Przejdź do zawartości

Rem Koolhaas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rem Koolhaas
Ilustracja
Rem Koolhaas (1987)
Data i miejsce urodzenia

17 listopada 1944
Rotterdam

Narodowość

holenderska

Dziedzina sztuki

architektura

Ważne dzieła
  • Casa da Música
  • Biblioteka w Seattle
  • CCTV
Villa dall’Ava, Saint-Cloud, Francja, 1991. Dom jednorodzinny na słupach (fr. pilotis), z ogrodem i basenem na dachu płaskim i z widokiem na wieżę Eiffla, inspirowany Willą Savoye Le Corbusiera (1931)[1].
Casa da Música jest główną salą koncertową miasta Porto
Drzwi automatyczne

Rem Koolhaas (ur. 17 listopada 1944 w Rotterdamie) – holenderski architekt i publicysta, laureat Nagrody Pritzkera (2000) i Nagrody Miesa van der Rohe (2005).

Koolhaas, syn pisarza i krytyka filmowego Antona Koolhaasa, spędził część dzieciństwa w Indonezji. Po powrocie do Holandii pracował jako autor scenariuszy i dziennikarz. W latach 19681972 studiował na Architectural Association School of Architecture w Londynie. Zasłynął wpierw swoimi publikacjami, realizować swoje pomysły zaczął stosunkowo późno. Od 1975 prowadzi biuro OMA (Office for Metropolitan Architecture) w Rotterdamie. Jest jednym z najbardziej wpływowych architektów współczesnych, zarówno poprzez swoją architekturę, jak przede wszystkim poprzez głoszone teorie. W końcu lat 80. XX w. Koolhaas był zaliczany do głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Eklektyczny i różnorodny styl Koolhaasa nawiązuje dziś często do dzieł wielkich modernistów, lecz traktuje je przewrotnie, jako element gry formalnej. Jego budynki najczęściej posiadają rygorystyczny, lecz bardzo daleki od banału schemat funkcjonalny, na przykład poszczególne funkcje piętrzone są wieżowo.

Koolhaas jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Wieżowiec CCTV w Pekinie.
Propozycja nowej flagi Europy (2001)[2]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rennie Jones AD Classics: Villa dall'Ava / OMA 2013 https://www.archdaily.com/448320/ad-classics-villa-dall-ava-oma
  2. Empire and Design https://onlineopen.org/empire-and-design

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]