Herman Hertzberger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herman Hertzberger (ur. 6 czerwca 1932 w Amsterdamie) - holenderski architekt, uważany za przedstawiciela współczesnego strukturalizmu .

Hertzberger ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Technicznym w Delft w 1958. Po zakończeniu studiów otworzył własne biuro architektoniczne, a w latach 1959-1964 pracował wraz z Aldo van Eyckiem i Jaapem Bakemą w czasopiśmie architektonicznym Forum. W latach 1959-1969 był wykładowcą Akademii Architektury w Amsterdamie, a w latach 1970-1999 w Delft. Następnie wykładał gościnnie na wielu uczelniach w Europie, USA i Kanadzie.

H. Hertzberger: Teatr w Bredzie

Hertzberger otrzymał wiele nagród holenderskich i międzynarodowych, m.in. nagrodę za architekturę szkół (2000 i 2004) oraz Oeuvreprijs Architectuur w 2004. Również w 2004 przyznano mu honorowe członkostwo (Honorary Fellowship) w American Institute of Architects. Jak napisało jury, odmienił sposób, w jaki architekci traktują wielkie projekty miejskie dzięki swojemu mistrzostwu w nadawaniu przestrzeni ludzkiej skali ("... he has changed the way other architects view large urban projects by his mastery of making places human in scale").

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]