Herb Watykanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Miasta - Państwa Watykanu
Ilustracja
Herb Watykanu
Warianty
Ilustracja
Pieczęć Watykanu
Informacje
Wprowadzono

7 czerwca 1929

Godło Stolicy Apostolskiej

Herb Watykanu jest oficjalnym symbolem tego państwa. Różni się detalami (odwrotna kolejność kluczy), od godła Stolicy Apostolskiej, będącej osobnym podmiotem prawa międzynarodowego, a jest powszechnie utożsamiana z państwem Watykan.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb Watykanu, przedstawia w polu czerwonym dwa klucze, złoty i srebrny, skrzyżowane w skos, złączone czerwonym sznurem, umieszczone pod srebrną tiarą, uwieńczoną trzema złotymi diademami.

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Nadmienić trzeba, że każdy z papieży posiada swój własny herb pontyfikalny, który wkomponowany jest w panoplium, jakim jest godło Stolicy Apostolskiej. Tak więc mamy do czynienia z dwoma niezależnymi symbolami odnoszącymi się do autonomicznych podmiotów prawnych: Miasta-Państwa Watykanu, oraz do Stolicy Apostolskiej, której godło wraz z kolejnym pontyfikatem, jest dopełniane osobistym herbem papieskim i jako takie symbolizuje Stolicę Apostolską i Papiestwo.

W każdym herbie papieskim (a także herbie kardynała kamerlinga) klucze są umieszczone w kolejności charakterystycznej dla herbu Stolicy Apostolskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]