hohenstaufa został wraz z cesarzem obłożony przez papieża ekskomuniką w 1239 roku.

W 1245 roku przekupiony przez stronnictwo propapieskie przeszedł do opozycji wobec Fryderyka II. Po zdjęciu rzuconej na niego anatemy przez Innocentego IV, Henryk Raspe został zgodnie z wezwaniem papieskim wybrany na przywódcę niemieckich możnych, którzy mieli odsunąć od władzy Hohenstaufów. Rok później został wybrany przez część elektorów nowym królem Niemiec przeciwko Fryderykowi II i Konradowi IV.

Po objęciu władzy Henryk Raspe zdołał pokonać wojska Staufów pod Niddą, nie udało mu się jednak zwyciężyć pod Ulm. Pokonany i schorowany wycofał się do Turyngii, gdzie wkrótce zmarł. Po jego śmierci stronnictwo propapieskie wybrało nowego antykróla, którym został Wilhelm z Holandii.

Poprzednik
Herman II
Landgraf Turyngii
1241–1247
Następca
podział Turyngii