Herb Rumunii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Rumunii

Herb Rumunii w obecnej formie został przyjęty w 2016 roku, jednak wzorowany jest na pierwotnej wersji herbu, pochodzącej z 1859 roku.

Herby królewskiej Rumunii[edytuj | edytuj kod]

Gdy w wyniku zjednoczenia Wołoszczyzny i Mołdawii powstało państwo rumuńskie postanowiono, że jego herb będzie nawiązywać do tradycyjnych symboli Wołoszczyzny (złoty orzeł z krzyżem w dziobie) i Mołdawii (byk z gwiazdą między rogami). W 1867 roku zostały dodane symbole czterech prowincji Rumunii (m.in. dwa delfiny symbolizujące Morze Czarne w 1880 r), a na środku umieszczono herb panującej w kraju dynastii Hohenzollernów z linii Hohenzollern-Sigmaringen (czarno-biała szachownica).

W 1921 do herbu dodano symbol Siedmiogrodu oraz lew i kamienny most, reprezentujący Banat. W wersji wielkiej tarcza z herbem podtrzymywana była przez dwa lwy, zaś nad nią znajdowała się królewska korona.

Godło Rumunii w latach 1948–1989[edytuj | edytuj kod]

W okresie komunistycznym tradycyjne symbole zostały zastąpione nowym. Nowe godło wzorowane było na godłach republik radzieckich: otoczone było wieńcem z kłosów (symbolizujących rolnictwo), od 1952 zawierało czerwoną gwiazdę – symbol socjalizmu, zaś jego centralnym elementem był krajobraz górskiego lasu, z widoczną wieżą wiertniczą. Nawiązywać miało to do typowego widoku rumuńskiej prowincji, oraz wskazywać na rozwój kraju pod rządami nowego ustroju. Jedynymi tradycyjnymi narodowymi motywami umieszczonymi w godle była wstęga w barwach rumuńskiej flagi, na której napisano skrót nazwy kraju. Godło było umieszczane także na ówczesnej fladze Rumunii. W latach 60. godło przeszło drobną modyfikację polegającą na zastąpieniu skrótu nazwy państwa R.P.R (Rumuńska Republika Ludowa) napisem REPUBLICA SOCIALISTǍ ROMÂNIA (Socjalistyczna Republika Rumunii). Symbol z tego okresu kojarzony był powszechnie nie z państwem i narodem, ale ze wszystkimi zbrodniami i niedogodnościami systemu, stąd był on w społeczeństwie bardzo niepopularny, i gdy w 1989 r. doszło w Rumunii do zamieszek antykomunistycznych powszechnie niszczono godła państwowe i wycinano ich wizerunki z flag.

Po przemianach ustrojowych z roku 1989 godło to nie było używane.

Współczesna Rumunia[edytuj | edytuj kod]

Po upadku rządów komunistycznych parlament rumuński w 1992 r., wzorując się na małej odmianie przedwojennego herbu wprowadził herb państwowy w obecnym kształcie[1]. W 2016 r. dokonano modyfikacji herbu poprzez dodanie korony na głowie orła[2]. Złoty orzeł umieszczony w centralnym miejscu symbolizuje odwagę, a lazurowe tło – niebo. Tarcza herbowa umieszczona na piersi orła podzielona jest na pięć części i zawiera symbole poszczególnych rumuńskich krain historycznych:

W herbie pozostawiono przedwojenne insygnia królewskie: miecz i berło, umieszczone w łapach orła. Obecnie oznaczają one suwerenność.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lege nr. 102 din 21 septembrie 1992 privind stema țării și sigiliul statului (Monitorul Oficial nr 236 z dnia 24 września 1992 r.)
  2. Lege nr. 146 din 12 iulie 2016 pentru modificarea Legii nr. 102/1992 privind stema tarii si sigiliul statului (Monitorul Oficial nr 542 z dnia 19 lipca 2016 r.)