Herb Wysp Owczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obecny Herb Wysp Owczych
Herb Wysp Owczych sprzed 1816 roku

Herb Wysp Owczych, duńskiego terytorium zależnego, posiadającego szeroką autonomię, które leży na Morzu Norweskim, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Wielką Brytanią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz baran, jako symbol Wysp Owczych pojawił się w XV wieku na średniowiecznych krzesłach z Kirkjubøur, miejscowości stanowiącej centrum polityczne i duchowne archipelagu w tamtych czasach. Później symbol ten używany był przez członków lokalnego parlamentu Løgting.

Baran, jako symbol Wysp Owczych przestał być używany w roku 1816, kiedy Dania odebrała Wyspom Owczym ich szeroką samorządność. Nawet wtedy, gdy autonomia została przywrócona, w 1852, oraz w okresie II wojny światowej, gdy Wyspy Owcze w praktyce stały się samorządne (III Rzesza zajęła Danię), nie został przywrócony.

Zasada Samostanowienia z 31 marca 1948 roku ustanowiła dopiero barana, jako herb, ale nie całego archipelagu Wysp Owczych, tylko pierwszego, farerskiego rządu – Landsstýri. Było to spowodowane tym, że przywrócona funkcja premiera odwoływała się do przewodniczącego rządu, a nie tak, jak wcześniej, parlamentu.

1 kwietnia 2004 roku Biuro Premiera Wysp Owczych ustanowiło, że od tamtej pory symbolem premiera będzie nowy herb, obowiązujący do dnia dzisiejszego. Miał on bazować na symbolach znalezionych na krzesłach w Kirkjubøur. Herb ten może być używany zarówno przez rząd, jak i innych reprezentantów Wysp Owczych na świecie. Niektóre urzędy na Wyspach posługują się jeszcze starym godłem.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Podobnie, jak w przypadku innych herbów, elementy herbu Wysp Owczych posiadają znaczenie symboliczne. Kolorystyka inspirowana była barwami flagi Wysp Owczych (far. Merkið). Biały, niebieski i czerwony są narodowymi kolorami Wysp Owczych, złoty na rogach jest elementem dodanym. Tarcza i postawa przedstawionego barana, symbolizują gotowość Farerczyków do obrony swego kraju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]