Richard Meier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Meier
Ilustracja
Richard Meier (2009)
Imię i nazwisko

Richard Alan Meier

Data i miejsce urodzenia

12 października 1934
Newark, New Jersey

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

postmodernizm, neomodernizm

Strona internetowa

Richard Alan Meier (ur. 12 października 1934 w Newark w stanie New Jersey) – amerykański architekt współczesny, przedstawiciel białej architektury o cechach postmodernistycznych i neomodernistycznych. Laureat nagrody Pritzkera w 1984.

R. Meier: Ateneum w New Harmony

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie Cornella. Początkowo zafascynowany Miesem van der Rohe i Le Corbusierem, stopniowo przechodzi do bardziej swobodnej gry formalnej, czerpiącej jednak ze środków formalnych modernizmu. Głównymi motywami architektury Meiera stają się ściana, integrująca poszczególne części budynku, wyłaniające się z niej i przyjmujące plasyczne formy, jak również przenikanie się brył stereometrycznych i zazębianie się wnętrza z zewnętrzem. Znakiem rozpoznawczym Meiera na elewacjach są emaliowane na biało płyty podzielone rastrem cienkich otwartych spoin.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przez długi czas Meier projektował niemal wyłącznie rezydencje dla prywatnych inwestorów, zlokalizowane w kontekście przyrodniczym. Miejskie realizacje Meiera stają się jeszcze bardziej kontekstualne, jednocześnie zaznaczają swoją obecność silną formą.

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

R. Meier: Ratusz i biblioteka w Hadze

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]